Hydroizolace základů kamenného domu

Autor: Ph5 (1 příspěvek)
15. 8. 2020
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den, po delší uvaze co se starou kamennou 250 let starou chalupou a problémem vlhkosti zdiva jsme si rozhodli odizolovat základy chalupy nopovkou.

Situace:

Chalupa je ve svahu,podloží skalovite,spodní vody

nehrozí.

Při vykopu sondy jsme odkopali 50cm zeminy u základů a narazili na velký kamen,který zasahuje i do zakladu domu.Otazka je:

-zda tato hloubka je postačující pro položení drenážní trubky?

-anebo máme kopat dále hlouběji?

Tady je obava,zda tímto nezasahnem do statiky zakladu,museli bychom totiž kameny odřiznout aby byl rovny svislý řez podél základů..

Prosím o názor zkušených

Foto přikládám

Dekuji

Přílohy

20200815_170653.jpg
20200815_170648.jpg

Ján Bavala17. 8. 2020 13:51:08

Dobrý den,

Váš dotaz byl dnes (17.08.2020) odpoledne zveřejněn na FB Svépomocí.cz, kde můžete také sledovat případnou diskuzi pod příspěvkem:

https://facebook.com/142236253007/posts/10157572900133008/

Mějte se hezky! :-)

Ph517. 8. 2020 13:14:43

Děkuji za reakce a za Vaše připomínky, nechtěl jsem použít čistě jen nopovku, omlouvám se za mystifikaci. Dům má 120cm kamenné zdivo a podříznutí či vodorovná hydroizolace by byla celkem nákladná a místy náročná na provedení. Popíšu plán postupu. Vyrovnat odhalené zdivo maltou, natřít bezešvou hydroizolací AQUASTOP BITUMEN 2K, nopovka T20 s přesahem a zalištovat cca 30cm nad zemí do lišty s průduchy, drenážní trubku zabalit do geotextilie, víceméně viz obrázek příloha.

Ještě zkusíme vykopat sondu jinde, zda jsou základy opravdu v takovém stavu všude. Jinak nevím jak určit tu hloubku výkopu, je to individuální, vím, ale u takto starých domů netuším co se dá pokládat za základovou spáru a čeho se tedy chytit.

Taurusek16. 8. 2020 18:33:30

Jak bylo řečeno, nopovka nenahrazuje hydroizolaci. Nopovka, když se správně použije, slouží k vytvoření provětrávané mezery mezi obsypem základu a základy. Aby touto mezerou mohl proudit vzduch, musí být odněkud přiveden, zpravidla zhora.
Takže se dává jedna drenážní trubka, která přivádí vzduch mezi základy a nopovku k patě základu. Do této trubky by se neměla dostávat voda. Druhá drenážní trubka před nopovku do U záhybu nopovky pro odvod vody pryč od domu.

Jiří Kubíček16. 8. 2020 15:50:12

Dobrý den, napíši vám svůj názor. Nopovka nikdy není a nikdy nebyla pořádná hydroizolace, jedná se pouze o separační fólii, aby na dům z venkovní strany přímo nešla voda, ale není to hydroizolace proti tlakové vodě a proti vzlínající vlhkosti, pouze to vzlínání zmírní, protože přímo na základy nepůjde voda z případného venkovního prostředí. Ale stejně se vlhkost vzlínáním dále bude dostávat do zdiva ze spodní a vnitřní strany základů. Je dost individuální, jak moc obkopání domu a nopovka pomohou vzlínání zmírnit, to je závislé na mnoha faktorech. Každopádně jestli se k domu může třeba díky svažitému terénu nebo nemožnosti vyspádování terénu od domu dostávat voda, pak nopovka pomůže. Samozřejmostí jsou funkční okapy atd., ale vodorovnou hydroizolaci zdiva vám stejně nic nenahradí. Co se týká drenážní trubky a její hloubky, tak obecně má drenážní trubka význam pouze u hodně vysokých spodních vod a zde by musela být v hloubce, kam až spodní vody mohou i třeba přechodně dosahovat. Nebo má význam právě v místech, kde hrozí příval vody k domu třeba odněkud z kopce, zde zas tolik na té hloubce nezáleží, důležité je, že pomůže odvést přívalovou vodu od domu. Důležité je trubku vyspádovat, nezapomenout na drenážní revizní šachtu a vyvedení buď do dešťové kanalizace nebo drenážní jámy.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama