Zateplení dřevěného domku

Autor: Adam (1 příspěvek)
Kategorie: Zateplení fasády
17. 2. 2020
1 komentář
Dotaz

Dobrý den,

plánuji zateplovat dřevěnou chatku z vnitřní strany.

Chatka bude obývána víkendově jaro, léto, podzim. V zimě plánujeme pouze ojedinělé návštěvy i s přenocováním. Chata bude vytápěna kamny na dřevo.

Plánuji tento postup - na venkovní obložení dát paropropustnou fólii, následovat bude 100 mm vrstva minerální vaty (vkládat se bude pouze mezi trámky ty mají 100mm - viz foto), parozábrana, vnitřní dřevěný obklad.

Podlaha bude zateplena obdobně - paropropustná fólie, 50 mm polystyren, parozábrana, OSB desky (1 vrstva 25mm), lino.

Je mi jasné, že toto řešení není ideální, počítám s tím, že budou velké úniky tepla, ale vzhledem k tomu jak často bude chatka využívána v zimě tak si myslím, že by to mohlo být dostačující.

Souhlasíte s tímto postupem, nebo je zde nějaká velká chyba?

Narazil jsme na 2 problémy ke kterým jsem nedohledal žádné informace:

1) Paropropustnou fólii plánuju natáhnout i přes trámky aby kompletně kryla venkovní stranu obložení, následně tam dám vatu a přes to parozábranu. Dojde k tomu, že na trámcích se bude přímo dotýkat paropropustná folie a parozábrana. Mám strach, že zde bude docházet ke kondenzaci vlhkosti - jedná se o velký problém?

2) U podlahy bych chtěl dát mezi polystyren a OSB desky mirelon. Jedná se mi o to jestli ho dát mezi OSB desky a parozábranu, nebo jestli ho mám dát mezi parozábranu a ploystyren.

Předem Vám děkuji za reakce.

Přílohy

86766379_1031837057198618_2209651749126406144_n.jpg
86727020_505752453417381_4740524716500975616_n.jpg

Jiří Kubíček17. 2. 2020 21:42:51

Dobrý den, pojistná difúzní fólie na tom dřevěným obložení z vnitřní strany má význam pouze jestli mezi dřevěným obložením jsou nějaké mezery, jinak bych jí tam nutně ani nedával. Tím, že dáte izolaci jen mezi hranoly, tak ty hranoly budou tvořit určitý tepelný most, ale to asi neřešíte. To, že na hranolech budou třeba dvě fólie, vůbec řešit nemusíte, problémem nejsou ty dvě fólie, ale pouze ta parozábrana. Tím, že to dřevo tvoří určitý tepelný most, tak když na něj dáte parozábranu, tak vám před parozábranou může kondenzovat vlhkost. Kdyby ta chata měla být celoročně obývána a vytápěna, musel byste vyřešit i tyto tepelné mosty, ale když to budete používat v zimě jen občas a v úplně těch největších mrazech se tam asi topit a přebývat nebude, pak se tím nemusíte trápit. Obecně 10 cm izolace a jen mezi hranoly je samozřejmě málo, ale vzhledem k velikosti toho domku a způsobu používání to bude muset stačit. Ještě bych měl poznámku k té skladbě s vatou a parozábranou. Takové řešení samozřejmě vyžaduje velice dobré provedení parozábrany a jistotu, že časem tu parozábranu někdo neprovrtá a podobné věci. Ze zkušenosti ale vím, že v reálu je to pak úplně jinak a díky vysokému difúznímu odporu toho venkovního dřevěného obložení pak v takových konstrukcích dochází často ke kondenzaci a tvorbě plísní, ale můžete to risknout. Osobně bych ale spíše volil materiály s vysokým difúzním odporem nebo materiály, přes které se nedostane žádná vlhkost. Mezi hranoly můžete nechat nastříkat tvrdou PUR pěnu s uzavřenou buněčnou strukturou, nebo můžete na zateplení použít PIR desky s integrovanou ALU fólií, ty bych dal mezi hranoly a třena ještě malou sílu celoplošně přes hranoly. Žádná vlhkost se vám přes to nedostane, ve spojích jen desky slepíte páskou na parozábrany, a díky lepší lambdě PIR desek to nahradí skoro 2x tolik minerálu. Má to ale i dvě nevýhody, hlavní je cena těch PIR desek, a někomu mohou vadit horší akustické vlastnosti.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama