Skladba podlahy pod zásobníkem TUV 300l

Autor: Pája a Dája (7 příspěvků)
8. 2. 2020
5 komentářů
Dotaz

Ahoj svépomocníci, chci se zeptat, jak vyřešit podlahu pod stacionárním zásobníkem TUV. Normálně bude skladba podlahy: hydroizolace, 80mm polystyren ve kterém bude vedena voda a elektrika, folie PE s rastrem, 55mm betonová mazanina s otop trubkami 18x2, navrch vinyl. Celková výška skladby 150mm.

Jak ale udělat podlahu pod zásobníkem TUV 300l? Jeho celková hmotnost s vodou je 422kg. V projektu mám nakreslené podlahové topení i pod tímto zásobníkem, ale mě to připadá jako nesmysl. Nebo to podlaha unese? A co tepelný most když tam podlahovka nebude? Jak to máte řešeno vy? Děkuji za rady.

Jiří Kubíček9. 2. 2020 21:36:04

Zdravím, dle toho, co píšete, je to z tepelně izolačního hlediska naprosto v pořádku. My máte v TM rozdělovač podlahovky, tepelné čerpadlo s vestavěným bojlerem, pračku se sušičkou a velké umyvadlo. Jelikož je tam tedy rozdělovač, od kterého jsou všechny hadice okruhů, sušička, která často sama dá dost tepla a bojler, který má nějaké ty tepelné ztráty, navíc to není místnost, kde by se trávilo hodně času, tak nám přišlo úplně zbytečné dávat všude po celé TM podlahové topení, je jen tedy u rozdělovače, od kterého jdou trubky podlahového topení do všech místností. Před rozdělovačem je tedy největší hustota trubek v domě + ty další věci, o kterých jsem psal, a i když podlahovka jinak v TM není, tak je TM jedna z nejteplejších místností v domě. V domě navíc máme všude anhydrit, jen v TM právě kvůli tepelnému čerpadlu a komínu, který tvoří pračka se sušičkou, jsem udělali beton a jestli si dobře pamatuji tak o síle asi 10 cm. Navíc je TM vyspádovaná směrem do středu, kde je odtok s malým sifonem do odpadu, kdyby náhodou vytekla pračka nebo nastala nějaká nehoda.

Pája a Dája

Pája a Dája9. 2. 2020 19:44:21

Jiří Kubíček děkuji za odpověď a radu. Toho liaporu je papírově 25cm, ale ve skutečnosti ho přivezli víc. V technické zprávě je prostup podlahou se započtením liaporu U 0,22 W/mK, což dle norem je na hranici pasivu. Tak asi má tu tloušťku izolace projektant dobře promyšlenou. Jen se ještě zeptám, pod TČ jste vynechali podlahové topení?

Jiří Kubíček9. 2. 2020 11:21:17

Dobrý den, pod podlahovým topením 8 cm izolace je doopravdy málo, ono je to málo i bez podlahového topení, ale záleží na tom, jak máte silný podsyp pod podlahou z toho liaporu, který má 2-3x horší izolační vlastnosti, než třeba EPS. Aby to dosáhlo celkově alespoň izolačních vlastností o síle klasické izolace 15 cm, muselo by být toho liaporu minimálně 15 cm, spíše ale kolem 20 cm. Co se týká té podlahy pod zásobníkem, můžete jí udělat úplně stejně jako všude jinde, jen co se týká izolace, dal bych pod zásobník buď EPS200 nebo XPS. Doma máme dokonce na EPS150 celé tepelné čerpadlo i s 220 litrovým zásobníkem, na EPS je beton s dlažbou a již 10 let je vše naprosto v pořádku.

Pája a Dája

Pája a Dája9. 2. 2020 9:10:32

Barák už stojí (hrubá uzavřená stavba) a základový pás již nelze udělat. Co se týče síly izolace, snad projektant věděl proč to takto udělal. Jinak máme pod ZD ještě tepelně izolační zásyp z Liaporu. Teď řeším, jak to nejlépe udělat pod nádrží TUV s ohledem na budoucnost aby něco neprasklo. Pravděpodobně zde vynechám podlahovku, a přemýšlím. že bych udělal pod nádrží schod a o 10cm silnější beton.

Lukáš Beran

Lukáš Beran9. 2. 2020 7:24:58

Ahoj.

Prvně mi přijde, že 80 mm polystyrenu je strašně málo. Tím spíš, že to bude pod podlahovým topením. V dnešní době je standard alespoň 150 mm, pod podlahovku spíš 200 mm a víc. 80 mm je opravdu velmi málo, zvažte alespoň dvojnásobek, nejlépe trojnásobek, pokud se jedná o klasický bílý polystyren.

Pod zásobník bych udělal klasický základ (pas), stejně jako se to dělá například pod komíny.