Spodní voda v základových pásech

Autor: MichalKA (2 příspěvky)
Kategorie: Základy a deska
31. 3. 2020
4 komentáře
Dotaz

Zdravím svépomocníky,

po vyhloubení základových pasů se mi do pásů natáhla spodní voda. Po zasypaní dna štěrkem to bylo 2 dny ok a pak zničehonic voda stoupla o 10 čísel a zase tam mám bazén.

S vyšší hladinou spodní vody se počítalo, ale je prostě o 25 čísel výše, než v době průzkumného vrtu. V pásech je rozmístěno 12 velkoprůměrových pilot, pásy se vyarmují a vytvoří se tím vlastně nosníky mezi pilotami, které tu stavbu ponesou - základová spára teda není nosná, ale potřebuji jí suchou, abych to mohl vybednit a vyvázat výztuž.

Má někdo nápad, jak dostat tu vodu z pásů? Drenáž kolem vzhledem k spodní vodě moc asi nepomůže, čerpat to moc nejde, nebot piloty v rozích tvoří špunt a povede se vždy vyčerpat jen malá část pasů... (to bych musel asi pustit 4 čerpadla najednou, ale tolik čerpadel a hadic nevlastním). Napadá mě jen vykopat hlubokou jímku, která by stahovala vodu z pasů a tu odčerpávat, ale kdo ví, zda to bude fungovat. Za každý nápad/postrčení/inspiraci děkuji, už jsem celkem zoufalý.

jarkane1. 4. 2020 11:40:33

Tak jak to popisujete, tak holt budete muset na stavbu přece jen dotlačit někoho, kdo Vám podle výsledků Vašeho geol. průzkumu a podle konkrétního místa stavby určí, kudy a kam vodu odvést. Nejlíp stavaře, který se vyzná v zakládání.
A nejste k...t, jste opatrný člověk a můžete pak alespoň klidně spát.
Držím Vám palce, ať to dobře dopadne.

MichalKA1. 4. 2020 9:00:57

Děkuji za reakci!

Upřesním svůj příspěvek - projektant je k ***, od něj fundovanou pomoc nečekám (prostě moje špatná volba). Základy řešil statik, mám od něj prováděčku. Hydrogeologický průzkum byl samozřejmě dělán, nechal jsem si dělat vrty - na základě toho byly udělán projekt základů tak, aby se jich spodní hladina víceméně nedotkla. To platilo do neděle, kdy byla voda přesně tak vysoko, jak hydrogeologický průzkum předpokládal. Bohužel po pondělních mrazech skokově stoupla hladina o 10cm (výkop byl vyhotoven před 14 dny a až do neděle byla hladina ustálená + za celých 14 dní nespadla ani kapka).

Můj geolog je člověk těsně před důchodem, na stavbu jej v současné situaci nedostanu, takže jsem odkázán na jeho tel. rady, kdy samozřejmě navrhuje vykopat jímku, svést do ní trubky od základů a čerpat jí. Ale já prostě nevím, kde zvolit místo pro jímku, kolik trubek, atd - i proto se ptám.

Ad svépomocně - budete se divit, ale já to chci dělat svépomocně - jsem si jist, že to udělám lépe než 99% procent stavebních firem. Opravdu nechci firmu, kde mi pasy Ukáčka vysajou čerpadlem a do zbytku vody nalejou beton s pohodovým výrazem, že to nevadí. Jsem perfekcionalista a jsem schopen dodržet projekt do puntíku - akorát, že projekt s takovou hladinou sp. vody nepočítal.

ad základová spára - u mě není "nosná", takže obavy s prolomením nejsou u mě na místě. Celou váhu stavby ponesou "nosníky", které jsou posazené na pilotách.V podstatě se počítá, že zemina po základy může v letě sedat, v době dešťů bobtnat - proto je můj malý RD podepřen 14ks pilot o průměru 65 cm (a to si představte, že v okolí stojí pár domů, kde o nějakých pilotách, atd. nikdy neslyšely, žádný geol. průzkum si nedělali, stojí na 40 cm pásech a stojí již 30 let... A já jak kokot stavím piloty jak pro železniční most, pasy mám armované 3000kg železa, atd...)

jarkane1. 4. 2020 7:29:05

A ještě bych dodala: Jak píšete, máte stavbu založenou na pilotách, takže se zřejmě jedná o neúnosné podloží v dost mocné vrstvě. Tak to bych Vám radila ještě větší opatrnost a určitě to neřešit svépomocně.

jarkane1. 4. 2020 7:09:51

Michale, a jak to vyřešil Váš projektant? S jeho řešením nejste spokojen? Ono to totiž není až tak jednoduché, záleží na lokálních hydrogeologických podmínkách. Obecně je ekonomicky nejvýhodnější řešit to povrchovým odvodněním, což je systém povrchových drénů/příkopů svedených do sběrné studny, odkud se voda odčerpává pryč (nejlépe do kanalizace). Ta studna by samozřejmě měla být mimo obvod stavby. Snižování hladiny spodní vody (čerpání) se pak musí dělat pomalu, maximálně 0,5 m za 24 hodin. Přitom výkop studny by neměl být více než 0,5 m pod hladinu spodní vody. Hodně také záleží na zrnitosti podloží, při jemnější zrnitosti vodonosných vrstev se čerpá ještě pomaleji a musí se vyhodnocovat stabilita základové spáry proti tzv. prolomení.
Navíc je dost problematická ta příčina zavodnění. To se stalo po vydatných deštích? Protože pokud se dělal hydrogeologický průzkum, tak taková odchylka je poměrně neobvyklá. To se neokecá povrchovým napětím hladiny ve vrtu.
Jak vidíte, není to až tak jednoduché. Nechtěl byste to raději řešit s odborníkem, než tady na fóru svépomocných stavebníků? Přece jen základy jsou hlavním nosným prvkem domu, a když je (s odpuštěním) zdrbete, máte založeno na problém kdykoliv v budoucnu.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama