Rekonstrukce jádra ohlášení

Autor: Brasi (1 příspěvek)
20. 4. 2020
8 komentářů
Dotaz

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně ohlašování rekonstrukce jádra. Přečetl jsem toho již spoustu, ale ze zákona si nejsem 100% jistý výkladem atd., ale zajímá mě spíš, jak to probíhá v praxi.

Ve zkratce, chceme rekonstruovat umakartové jádro pro dědu, který už nezvládá využívat vanu a navíc máme podezření, že umakart z roku 71, už řádně plesniví. Zednické práce, by rád provedl jeho synovec, který pracuje jako zedník, elektrikář je můj dobrý kamarád a jediný koho bych musel sehnat je vodař. Statický posudek mi zpracuje kamarád. Předběžný projekt, počítá s vybouráním původního jádra, jedné betonové příčky šatny, která je opravdu příčka a nahrazením YTONG s úpravou dispozice v kuchyni.

Pro takový typ se, dle mého názoru vyžaduje ohlášení a k mojí otázce, pokud chci realizovat přestavbu pomocí výše uvedených lidí, je toto takto v pořádku, respektive, co uvést do ohlášení popřípadě jaká je v tomto praxe. Můj dotaz směřuje zejména k tomu, že dle zákona by rekonstrukci měla provádět odborná firma, čemu bych se chtěl vyhnout, hlavně z toho důvodu, že vím, že kamarádi a rodina to udělají pořádně a nemusím je kontrolovat 24/7, což je mi mimoto trapné.

Děkuji za Váš čas.

Brasi22. 7. 2020 8:44:07

Update,

kdyby to někoho zajímalo. Rozhodl jsem se udělat vše poctivě tj. autorizovaný inženýr vše viděl udělal výkresy, řekl zcela jasně, že příčka nijak navázaná na nosnou soustavu není a ať to ohlásím, udělal technický popis, kde uvedl, že příčka nosná není na nosnou soustavu to nemá vliv atd., popřípadě když budou mít kulatější rázítko, tak dodělá přímo spešl statický posudek.

No mohl jsem si ušetřit čas a jít do toho sám zrovna. Na úřadu mi řekli, že protože se mění plocha místnosti (koupelna se posunuje cca o 1,5m metru směr šatna) a pořád se oháněli dispozicí, jež pořád zůstane 2+1 a nadto v zákonu dispozice jako termínově uvedena nikde není.

Takže závěrem do toho jdu sám, a kdyby něco tak se budu ohánět § 103 odst 1) písm. d), kdy jediné úskalí je termín způsob užívání stavby, kdy na úřadu jsem se speciálně ptal na termín užívání a bylo mi sděleno, že se jedná o kolaudační účel tj. byt.

jarkane1. 5. 2020 12:16:59

Ano zedník se smál. To se tak dělá a často to vychází. Ale občas si sousedé postěžují, začne se to šetřit a stavebník se pak diví. Vím co píšu, za ty roky jsem to zažila mnohokrát, když jsem se takové stavebníky snažila dostat z průšvihu.
No ale rozhodnutí je na Vás. Buď to risknete, nebo se zeptáte na stavebním úřadu.

Brasi1. 5. 2020 8:38:01

Tak požární odolnost, když se nechá původní železná konstrukce stupaček a použije se ytong s jeho požárními vlastnostmi, tak se přece protipožární odolnost násobně zlepší. To je právě ta otázka, manžel od známé, který je zedník a jádra dělá běžně, se mi dokonce smál, že to moc řeším a že on nikdy nic nehlásil. Takže nevím, do nosných konstrukcí zasahovat nebudeme, ale v původní dispozici, jádro také nebude, že jen vyměníme umakart za ytong. Statický posudek budu mít a projekt taky, takže přemýšlím, že to jenom takhle dám na společenství nechám 14 dní viset oznámení a uvidím, co se bude dít.

Každopádně mohu se ještě zeptat, ve stupačce, je naštěstí voda atd. v plastu, ale odpad je na 99% původní. Lepší řešení je asi vyměnit celou naši část trubky odpadu do plastu, že a řešili, jste někdy jestli to může být materiál s příměsí azbeztu, nebo to mám kašlat?

Díky moc.

Majky & L.A.

Majky & L.A.24. 4. 2020 10:44:25

Taky pridam trochu do mlyna a klidne tu budu za nejvetsiho amatera a troubu. Mel sem v panelaku taky jadro (fuj) kdyz sem to boural, to co bylo pod tim a mezi tim bylo horsi vic, nez kdyby to byla dira naplnena papirem a vedle se delalo jidlo na otevrenem ohni. Takze...vylepil sem akorat na vchodove dvere, ze delam prestavbu a nechal casovy odstup 14dni pro pripadnou zpetnou vazbu a pak to zacalo. Vyrubal sem vsechno ven jen u stoupacek sem nechal tu zeleznou kostru, takze rozmerove souhlasilo vsechno a celou krychly vyzdil. Pridal servisni okno do stoupacek a uz se frcelo. Voda do plastu, odpady, rozvody elektr., sprchac, umyvadlo, dlazba, kachle....vsechno sem si delal sam. Bez projektu a bez lidi, co vedej vsechno.

jarkane24. 4. 2020 9:49:49

Tak já to upřesním. Podle stavebního zákona není třeba ohlášení pro: "stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou".
V bytových domech se obvykle narazí jen na dvě věci - zásah do nosných konstrukcí a požární bezpečnost.
1. Zásah do nosných konstrukcí
Jako zásah do nosných konstrukcí se posuzuje nejen zásah do nosné zdi, ale např. i přitížení vlastní hmotností nového zdiva nebo i přitížení např. osazením robustní vany s velkým objemem vody na jiné místo. Vše závisí od konkrétního stavebního úřadu, jak to posoudí. Pokud hodláte dělat něco takového a nemáte projekt a povolení, můžete mít velký problém. Zvláště když máte v baráku i ty důchodce a nedejbože některý z nich objeví v obýváku mikroskopickou trhlinu v omítce, kterou tam dřív neměl. To jsem zažila mockrát a stavebník měl vždy velké problémy, dělaly se statické posudky, udělovaly pokuty atd. Takže radím velkou obezřetnost.
2. Požární bezpečnost
Hasiči jsou na úpravy bytových jader hodně citliví, zejména kvůli prostoru kolem stoupaček, kterým se může šířit případný požár. Takže pokud hodláte zasáhnout i do tohoto prostoru, měl by Vám projektant navrhnout takové řešení (které bude ověřeno jeho kulatým razítkem), že Vaše stavební úprava nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost. Je to důležité pro Vás, kdyby se cokoliv stalo, tak Vy jste z toho venku. Už jsem zažila i soud s takovým amatérským stavebníkem, když došlo k rozšíření požáru právě po takové rekonstrukci a věřte mi, nebylo to moc příjemné. Rozhodně byste neuspěl s tím, že "ostatní říkali, že nic není zapotřebí a že se to tak dělá běžně". Ale záleží na Vás, Vaší odvaze a Vašem pudu sebezáchovy.
Tak přeji hodně štěstí.

Hans

Hans24. 4. 2020 5:34:50

Mám za sebou už dva byty a vždy jsem pouze nahlásil na bytovou zprávu, udělali jsme zápis do knihy a pro jistotu jsem to ještě poslal emailem. Dále jsem to hlásil domovnici a vylepil na dveře domu. Vždy mi bylo řečeno, že pokud se nezasahuje do nosných konstrukcí, není potřeba nic hlásit. Základem je dobře informovat daný dům, aby si hned první den nechodili stěžovat důchodci po všech úřadech :)

travas21. 4. 2020 9:07:20

Nejjednodušší dotaz na příslušný SÚ, někde to nechávají pouze na majiteli nemovitosti. Z naší zkušenosti nechtěli ani ohlášku.

jarkane21. 4. 2020 8:23:13

Podle zákona stavbu na ohlášení může stavebník provádět svépomocí. Pokud je to stavba pro bydlení (což je Váš případ), je stavebník povinen zajistit odborné vedení stavby stavbyvedoucím. Stavbyvedoucí je, slovy zákona, "osoba, která zabezpečuje odborné vedení provádění stavby a má pro tuto činnost oprávnění podle zvláštního právního předpisu". A tímto zvláštním právním předpisem je tzv. autorizační zákon, což je zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Jinými slovy a přeloženo do češtiny: Musíte si sehnat člověka s kulatým autorizačním razítkem, který Vám stavbu zaštítí. Dělá se to tak, že se domluvíte s nějakým autorizovaným projektantem. No a toho projektanta snad už máte, když Vám dělal projekt pro to ohlášení, ne? Tak se zkuste domluvit s ním.