umístění stavby na pozemek

Autor: Martin (1 příspěvek)
8. 5. 2020
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den Svépomocníci, uvažuji nad situováním domu na pozemek a potřeboval bych vaší radu, na internetu jsem se dočetl o rozestupech mezi stavbami atd. máte někdo zkušenosti s umístěním domu na hranici pozemku? Šlo by umístit stavbu jak je v příloze, i s tím že na hranici s pozemkem budu mít 3 okna?

Pozemek vedle který bude hraničit se zdí domu je od Lesů ČR, maximálně by kolem mě 2x ročně projel traktor pokosit louku nad mým pozemkem.

Přílohy

stavba1.jpg

Martin11. 5. 2020 6:56:59

Vážený pane Jarkane, mockrát děkuji za vaši odpověď. Moc mi to pomohlo.

jarkane9. 5. 2020 21:00:21

Ještě pana architekta doplním.
Jeho připomínka je skutečně dost zásadní. Problém s přesahem požárního prostoru je v případě nesouhlasu vlastníka sousední nemovitosti (stavba nebo i pozemek) v podstatě nepřekonatelnou překážkou.
Ale i pokud byste získali souhlas souseda, můžete ještě narazit.
Je-li Vaše fotka aktuální, tak na sousedním pozemku není žádná stavba. Pokud tam žádná stavba není ani povolena nebo o jejím povolení stavební úřad nevede ani řízení, máte z hlediska odstupů staveb po problému. Kde není stavba, neřeší se odstup a tedy ani žádná výjimka z odstupových vzdáleností.
Předpokládám (podle fotky), že ten sousední pozemek není stavební. Pokud by náhodou byl, narazil byste na problém, že byste mohl "znemožnit zastavění sousedního pozemku". Stanoví to vyhláška č. 501/2006 Sb. Jde o to, že kvůli Vaší stavbě do hranice a ještě i s okny by musel soused už dodržet odstupové vzdálenosti od Vás a nemusel by se tak na svůj pozemek vůbec vejít. Ale toto ustanovení vyhlášky je výjimkovatelné, takže by to nemusela být fatální překážka, ale řešitelná komplikace. Samozřejmě o tom ale nerozhodujete Vy sám, ale stavební úřad. Což je loterie, protože jsou stavební úřady, které výjimky schvalují běžně, ale jsou i stavební úřady, kde výjimky prostě nepovolují. A moc toho s nimi nenaděláte, protože na udělení výjimky není právní nárok.
Problém dále může nastat, pokud je sousední pozemek (ať už je jeho vlastníkem kdokoliv) určen územním plánem k zástavbě např. nějakou liniovou stavbou. Napadá mě např. komunikace, protože podle fotky se to dost nabízí. Sám i píšete, že tudy jezdí traktory. Takovou věc je třeba si nejprve prověřit, protože by to mohla být stejně nepřekonatelná překážka jako přesah požárně nebezpečného prostoru. Takže pokud hodláte jednat s Lesy ČR, prověřte si současně i tento druhý problém. Nejlepší je osobně se informovat na Vašem příslušném Úřadu územního plánování, kde Vám řeknou, zda je sousední pozemek něčím zatížen a zda je možné stavět do hranice. Pokud byste měl problém s neochotou úředníků, podejte si písemnou žádost o tzv. územně plánovací informaci podle § 21 odst. 1 písm. a) stavebního zákona. Formulář žádosti najdete na webu Úřadu územního plánování. A ten úřad najdete na Vaší pověřené obci III. typu.
Tak ať se Vám daří.

Martin8. 5. 2020 20:11:25

Vážený pane Vebre, mockrát děkuji za odbornou odpověď

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber8. 5. 2020 11:08:31

Za jistých okolností při uplatnění jisté výjimky takto dnů umístit lze. Je to ale dost nepravděpodobné. Musel byste prokázat, že na sousedním pozemku nebude požární riziko z Vašeho domu, což pri existenci trojice otvíravých oken nebude prakticky možné. A musel by Vám to kromě úřadů posvětit vlastník sousedního pozemku. Nemyslím, ze by do toho Lesy šly. Pokud byste souhlas podepsaný získal, je to výrazný krok k možnému úspěchu. Těžko se ale uplatňuje ona zmiňovaná výjimka, když nejde o zvláště stísněné podmínky a jde jen o jednostranný prospěch.