Dobrý den,
jelikož jsem se pustil svépomocí do rekonstrukce starého baráku, tak zkusím radu u podobně naladěných lidí :)
Rekonstruuji starý dům 1 podlažní, který chci celoročně využívat jak víkendovou chalupu. Poloha je u Dvora Králové, spíš Podkrkonošší než Krkonoše. Myslím, že to mám celkem vše rozmyšlené, ale pustil jsem se teď do fáze - podlahy a přestal jsem si být jist její původně zamýšlenou skladbou. Jedná se o 3 místnosti na přízemí: vstupní chodba, koupelna a obývák s kuchyní.
Původní podlaha byla:
koberec
2x lino
beton 5-7cm
lepenka
škvára 15-20cm
hlína - terén
Nová podlaha (zatím návrh):
dřevěné prkna 3cm
dřevěný hranol 10cm
beton 5cm
polystyren 15cm
hydroizolace (tekutá nebo lepenka)
beton s kari sítí 15cm
štěrk 15cm
Starou podlahu (beton a škváru) jsem kompletně vybral ven a odvezu to na skládku (zatím mě nenapadá, zda to nějak využít). Začal jsem vykopávat hlínu a v prostoru chodby a koupelny jsem do zatím vykopal na 50cm od úrovně původní podlahy. V obyváku jsem to asi trochu přehnal, protože jsem místy i 65cm.
Zdi jsou 45cm z plné cihly, základy jsou asi kámen, pak jsou pískovcové bloky 40cm, z vnitřní strany je přizdívka z cihel a to je už přímo na hlíně. Dům má asi 100 let a zdi budu sanovat injektáží proti vlhkosti, která byla na některých zdech katastrofální.
Chtěl bych se prosím zeptat, zda můj zamýšlený návrh podlahy je v pořádku. Přemýšlím jestli není předimenzovaný a neměl bych tolik kopat hluboko. Eventuálně zvolit jinou skladbu podlahy. V té skladbě určitě chybí nějaké důležité detaily jako např. geotextílie, mirelon, dilatace po obvodě, atd. Jde mi ale spíše u tu tloušťku a složení. Podlahové topení neuvažuji, plánuji primárne plyn a radiátory, v koupelně asi doplním elektrickou rohoží a v obýváku kamnama.
Děkuji
Jiří Kubíček4. 5. 2020 9:37:30
Dobrý den, máte to vymyšlené celkem dobře - štěrk, podkladní beton s karisítí (zde by asi stačilo i 10 cm), hydroizolace (ta by měla jít i na boky minimálně do výše tepelné izolace nebo k vodorovné hydroizolaci zdiva), tepelná izolace - 15 cm EPS, následovat by měla při mokrém procesu plovoucí roznášecí vrstvy separační PE fólie, dilatace kolem stěn a plovoucí roznášecí vrstva třeba z toho betonu nebo cementového potěru (betonu cca 7 cm, případného potěru cca 4 - 5 cm), libovolná krytina. Můžete to sice udělat kombinací hranolů a prken, ale osobně bych použil nějakou separační podložku a udělal plovoucí prkennou podlahu.
Václav Vytlačil11. 5. 2023 5:50:14
Dobrý den, lze místo štěrku zrecyklovat škváru?