zateplení stropu

Autor: Zdenal (1 příspěvek)
Kategorie: Zateplení fasády
4. 6. 2020
15 komentářů
Dotaz

Zdravím, vím že se to tu několikrát řešilo, ale přesto mám dotaz k zateplení SDK.

Je tu někdo kdo by mi doporučil čím zateplit strop? Vatu nebo stříkanou pěnu popřípadě jakou vatu? V projektu mám napsáno 45cm vaty. Krov mám klasický celoplošně pobitý prkny pod krytinou, krytina je betonová taška a půda bude pochozí s prkeným záklopem. Mám nabídky na stříkanou pěnu s cenou do 95000 Kč.Většina mi říká ať dám radši vatu, ale těch je tolik druhů, že ani nevím jakou vybrat - špatně nevychází Knauff Unifit 032, ale nevím zda je vhodná. Díky za rady

Red8. 6. 2020 5:46:50

Zdivo:
Cihla má hlavně akumulovat... nemůže dobře akumulovat a ještě k tomu dobře izolovat. Takže pokud děla oboje, tak dělá oboje průměrně... proto se taky pasivní domy nenavrhují z těchto cihel... občas se sice nějaký postaví, ale jen proto, že si to prosadí investor.
Navíc každých 250mm máte tepelný most... (https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_G/BIaOTh.jpeg?fl=cro,0,0,800,466%7Cres,1280,,1%7Cwebp,75 , https://www.stavebnictvi3000.cz/images/resized/2019/04/1024x800-fit/es-img3.jpg)
tenhle most se nemusí projet pokud máte postaveno v teplejších částech téhle republiky, ale zkušenosti od firem co dělají zateplení jsou takové, že jezdí a dodatečně zateplují, právě kvůli těmto mostům.
Jinak z hlediska technologie je právě sendvičová technologie jediná správná, ta jediná má totiž kondenzační bod v izolantu a ne v nosné částí zdiva...
Pálená dutá cihla je podle mě dávno mrtvá, takto se jí snaží akorát prodloužit její smrt. (tepelně-technické nároky na obálku budovu PD a jejich zpřísňování v obecné rovině jasně ukazují, že tyto cihly tu dlouho nebudou.
Posledním argument... stavby se mají stavět tak aby se dali po skončení morální životnosti (40let - někdy i shodnou s délkou žití ve stavbě) rekonstruovat... a zde se používají na prvním místě betonové skeletové konstrukce, pak betonové monolity a pak VPC.

Samonosná jímka:
Nevím jaké máte základové poměry, ale zase, ona je samonosná jen když není velký rozdíl v tlaku zeminy a tlaku obsahu...
Může se stát, že se Vám za 40 let nezhroutí (dle zeminy), ale co se Vám na sto procent stane, že praskne.
Jen to asi nezjistíte, což třeba při vodoměrné šachtě není tak velký problém, ale při jímce na splašky, už to problém je.... ale pokud u Vás nejsou zdroje podzemní vody, které se využívají jako zdroje pitné vody, tak nikdo nedělá pravidelné rozbory, takže zase se nato pravděpodobně nepřijde.



Těžko budu vyvracet něčí názory... všechno ukáže vždycky až čas.
Ale ten čas to u zmíněných cihel a i těch jímek prokázat ještě nemohl.
A to jsme se nedostali do roviny skutečných tepelně-technických vlastností a nároku na provoz těchto domů v poměru k ceně za jejich pořízení.

PS: Když mě někdo říká, že chce stavět a chce stavět třeba z ytongu 450, tak vždycky odpovím "No, jsou podle mě lepší varianty než tohle, ale je to na tobě. Hlavně stav z cihel... všechno je lepší než dřevostavba.

Lukáš Beran

Lukáš Beran6. 6. 2020 6:52:39

Naprosto souhlasím, že výrobci/prodejci jsou schopni vymyslet neuvěřitelně nesmysl, aby prodávali. Ale tohle mě zrovna zarazilo - co je špatného/klamavého na zdivu vyplněném izolací nebo samonosných plastových jímkách? Protože mé zdivo vyplněné izolací (Porotherm 44 T Profi) i samonosnou plastovou jímkou a ani na jednom nevidím žádný problém. Naopak zdivo vyplněné izolací mi přijde jako mnohem lepší než dodatečná opláštění dám polystyrenem (nebo jakoukoliv jinou tepelnou izolací).

Jiří Kubíček5. 6. 2020 8:15:47

Zdravím, nechci dělat chytrého, takže vám přesně nepovím, jak se ta pěna bude chovat, když nad ní bude kondenzovat vlhkost a stékat do té izolace. Třeba ta pěna nasákavá není a voda ji nic neudělá, a třeba se nebude dělat ani plíseň na povrchu té pěny, to přesně nevím, ale co vím zcela jistě je, že budete mít vlhko pod tím pochozím záklopem, který zákonitě začne plesnivět. Přeci není nic složitého na tom, aby člověk pochopil, že když dá na ochlazovanou stranu materiál s podstatně větším difúzním odporem, než mají materiály a izolace na vytápěné straně, tak zde musí docházet ke kondenzaci vlhkosti a ve vašem případě dost masivní. Aby k tomu u vás bez parozábrany nedocházelo, tak mimo té mezery mezi izolací a prkny byste ještě musel mít dost velké mezery mezi jednotlivými prkny a k tomu hodně dobře odvětraný celý půdní prostor.

mates5. 6. 2020 8:10:18

Hmm, to vypadá na styl "Prodej květin nevyšel - koupíme si stříkačku na pěnu a budeme stříkat a stříkat."
Pokud vás netlačí čas (což vidím snad jako jedinou výraznější výhodu u pěny nebo foukané izolace), dejte si tu práci a vyskládejte tam vatu třeba v 3 x 15 cm. S kvalitně provedenou parozábranou a instalačníma mezerama, samozřejmě. Další roky vás bude hřát vědomí, jak jste si dobře pohrál s detaily, a kdyby vás snad někdy v budoucnu chytly nějaké rekonstrukční tendence...

Red5. 6. 2020 4:48:20

Tak za "nepustí vodu ale propustí páru" to je na trestní oznámení za klamavou reklamu.

Věřím, že do pěny nepůjdete.

A věřím, že i všichni co si čtou tohle vlákno, tak se trochu zamyslí nad tím, co je někdo schopný tvrdit jen aby prodal... výrobci tyhle pěny však nejsou jediní... např. dřevostavby, zdivo vyplněné izolací, samonosné plastové jímky a šachty a dalo by se pokračovat...

Zdenal4. 6. 2020 18:45:15

Zdravím, je to ICYNENE® H2FoamLite-měkká difuzně otevřená pěnová izolace. Prý do sebe nepustí vodu ale propustí páru.

Jiří Kubíček4. 6. 2020 18:29:11

Zdravím, to že je to pěna Icynene je naprosto nic neříkající údaj, protože jako u všech firem, které různé PUR pěny nabízejí, tak i Icynene nabízí jak měkkou pěnu s malým difúzním odporem, tak tvrdou pěnu s velkým difúzním odporem. Nepomůžeme vám ani 20 cm mezera mezi pěnou a prkny, to by ta mezera musela být velice dobře odvětrávaná, a toho toho pod vodorovnou podlahou půdy nikdy nedosáhnete. Takže jen zopakuji, že pěnu tam dát bez parozábrany můžete, ale jen tu tvrdou s uzavřenou buněčnou strukturou, a ta by byla velice drahá. Je ale dost možné, že firma vás bude přesvědčovat o tom, že tam můžete dát bez parozábrany i tu měkkou pěnu, co bych osobně nikdy neudělal.

