Plovoucí makadam...

Autor: Ričmond (1 příspěvek)
Kategorie: Základy a deska
18. 7. 2020
5 komentářů
Dotaz

Dobrý den, poprosil bych o radu. Aktuálně jsem před zalitím desky betonem, ale stala se mi v tomto deštivém počasí jedna věc. Mám jílovito-pískové podloží, první vrstvu jsem v desce zhutnil v pohodě. Pak sem dal vrstvu druhou ale jak pršelo, tak to nejspíš dostatečně nevyschlo, navíc hlásili další deště a při hutnění je jemně tlačila voda, ale nic závratného. Po následném nasypání makadamu a zhutnění mi v některých místnostech (cca 2/3 domu) plave makadam. Voda vidět nejde ani se netlačí nahoru. Jen když se šlápne na jedno místo, tak se to zhoupne dolů a kolem dokola nahoru. Zhutněné to je, ale tohle v tomhle počasí prostě nevyschne. Navíc stále prší. Osobně si myslím, že když to zaliju, tak už to nemá kam jít a hýbat se nic nebude. Tloušťka betonu bude min 15cm. Díky za rady... :-)

Roman

Roman20. 7. 2020 20:32:00

Z vlastní zkušenosti bych si nechal vše potvrdit papírově ať již projektant či statik. Rozhodně bych nespěchal. Základy jsou základy ......a nebude lepší dát kari sítě ve dvou vrstvách a třeba 10x10 a klidně 10 mm..... takové stropní řešení se běžně používá i pro desky. Každopádně si nechte vše potvrdit písemně. Určitě bych se nespoléhal na nějaké známé apod... s pozdravem.

Ričmond20. 7. 2020 10:42:32

Bohužel no, to bychom taky mohli čekat do příštího roku. Co mi jen řekl známý co desky běžně dělá je, že mám desku o nějaký ten cm zesílit. Vidím to tak o 2cm navíc. Toto mi potvrdil i statik.

Senkyr2120. 7. 2020 4:16:10

Zdravím,
Řeším právě stejný problém. Totéž podloží. Jako zásyp pod desku jsme použili hlínu z pasů ( cca 35 cm vrstvu), na to vrstvu štěrku cca 15cm. Hlínu v desce jsme nejprve ujezdil traktorbagrem(8t), poté vybrační deskou, poté štěrk a znovu vybrační deskou. Vše vypadalo perfektně utáhlé. Následně 3 dny intenzivně pršelo a podloží se jak píšete mírně pohupuje. Dozor mi na to řekl že v tom problém nevidí. Já z toho ale dobrý pocit nemám. Snad to po uzavření betonem vyschne a nebude dělat problémy. Letos je celkově dosti deštivo, ale co se dá dělat..

Ričmond19. 7. 2020 13:11:55

No co jsem tak zjišťoval, tak podklad pod deskou téměř vždy časem sedne a je jedno, jestli se jedná o pokles o 1 nebo 10cm. Dále co jsem se dočetl je, že daleko nebezpečnější je, když voda pod deskou zmrzne. Ta se poté zvedne a může způsobit boro. Jinak dle projektanta a statika a pár lidí od fochu se zas tak moc nestane. Když je to zhutněno, s tou vodou člověk v tomto deštivém období stejně moc nenadělá. Dále tam bude kvalitní vrstva betonu 20/25 a sítě 15x15 8mm. To ve finiši zajistí samonosnost desky. Navíc u RD není drastické zatížení. To je např. u hal, kde samozřejmě toto řešení není možné.

Lukáš Beran

Lukáš Beran18. 7. 2020 8:22:15

Nejde o to, že se to nebude hýbat, ale o to, že podklad musí být zhutněný a pevný, aby si pak už nesedal a netvořily se pod deskou vzduchové kapsy. Deska totiž musí ležet pevně na tom zhutněném podkladu, nesmí být ve vzduchu - její konstrukce pro pevnost je navržená/spočítaná tak, že se počítá s tím, že deska celou plochou leží na pevném zhutněném podkladu. Což v tuto chvíli dle mého nejsi schopný zajistit.

Dle mého neodborného názoru je takový podklad špatně a měl bys počkat, až budeš schopný podklad skutečně kvalitně zhutnit. Co na to říká projektant/statik/stavební dozor?