Zdravím všechny stavebníky. Obzvláště však ty, kteří stále nezakoupili materiál na zdivo obvodové i příčkové.
Akustika stavby? Dnes každý výrobce předkládá lambdu, tepelný odpor a koeficient prostupu tepla, protože to nejlépe prodává jeho materiál. Zamysleli jste se někdy nad akustickými vlastnostmi zdiva? My ne, a proto jsme postavili z W-Po.profi 40 cm na lepidlo. Jednopodlažní stavba super, na fasádě 12 cm EPS, teplíčko. Když nyní přijde typický liják se silným větrem, tak slyšíme každou kapku, která padne na fasádu. Lepidlo sice spojí cihlu, ale téměř střep na střep. A tak se zvuk šíří celou zdí. Pálená cihla je jen draze zabalený vzduch a vzduchová neprůzvučnost je tedy ta tam. Nestěžuji si na vlastní bydlo, badlíme skvěle. Jen bych dnes volil dražší, ale lepší a akusticky naprosto jednoznačné přesné vápenopískové zdivo. Stavba super, lepidlo, teplíčko.. Šetřit můžete třeba v obýváku odložením nákupu televize, ale zdi vyměnit nemůžete. Třeba stačí řešit jen příčky mezi místnostmi. Divili byste se, jak se šíří do sousedních místností třeba zvuk při položení náramkových hodinek na sokl u zrcadla před sprchováním, nebo při vlastním sprchování. V té stavbě budete většina bydlet do konce života.
Ještě než koupíte cihly za super cenu, ptejte se, zjistěte si něco o zvuku poraďte se s někým a zvažte to. Já tu nepreferuji žádného výrobce, ale předkládám vlastní zkušenost.
Zdraví a drží palce Hynek
Amálka18. 7. 2012 11:00:48
V tomto tématu jsem chtěl poukázat na dva problémy:
1. šíření zvuku materiálem (veškeré zdivo, stropy...)
2. schopnosti materiálů zabránit šíření zvuku (dělící příčky, stropy)
Zajímavě je problém rozebrán na:
http://stavba.tzb-info.cz/akustika-staveb
Myslím, že stojí za to vnímat vzduchovou neprůzvučnost i zvukové vlastnosti stavební konstrukce vážně. Vyplatí se to v komfortu bydlení.
Hynek