Zdenal4. 6. 2020 16:21:19

Jedná se o pěnu Icyene. Vím, že každý napovídá aby prodal, proto se ptám tady. Jako zaklop použijí prkna. Samozřejmě pokud bych dal pěnu tak mezi zaklopem a pěnou bude cca 20 cm mezera, protože ta vata podle projektu vychází přesně pod podlahu a te pěny dávají méně.. Pokud tedy mám dávat parotes tak to můžu rovnou dát vatu protože jsem myslel, že tou pěnou si usetrim práci s tím parotesem

Jiří Kubíček4. 6. 2020 14:58:18

Dobrý den, předpokládám, že se bavíme o zateplení stropu pod pochozí půdou ? To znamená, že na půdě, která bude chladná a neobývaná, tedy na ochlazované straně konstrukce budete mít materiál s velkým difúzním odporem (předpokládám OSB desky, případně prkna). V tom případě nechápu, jak vám mohl někdo říci, že nepotřebujete parozábranu (i když chápu, některé firmy to tak dělají a vůbec je nezajímá, co s tím bude za pár let). Nevím, jakou stříkanou pěnu vám nabízeli, ale asi tu nejlevnější, která se nabízí nejčastěji, tedy měkkou pěnu s minimálním difúzním odporem. To by ale znamenalo, že v zimě bude pod tím záklopem mezi pěnou a pochozí vrstvou vydatně kondenzovat vlhkost, postupně vám to začne plesnivět a degradovat, i když se najdou tací, které fyzikální zákony a něco jako průběh teplot a difúze nezajímá, ale je potřeba vydělat. Zadejte si pak podobnou skladbu konstrukce do jakéhokoli výpočtového SW pro výpočet difúze a případné kondenzace a nestačíte se divit, kolik vody vám pod záklopem v zimě zkondenzuje. U stříkané pěny existuje pouze jedna výjimka, kdy by parozábrana nebyla potřeba a to jen v tom případě, že by ta pěna měla větší difúzní odpor, než ten záklop. Taková pěna existuje, je to tzv. tvrdá pěna s uzavřenou buněčnou strukturou, která má cca 100x větší difúzní opor než měkká pěna a taky podstatně lepší lambdu, ale je taky podstatně dražší. Než se tedy budete rozhodovat, zda dát do stropu pěnu a bez parozábrany, tak si nejdříve pořádně ověřte, o jaký přesně druh pěny se jedná, hlavně jaký má faktor difúzního odporu. Už jsem několikrát viděl nastříkané měkké pěny na půdě pod záklop bez parozábrany, a nechtějte vědět, jak to pod záklopem vypadalo za 2-3 roky. Mimochodem pěna je sice jedna z možností, ale má podstatně horší akustické vlastnosti než minerál, ale to vám třeba nebude vadit. Nejlevnější, i když pracnější pro vás bude vložení jakéhokoli minerálu, jestli to chcete bez práce, nechte si tam nastříkat jakýkoli izolant s vyšší objemovou hmotností kvůli akustice. Nezapomeňte ale na to, že mimo té tvrdé pěny s uzavřenou buněčnou strukturou budete vždy potřebovat pod izolací parozábranu, ale to velice dobře provedenou, nejlépe s instalační mezerou. V žádném případě si nenechte namluvit opak a nevěřte řečem jako že ten izolant umí pracovat s vlhkostí a podobným nesmyslům. Vše je jasně dáno průběhem teplot v konstrukci a faktory difúzního odporu jednotlivých za sebou jdoucích materiálů. V případě, že byste náhodou půdu nechtěl pochozí, pak tam žádnou parozábranu dávat nemusíte, jelikož ale máte střechu zabedněnou, musel byste zajistit odvětrání toho půdního prostoru.

Red4. 6. 2020 12:31:02

Vzhledem k tomu, že to máte i v projektu, tak to bude asi lepší, než pěna nebo nějaký polystyren.

