Zateplení staré stavby

Autor: RadimF (3 příspěvky)
Kategorie: Zateplení fasády
20. 5. 2020
7 komentářů
Dotaz

Zdravím, mám v plánu předělat starší stavení (12x8m) sloužící jako úložné prostory u rodinného domu k bydlení. Jenže trochu mě uvádí do rozpaků tloušťka nosného zdiva a to je 25 cm , dohromady i se štukem 30cm. Chtěl bych se s vámi poradit jestli je reálné to předělat na bydlení, jestli se to dá zateplit, aby to bylo k obývání, popřípadě jakou izolaci zvolit. Díky moc za rady.

Hezký den, Radim. ?

RadimF30. 5. 2020 19:14:48

Děkuji Vám moc na rady. Je to pro mě velice užitečné . Myslím že se zase brzy ozvu😉👍

Jiří Kubíček25. 5. 2020 17:10:33

Dobrý den, jestli budete potřebovat udělat i odpady a podlahu zateplit, což by se určitě hodilo, je potřeba podlahu vybourat a vyvést do potřebné hloubky, udělat odpady, dále případně navést trochu štěrku, udělat podkladní beton o síle 10 - 15 cm, na něj celoplošně vodorovnou hydroizolaci, nejlépe i s protiradonovou izolací, hydroizolaci dát i na boky do výše tepelné izolace nebo nejlépe k vodorovné hydroizolaci zdiva, následně přijde tepelná izolace - minimálně 15 cm - stačí EPS 100Z nebo 150S, pak si vyberete plovoucí roznášecí vrstvu, kterou můžete udělat buď suchou cestou (z OSB, cetris nebo fermacell desek), nebo asi ve vašem případě mokrou cestou. To znamená na tepelnou izolaci dát separační PE fólii, kolem stěn udělat dilataci třeba pomocí dilatačního pásu (plovoucí roznášecí vrstva nesmí být s ničím spojena), pak se udělá ta plovoucí vrstva třeba z betonu - min. 7 cm, nebo cementového potěru - 4-5 cm, nebo anhydritu - 4-5 cm, na to už přijde libovolná krytina. V případě, že byste chtěl podlahové topení, tak buď na tepelnou izolaci dáte systémovou desku s integrovanou fólií nebo tu PE fólii a přes ní přichytíte úchytkami trubky podlahového topení k izolaci.

RadimF25. 5. 2020 6:07:30

Aha, to jsou velice užitečné rady, děkuji . Ještě bych se přeci jen zeptal, podlahy jsou tam betonové, jak u nich postupovat? Nejlepší asi bude podlahu vybourat a udělat odpady a znovu novou podlahu i samozřejmě s nějakou izolaci, že?

Jiří Kubíček22. 5. 2020 18:01:58

Dobrý den, to vypadá, že vodorovnou hydroizolaci tedy mít budete, čímž je zamezeno vzlínání vlhkosti do zdiva. To je základní předpoklad, aby se dům mohl zateplit. Z tepelně izolačního hlediska je to nyní dost špatné a určitě byste dům, jestli bude sloužit k trvalému bydlení, zateplit měl, jednak tím podstatně snížíte TZ toho domu a dále tím o dost zvýšíte vnitřní povrchovou teplotu zdiva, takže se úplně vyruší nebo podstatně vyruší možnost kondenzace a tvorby plísní uvnitř na stěnách, samozřejmě i za předpokladu, že zateplení se udělá komplexně a bez liniových tepelných mostů, což znamená třeba zateplit i sokl domu, nejlépe i pod úroveň zeminy a dobře navázat zateplení stěn a případně stropu nebo střechy. Co se týká volby tepelného izolantu na uvedené zdivo, můžete zvolit prakticky cokoli, EPS, minerál atd., pod sílu izolantu 15 cm bych nešel. Nejlevnější by to bylo pomocí EPS desek, ale minerál by měl zase lepší akustické, protipožární a difúzní vlastnosti, akorát že za vyšší cenu. No sokl by měl přijít perimetr nebo XPS.

RadimF22. 5. 2020 8:04:56

Podobná cihla téhle co je v příloze.
Hezký den.

RadimF22. 5. 2020 7:59:24

Já v tomhle oboru nejsem moc zdatný, ale v každém případě bych se o tom rád dověděl co nejvíce věcí. Vodorovnou hydroizolací máte na mysli jako ipu na základové desce a na tom už zdivo? ano takhle to je řešené. A zdivo je z pálené červené cihly co má v sobě kulaté dutiny.

Jiří Kubíček20. 5. 2020 11:41:40

Dobrý den, zateplit a předělat na bydlení se dá teoreticky cokoli. Nepíšete ale některé důležité informace, jednak, zda to stavení má vodorovnou hydroizolaci zdiva a dále z čeho je to zdivo postaveno. Kontaktně zateplovat můžete pouze zdivo, do kterého nevzlíná vlhkost a druh izolantu určuje především složení zdiva, tedy jeho difúzní, izolační a akustické vlastnosti.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama