Přestavění rodinného domu na bytový dům

Autor: Ahoj123 (2 příspěvky)
Kategorie: Projekt domu
21. 5. 2020
7 komentářů
Dotaz

Vlastním rodinný dům na kraji velkého města a zvažuji menší přístavbu a následné předělání na 4 bytové jednotky(2x1+1 v přízemí a 2x 3+kk v 1. a 2. patře). Chtěl bych se zepat jak mám v tomto případě postupovat? Zda-li je toto vůbec možné. Následně bych prodal celý bytový dům jako celek se 4mi byty, nebo bych rozprodal byty jednotlivě. Jak bych měl v tomto případě postupovat?

Děkuji za odpověď

jarkane23. 5. 2020 13:12:16

Když to budete přestavovat stále na rodinný dům, musí to pak i nadále sloužit jako rodinný dům. Rodinný dům je vyhláškou definován tak, že "odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomu to účelu určen". Pokud byste po přestavbě chtěl rozprodávat byty z rodinného domu, musel byste nejprve změnit účel užívání na bytový dům. A toho nedosáhnete, pokud ta stavba nebude mít parametry bytového domu. Takže je to pořád dokola.
Doporučuji, abyste to udělal tak jak to má být, v souladu s platnými předpisy. Líp Vám neporadím.

Ahoj12323. 5. 2020 9:42:06

Jako rodinný dům bych to pouze klasifikoval. Byty by samozřejmě měly svoje soukromí a oddělené vchody apod.

jarkane23. 5. 2020 9:35:31

Bytový dům může být i o třech bytových jednotkách. To žádné definici neodporuje. Počtem bytů je omezen pouze rodinný dům.
Záleží jen na Vás, jestli budete realizovat rodinný dům nebo bytový dům. Pokud to ale bude jen rodinný dům, tak nevím, kdo si od Vás koupí takový byt, kde nemá soukromí a možnosti jako v bytovém domě.

Ahoj12322. 5. 2020 16:46:11

Děkuji za Vaší odpověď.
Zajdu se tedy raději zeptat na úřad. Dále bych se chtěl zeptat, pokud bych dům rozdělil pouze na 3 byty (našel jsem, že bytový dům má více než 3 bytové jednotky). Mohl bych tedy dům se třemi bytovými jednotkami klasifikovat jako rodinný dům a rozdělit ho na 3 byty, které bych následně samostatně prodal?
Děkuji za odpověď

jarkane22. 5. 2020 10:12:57

Parametry bytových domů se dají najít ve vyhláškách a normách. Od toho jsou projektanti, kteří s nimi pracují a navrhnou Vám dům tak, aby všechno splňoval. Navíc vše se bude odvíjet i od konkrétního umístění a vnitřního uspořádání domu, takže předem ani nelze vyjmenovat všechny normy, které se na Váš dům mohou vztahovat.
Co se týká územního plánu, tak mohu jen opakovat dobrou radu, abyste se informoval na Úřadu územního plánování. Na internetu sice něco můžete objevit, ale výklad územního plánu je mnohdy komplikovaný, takže amatér skutečně nemá šanci. Např. píšete, že výšková hladina je stanovena na 10 m, ale je to skutečně jediná podmínka? Protože v naprosté většině případů se uvádí podlažnost, takže pokud je tam 10 m, tak to může být podlažnost 2, 2 1/2 nebo 3. A je ta výšková hladina v podmínkách přípustných nebo podmíněně přípustných? Pokud podmíněně, za jakých podmínek? To se Vás neptám, to se jen snažím poukázat na to, jak je užitečné to nezkoumat sám (což bude trvat dlouho a stejně můžete udělat fatální chybu), ale že je mnohem jednodušší se jít zeptat na patřičné místo.

Ahoj12321. 5. 2020 18:22:53

Děkuji za odpověď.
Ano máte pravdu šlo by o nástavbu (zvýšení o jedno patro), ale i o menší změnu půdorysu- přístavbu asi 8m2 právě pro schodiště. Chtěl bych se dále zeptat, zda se dají někde najít parametry bytových domů (nepodařilo se mi to). Co se úřadu územního plánování týče. Dají se tyto informace zjistit na internetu, nebo je potřeba se zeptat osobně na úřadě?
A pokud by se mi toto vše podařilo: Jak by se řešilo v bytovém domě i když pouze o 4 bytech nějaký fond oprav či podobné věci?

Děkuji za odpověď :)

EDIT: Výšku domu jsem již našel je tam povolená max. 10m což by teoreticky mělo vyjít, když se momentálně jedná o dům s přízemím a jedním patrem, plánuji dodělat patro druhé...

jarkane21. 5. 2020 18:01:43

Odpověď by mohla být velmi obsáhlá, pokusím se být stručná:
Než začnete investovat čas a peníze do případného projektu, velmi doporučuji, abyste si na Vašem Úřadu územního plánování ověřil, zda v tom území vůbec může být bytový dům. Navíc píšete, že plánujete menší přístavbu. Skutečně jen přístavbu (tedy pouze zvětšení půdorysu), nebo i nástavbu (tj. do výšky)? Protože i to by mohl být rozpor s územním plánem. Což si ale ověříte právě na Úřadu územního plánování.
Pokud dostanete kladné informace, najděte si projektanta a je pak na něm, aby stavbu (ty změny) půdorysně umístil a stavební úpravy navrhnul tak, aby to prošlo přes stavební úřad, protože bytové domy mají některé parametry odlišné od RD (odkládání odpadů, světlé výšky, osvětlení schodiště atd.).

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama