Patrový dům bez půdy a příprava rozvodů pro budoucí satelit

Autor: Honza S. (36 příspěvků)
18. 2. 2020
3 komentáře
Dotaz

Zdravím Vás.

V současnosti řešíme rozvody el. včetně slaboproudu. V podstatě vše je jasné, krom přípravy rozvodu pro budoucí satelit, který bude na střeše. Dům totiž nemá půdu (vata a záklop SDK bude kopírovat krokve až po vrcholovou vaznici -> viz. výkres).

Elektrikář si neví moc rady, protože standardně prý instalaci připravuje do prostoru pod střechou (na půdě), případně se satelit dělá na fasádu (to nechceme).

Řešení, které mě napadlo, tak je připravit husí krk z technické místnosti v přízemí, který povede ve štítové zdi kolmo nahoru až mezi krokve k pojistné hydroizolaci na střeše. Potom by se pouze husím krkem prostrčil koax. kabel a satelit by se napojil. Z technické místnosti bych pak měl standardně natahané kabely do jednotlivých místností.

Jinak připojuje se satelit i na 230V, nebo jediný kabel, který je potřeba dotáhnout, tak je koax.? Bude se dát husím krkem dodatečně kabel protáhnout?

Každopádně máte s tím někdo zkušenosti? Poradíte mi případně nějaké jiné elegantní řešení?

Díky.

Honza S.

Přílohy

REZ_BB.PNG

Jiří Kubíček18. 2. 2020 18:02:55

Je potřeba vědět, zda chcete přípravu jen pro satelit, nebo zda uděláte přípravu i pro případnou DVB T2 anténu. Pro satelitní televizi můžete rovnou každý kabel natáhnout až do příslušné zásuvky. Pro DVB T2 můžete natáhnout jen jeden na zvolené místo, kam se dá rozbočovač nebo zesilovač s rozbočovačem a odtud pak jednotlivé kabely do DVB T2 zásuvek. Ale i satelitní můžete vzít přes nějakou místnost, jen je to celkem zbytečné, protože rozbočovat to stejně nebudete, jen napojovat a tahat do dalších místností. Jinak zde něco k IPTV, obzvláště si přečtěte ty nevýhody: https://www.dsl.cz/jak-na-to/jak-na-iptv . Nevím, jak dobré bude u vás připojení k internetu, ale s velkou pravděpodobností budete moci používat jen jeden televizor. Kdyby jste byl z těch, co mohou používat více televizorů, tak by záleželo na kolik vás to pak vyjde a fungovalo by to potom tak, že někde byste musel mít telefonní přípojku na internet, ke které byste napojil ADSL modem/router a z něho pak pomocí ethernetových kabelů byste dovedl signál do každého místa, kde chcete mít televizor, a zde byste napojil IPTV set-top-box, který byste spojil s televizorem pomocí HDMI kabelu. Nemám s tím osobně žádnou zkušenost, takže nevím, jak při sledování televizoru klesá rychlost internetu, zda je připojení více televizorů spíše výjimkou než pravidlem, a zda a za jakých okolností lze zařadit třeba do sítě switch. Každopádně je to opět jiný způsob zapojení, vedený jinými kabely a má svá rizika.

Honza S.18. 2. 2020 17:00:18

Dobrý den,

Děkuji za rychlé odpovědi a rady.

V současné chvíli ještě nevím jestli budeme mít TV řešeno přes satelit, nebo přes internet (také ta možnost existuje). Na druhou stranu když dům stavíme, tak si říkám, že by byla hloupost přípravu pro satelit vůbec neudělat.

Ohledně satelitu jsem také laik, ale jestli jsem to správně pochopil.
Ze střechy do technické místnosti natáhnu 4x koaxiální kabel (příprava pro ten quad konvertor), kde potom z technické místnosti budou kabely (TV+data) dále nataženy do jednotlivých pokojů a obýváku.

Potom co si nechám na střechu nainstalovat satelit, tak v technické místnosti pouze propojím kabely k jednotlivým TV, kde každá bude mít svůj tuner (ze začátku asi bude jedna TV, ale přípravu budu mít i pro další místnosti).

Pokud bych se rozhodl vyřešit TV přes internet (například od O2), tak bych pouze nainstaloval modem do tech. místnosti, který bych pak připojil k nachystaným kabelům do jednotlivých místností, kde předpokládám i tohoto řešení musí mít každá TV svůj tuner (či jak se to jmenuje). Potom bych přípravu pro satelit nevyužil.

Jsem alespoň rád, že není potřeba k satelitu táhnout žádný další napájecí kabel.

Ještě jednou děkuji.

Honza S.

Jiří Kubíček18. 2. 2020 14:20:06

Zdravím, nejsem odborník na satelity, takže doufám, že nebudu říkat nějaké nesmysly a třeba se vám ještě někdo ozve, ale co vím, nebo mám zkušenost od rodičů, kteří mají satelit, tak přímo k parabole není potřeba vést přívod elektřiny, ale u satelitu musíte pamatovat na jednu důležitou věc. Nelze to udělat jako u DVB T2 příjmu, že si někam přivedete z antény jeden kabel, tam dáte rozbočovač nebo zesilovač s rozbočovačem a odtud to povedete na jednotlivá místa, kde všude chcete mít televizor. Tak rozbočovat signál satelitního příjmu nelze (resp. lze, ale jen v případě, že byste se všude díval na stejný program nebo byl zapnutý je jede přijímač), když bude v domě více televizorů a budete chtít mít možnost se dívat na každém z nich na jiný program, musíte podle počtu televizorů zvolit vícenásobný konvertor k parabole a podle počtu televizorů přímo od paraboly natáhnout stejný počet kabelů, každý ke svému televizoru se svým přijímačem/tunerem (dělají se třeba TWIN nebo QUAD konvertory). Ačkoli se o tom moc nemluví a mnoho lidí si to neuvědomuje, tak toto je podle mne největší nevýhoda satelitního příjmu. Jestli vám ale stačí v domě jeden televizor, pak je vše v pohodě.