Zdravím, vím že se to tu několikrát řešilo, ale přesto mám dotaz k zateplení SDK.
Je tu někdo kdo by mi doporučil čím zateplit strop? Vatu nebo stříkanou pěnu popřípadě jakou vatu? V projektu mám napsáno 45cm vaty. Krov mám klasický celoplošně pobitý prkny pod krytinou, krytina je betonová taška a půda bude pochozí s prkeným záklopem. Mám nabídky na stříkanou pěnu s cenou do 95000 Kč.Většina mi říká ať dám radši vatu, ale těch je tolik druhů, že ani nevím jakou vybrat - špatně nevychází Knauff Unifit 032, ale nevím zda je vhodná. Díky za rady
Red8. 6. 2020 5:46:50
Zdivo:
Cihla má hlavně akumulovat... nemůže dobře akumulovat a ještě k tomu dobře izolovat. Takže pokud děla oboje, tak dělá oboje průměrně... proto se taky pasivní domy nenavrhují z těchto cihel... občas se sice nějaký postaví, ale jen proto, že si to prosadí investor.
Navíc každých 250mm máte tepelný most... (https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_G/BIaOTh.jpeg?fl=cro,0,0,800,466%7Cres,1280,,1%7Cwebp,75 , https://www.stavebnictvi3000.cz/images/resized/2019/04/1024x800-fit/es-img3.jpg)
tenhle most se nemusí projet pokud máte postaveno v teplejších částech téhle republiky, ale zkušenosti od firem co dělají zateplení jsou takové, že jezdí a dodatečně zateplují, právě kvůli těmto mostům.
Jinak z hlediska technologie je právě sendvičová technologie jediná správná, ta jediná má totiž kondenzační bod v izolantu a ne v nosné částí zdiva...
Pálená dutá cihla je podle mě dávno mrtvá, takto se jí snaží akorát prodloužit její smrt. (tepelně-technické nároky na obálku budovu PD a jejich zpřísňování v obecné rovině jasně ukazují, že tyto cihly tu dlouho nebudou.
Posledním argument... stavby se mají stavět tak aby se dali po skončení morální životnosti (40let - někdy i shodnou s délkou žití ve stavbě) rekonstruovat... a zde se používají na prvním místě betonové skeletové konstrukce, pak betonové monolity a pak VPC.
Samonosná jímka:
Nevím jaké máte základové poměry, ale zase, ona je samonosná jen když není velký rozdíl v tlaku zeminy a tlaku obsahu...
Může se stát, že se Vám za 40 let nezhroutí (dle zeminy), ale co se Vám na sto procent stane, že praskne.
Jen to asi nezjistíte, což třeba při vodoměrné šachtě není tak velký problém, ale při jímce na splašky, už to problém je.... ale pokud u Vás nejsou zdroje podzemní vody, které se využívají jako zdroje pitné vody, tak nikdo nedělá pravidelné rozbory, takže zase se nato pravděpodobně nepřijde.
Těžko budu vyvracet něčí názory... všechno ukáže vždycky až čas.
Ale ten čas to u zmíněných cihel a i těch jímek prokázat ještě nemohl.
A to jsme se nedostali do roviny skutečných tepelně-technických vlastností a nároku na provoz těchto domů v poměru k ceně za jejich pořízení.
PS: Když mě někdo říká, že chce stavět a chce stavět třeba z ytongu 450, tak vždycky odpovím "No, jsou podle mě lepší varianty než tohle, ale je to na tobě. Hlavně stav z cihel... všechno je lepší než dřevostavba.