Nerovnosti broušených cihel Porotherm

Autor: Kony (6 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
5. 7. 2020
5 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny stavebníky a poprosil bych všechny kdo zdí, nebo zdily broušené cihly na pěnu o radu.

Nechal jsme si od zakládacího technika založit první řadu cihel. Pán byl velice schopný a vše běželo jako po másle.(Mimochodem na začátku jsem mu řekl, že chci aby to bylo TOP přesné, že mu dám nějakou kačku navrch na což mi odvětil, že vysoká přesnost je standard, což mě naplnilo optimismem ? ) Na druhém šáru vše sedělo perfektně. Nyní mám 5 šárů a na 3 a 4 šáru se začaly objevovat mírné nerovnosti do 0,5mm (zatím především v rozích). Na 5 šáru už je to do 1mm. Četl jsem, že cihly jsou broušené s přesností 0,2mm a na 5 šárech by ten milimetr odpovídal odchylce při broušení. Snažím se zdít opravdu poctivě, udržovat čistý povrch, vlhčit plochy, držet roviny a dbát na to aby, cihla seděla plochu na plochu.

Moje otázka tedy zní: Je to normální ? Kompenzují se tyto nerovnosti nějak ? Mě napadlo vzít flexu s brusným diamantovým kotoučem a místa vzniku nerovnosti lehce zbrousit, tak aby se mi cihla nekývala. Jeden zedník mi poradil ať to podkládám dřevěnými klínky, ale to se mi moc nelíbí. Máte s tím prosím někdo nějaké zkušenosti ? Předem děkuji za užitečné rady a zkušenosti

šim-off5. 4. 2024 7:49:52

ahoj, řeším ted stejný problém, mám druhou řadu a už jsem vypozoroval zub, nedám ruku do ohně za to že to není má vina nějakou nečistotou, nicméně bych se rád vyhnul kopirování tehle nerovnosti do dalších pater a tak zvažuju že bych tenhle odskok zbrousil. Nebo to zbytečně hrotím? zdím na tenkovrstvou maltu.
Představuju si, že vezmu vibrační brusku s hrubším zrnem brusného papíru a zub srovnám.

Bunny7. 7. 2020 8:27:13

Bohužel to nebyly jen rohy, ale na rohových to bylo nejhorší. Tam, kde byl rozdíl do plusu se brousilo ( spíš ale bylo více těch, kde chybělo). Jak jsem psal, co paleta, to originál. :D

Kony6. 7. 2020 11:33:22

Ahoj, to se mi zase zdá škoda nevyužit pěnu když tyto nerovnosti vznikají pouze v rozích a lze je poměrně snadno zbrousit, ale je to práce navíc. A tím lepidlem jste vyrovnali 2 mm nerovnosti ? To už je poměrně velká nerovnost i na lepidlo...

Bunny6. 7. 2020 10:47:10

Ahoj. Já používal Heluz family na pěnu. Přesně jak píšete vy. Od 3. řady to začalo. Postupně se nerovnosti zvětšovaly. Nejhorší byly doplňkové rohové cihly (klidně 2mm výškový rozdíl). Toto řešeno i s obchod zástupcem Heluz přímo na stavbě (druhý kamion cihel byl výškově co paleta to originál). Takže oficiální vyjádření bylo, že nic není nikdy stejné. Nakonec šla pěna do "koše" a od 3. řady zděno na lepidlo a byl klid. Z toho všeho jsem si odnesl, že české cihly+pěna=nervy v kýblu a spousta broušení. U známého jsme dělali rakouské cihly+pěna a bez jediného problému.

Lukáš Beran

Lukáš Beran6. 7. 2020 8:00:51

Ahoj. My jsme taky zdily na pěnu viz náš článek https://www.selfiehome.cz/2017/03/zdeni-obvodovych-nosnych-sten/

Ale problém s nerovností jsme neměli nebo si h minimálně nevybavuji. Tato nerovnost je ale důvodem, proč spoustu lidí a firem preferuje maltu (alespoň tu tenkovrstvou) místo pěny - malta tyto nerovnosti vyhladí a je to bez problému. Pěna nic nevyhladí a když cihly nesedí přesně celou svou plochou, pravděpodobně dříve či později prasknou a v daném místě nejspíš praskne pak i omítka.

Původně jsem byl ze zdění na pěnu nadšený, jak je to jednoduché a jde to rychle. Ale s odstupem času si říkám, že bych už zvolil tenkovrstvou maltu místo pěny právě kvůli optimálnímu rozložení zátěže a srovnání drobných nerovností.