Zdenal4. 6. 2020 11:49:08

chápu takže je lepší udělat vatu.. tak Vám děkuji za radu

Red4. 6. 2020 11:33:06

Se stříkanými pěnami nemam moc zkušeností, ale tyhle pěny mají difuzní odpor někde mezi 5 a 25 (dle tvrzení výrobců) a takže jimi vlhkost prochází, takže v nich taky kondenzuje. Takže pokud nějaký výrobce udává takový difuzní odpor a ještě k tomu tvrdí, že není potřeba parotěs. Tak prostě lže. Stačí si tohle dohledat na googlu... parotěs musí být vždy pod izolací, který má nízký difuzní odpor.

Jinak osobně si myslím, že ta stříkaná pěna je nejhorší věc na světě. Její tepelně izolační vlastnosti se v čase zhoršují, což třeba u EPS nehrozí. Ani vata to nedělá. Ještě ty její výrobci nebo aplikátoři tvrdí blbosti nebo cíleně lžou. Nastříkají vám 24cm izolace a řeknou, že to je jako 40cm vaty, jenže za 10-15 let to bude už jen jako 30cm vaty.

Zatepluje se pro úsporu peněz za energie, které v čase zdražují, takže mít izolaci, která v čase ještě zhoršuje svoje vlastnosti.....

Zdenal4. 6. 2020 9:49:03

Zdravím, bylo mi řečeno, že pod tu pěnu nemusím ani dávat parotěs - stříkala by se shora přímo na SDK. Možná jsem to špatně napsal, ale jde mi o zateplení stropu z SDK takže by aplikace izolace v každém případě probíhala shora na již hotový podhled.

Red4. 6. 2020 9:14:02

Rozdíl ceny SDK desky bez zvláštních nároku a desky s protipožárními vlastnostmi je cca 15kč na metr. Takže zanedbatelný, navíc ta deska má i o trochu lepší pevnost.

Při foukaných izolacích musíte mít pod pojistnou folií bednění, ale to podle všeho asi máte. Je pak ale vhodné mít parotěs z nečeho jiného než z folii, protože všechny foukané izolace trochu sesedají (krom foukaného EPS do podlah - tam je pojivo) a proto se lehce "nahutní" aby ten sesedací efekt byl co nejmenší, to by vám mohlo tlačit na folie a poškodit je (pokud je teda hned nezaklopíte SDK deskou, ale tam si tolikrát propenetrujete ten parotěs, že už to není patotěs)...

Ruční vkládání vaty (já mám Knauf Unifit 037) je dost pakárna, ale zase je tam nízká cena (při vlastní práci).

Kdybych chtěl ušetřit peníze a času mam dost tak ruční vkládání je nejlevnější.
Kdybych chtěl ušetřit čas a peněz mám dost volím něco foukaného s adekvátní celkovou skladbou střechy.

Jinak ten po zkušenostech s Knauf, bych zkusil Isover. Ten Knauf moc v konstrukci nedrží (skelná vata), když ho dáte větší tak se furt někam boulí, hlavně směrem k pojistné folii a tu občas i vytlačuje, což je špatně.

kulda4. 6. 2020 8:33:15

Dobrý den, a svoji praxi, jsem se potkal se spoustou druhů izolace. Sám jsem i řešil při stavbě svého domu.. PUR pěny dokáží dobře zateplit dům ale zalepí i difuzní folii a není dostatečně prodyšná. Navíc je ve třídě E hořlavosti. Tím se teda žádný výrobce nechlubí. Měl by se dát červený SDK a tím se cena ještě dost zvyšuje. Pokud jde o foukaný papír., bezesporu nejlevnější izolace, ale je to pořád jen papír. Nemá vlákna a nedokáže se tak dobře spojit jako foukaná minerální izolace. foukaný papír nemá tak dobrý koeficient tepelné prostupnosti a dodavatelé na místo 45 cm, foukají např 60 cm. Ve stěnách po čase sedá a vznikají obrovské tepelné mosty.
pokud mohu doporučit, pak foukanou minerální izolaci. Napište mi, doporučil bych Vám schopné dodavatele za rozumné peníze. kulda86@gmail.com

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama