Zástavní právo finančního úřadu

Autor: dracekvo (4 příspěvky)
Kategorie: Pozemek
21. 2. 2020
6 komentářů
Dotaz

Ahoj,

našel sem inzerát na prodej rozpadlého domu se zajímavým pozemkem a zajímavou cenou.

Udělal jsem průzkum katastru a je tam zástavní právo od finančního úřadu.

Potkal se s tím někdo?

Co to může mít za úskalí?

Odkazy na katastr koukám po nějakém čase nefungují.

Nahlédnutí je možné na

https://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberParcelu.aspx

Katastrální území:

Leština u Světlé

stavební parcela číslo 20/1

dracekvo26. 2. 2020 8:56:44

Já sem nějak zhodnotil to nechat být.
Všichni víme jak fungují exekutoři v čr. Aby se pak po koupit ještě neukázali další dluhy na nemovitost, nebo nějaké jiné vady.

Na zkrachovalém sro toho nikdo moc zpět nevysoudí.

O.T.25. 2. 2020 16:22:33

S vlastníkem - tedy firmou M - Porro toho moc nedomluvíte. Jestliže na pozemku vázne zástavní právo fin. úřadu, je to proto, protože vlastník má splatný nedoplatek na daních.
Pokud o ten pozemek skutečně stojíte, je třeba získat souhlas příslušného finančního úřadu se zpeněžením mimo dražbu (ke které může dojít kdovíkdy). Sám jsem takový pozemek koupil, takže vím, o čem píši. Ten souhlas bude pravděpodobně podmíněn zpracováním znaleckého posudku na cenu tržní a úřední. Jestliže výsledek zn. posudku na cenu úřední bude méně než 650 tKč, nemá fin. úřad důvod s prodejem nesouhlasit, s tím že určí, že kupní cena nepůjde na účet prodávajícího, ale rovnou na účet FÚ. To vše lze ošetřit ve smlouvě. Vypadá to složitě, ale pokud jste přesvědčen o výhodnosti takové koupě, a jste ochoten do toho něco investovat, pak lze i takový pozemek koupit za velmi příznivých podmínek.

Mat25. 2. 2020 12:37:44

Pokud se Vám ten pozemek tak líbí, co takhle kdybyste se pokusil s tou s.r.o. domluvit? Kdyby to třeba vypadalo nadějně z časového hlediska (třeba že to splatí v nejbližší době) a i nadále budou chtít pozemek prodat? Dovedu si představit řešení, že byste s nimi sepsal smlouvu o smlouvě budoucí s podmínkami např. takovými že pokud bude odstraněna zástava (a stanovit si dokdy), tak že Vám pozemek prodají a za kolik. Myslím, že za pokus by to stálo a takovou smlouvu Vám sepíše každý advokát. Je jen otázka, jestli by zůstala tak nízká cena i po odstranění zástavy. Ale o tom všem se dá s vlastníkem diskutovat.

dracekvo25. 2. 2020 6:32:28

Cathorcas: koukáte špatně. Je třeba přepnout volbu na stavební parcelu :)

Mat: zhodnotil jsem to tak, že je lepší dát od toho ruce pryč.

Mě se hlavně líbilo, cena (650 tis) za 2100m2 a to, že na pozemku už stojí relativně velká stodola, tj. mraky ušetřených peněz.


Ale zástavní právo FU a majitel s.r.o.

Takže hledám dál.

Mat24. 2. 2020 14:27:49

Tak jsem se na to ze zajímavosti kouknul. Dnes 24.2.2020 končí na KÚ lhůta, dokdy není možné povolit vklad. Takže od zítřka může KÚ povolit vklad, zřejmě toho zástavního práva pro FÚ. Zástavní právo k nemovitosti se obvykle zřizuje k zajištění dluhu pro případ, že dluh nebude řádně a včas splněn. V případě FÚ jako zástavního věřitele má vlastník zřejmě dluh vůči FÚ a takto má FÚ zajištěno splacení.
Z toho plyne, že pozemek je sice (zatím) ve vlastnictví dlužníka, ale v budoucnu to může dopadnout jakkoliv. Navíc předpokládám, že v zástavní smlouvě bude zcela určitě klauzule o nezcizitelnosti předmětu zástavy, takže vlastník s ní stejně nemůže nakládat tím způsobem, že by ji třeba prodal. Takže raději ruce pryč a hledejte jinde. Nebo počkejte, až bude zástava z katastru odstraněna.

Cathorcas24. 2. 2020 10:00:10

Dobrý den,
zkušenosti sice nemám, ale první co bych si zjistil je příjezdová cesta na pozemek a jestli na něm lze stavět RD a samozřejmě dostupnost sítí. Tu zástavu ve prospěch úřadu jsem nenašel, ale po vznesení dotazu by Vám měli být schopni odpovědět. Takže bych se na ně obrátil přímo. Nevím jak hodně je ta cena zajímavá, ale ta cena bude pravděpodobně reflektovat problémy s danou parcelou. Přeji hodně štěstí.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama