Dodatečné zateplení střechy; nadkrokevní izolace

Autor: Vlastik Mihalík (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
1. 2. 2020
10 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtěli bychom poprosit o radu a názory. Z důvodu přehřívání obývaného podkroví v létě a snížení nákladů na vytápění v zimě bychom chtěli zlepšit jeho izolaci. V létě je v podkroví i 31° až 33° C. V rámci posílení izolace budeme chtít vyměnit i střešní okna pravděpodobně za značku Fenestra.

Základní informace:

[ul]

[li]Dům má tvar otevřeného "L".

[li]Orientace jedné části střechy na jih a druhé na jihovýchod.

[li]Sedlová střecha sklon 37°.

[li]Současná skladba z interiéru: SDK, parozábrana, minerální izolace mezi krokve výška cca 20 cm, pojistná hydroizolace, kontralatě, latě, pálená taška

[li]Nevíme, jak poctivě je provedena parozábrana, při náhodné kontrole jsme našli chyby (nenapojení atp.)

[li]Z interiéru posilovat izolaci nechceme. Interiér je v dobrém stavu a nechtěli bychom zmenšovat vnitřní prostor

[li]Minerální izolaci mezi krokvemi chceme zachovat z důvodu snížení ceny rekonstrukce.

[/li]

[/ul]

Uvažujeme o nadkrokevní izolaci z PIR panelů nebo dřevovláknitých desek a kloníme se spíše k difůzně otevřenému systému.

Máte s některým z těchto řešení zkušenost? Nebo i s jiným systémem?

Pokud budou potřeba další informace, doplníme.

Děkuji V. Mihalík

Majky & L.A.

Majky & L.A.18. 2. 2020 7:22:38

Jen tak trochu odbočím. Myslím, že nebude dlouho trvat a domy se začnou, v zhledem k demagogické změně klimatu, stavět na sever.

Vlastik Mihalík17. 2. 2020 6:42:39

Díky za odpověď, ale přiznám se, že tento typ izolace ve mě příliš důvěry nebudí.

Jirka a Dáda

Jirka a Dáda16. 2. 2020 10:04:35

Zvolil jsem izolaci od fi rti.cz a bude nad krokvemi. Sila 8mm z obou stran AL folie,

Vlastik Mihalík9. 2. 2020 20:28:36

Díky za odkaz na článek i osobní zkušenost s Rockwoolem.

tombl19718. 2. 2020 13:33:06

Dodatečné zateplení podkroví jsem řešil nadkrokevními 12cm držáky Rockwool. Krokve jsem měl pouze 13cm a nebyl prostor jít se zateplením pod krokve. Tímto způsobem jsem se dostal na skladbu izolace 3x12cm. Bylo to nejlevnější řešení. Ještě mi i nějaké držáky zbyly, protože je tesaři se při počítaní trochu sekli.

Jiří Kubíček5. 2. 2020 18:24:48

Zde takový pěkný článek o fázovém posunu a dřevovláknitých deskách: https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/stavba-drevostavby/izolace/5576-tepelna-izolace-a-fazovy-posun-ptame-se-odborniku-jak-zabranit-prehrivani-drevostaveb .

Vlastik Mihalík5. 2. 2020 16:47:26

Pane Kubíčku, ještě jednou děkuji za ochotu a za reakci, vážím si toho. Pokud by kdokoli další měl se zmíněnými systémy zkušenost, budu rád za informace, především ohledně "agingu" a fázového posunu.

Jiří Kubíček2. 2. 2020 22:15:53

Zdravím, systém Puren Plus by teoreticky pro vás možný byl, ale problém je v tom, že ty PIR desky v tomto systému jsou sice difúzně propustné, ale mají podstatně větší difúzní odpor, než vata, takže to vyžaduje správné provedení parozábrany, protože jinak vám bude pod těmito deskami kondenzovat vlhkost. Dřevovláknité desky mají taky větší difúzní odpor než vata, ale ten rozdíl je podstatně menší, takže tam by nedokonalosti v provedení parozábrany tolik nevadily. Na druhou stranu díky lepší lambdě zase PIR desky stačí skoro poloviční síla oproti dřevovláknité, aby to mělo podobné izolační vlastnosti. Nevím, jak to vychází cenově, ale z hlediska difúze a možné kondenzace je dřevovláknitá deska jednoznačně lepším řešením. Jak moc věříte té parozábraně si musíte rozhodnout sám.

Vlastik Mihalík2. 2. 2020 19:20:29

Pane Kubíčku, děkuji za reakci. Pro doplnění - odvětrávaná mezera mezi krytinou a izolací bude. To jak je provedená parozábrana i to, jak je provedená instalace izolace nevíme, dům jsme již v tomto stavu koupili. Okna jsou v současnosti zn. Velux dvouskla a jsou všechna stíněna venkovní markýzou. Jedna štítová stěna je na východ v proluce a stíněná blízkým domem a druhá přiléhá k dalšímu domu (jsme začátek řadovky). Jsme z oblasti Mikulovska, takže nám to tu přes léto docela hřeje. Děkuji i za korekci ohledně difůzně otevřená/uzavřená skladba. Během rekonstrukce budeme stávající izolaci určitě kontrolovat a případně opravovat/doplňovat.

K PIR panelům - bylo by možné, dle vašeho názoru, použít difůzně otevřenou variantu např. https://www.puren.cz/plus-izolace? U PIR panelů mám obavu z "agingu" a z malého fázového posunu - bojíme se, že i přes investici do posílení izolace se bude podkroví přehřívat. Nemá s tím někdo zkušenost?

Přeji pěkný večer.

Jiří Kubíček1. 2. 2020 13:56:50

Dobrý den, vzhledem k tomu, že nechcete zasahovat do současné skladby a nejste si jisti tím, jak dobře je udělaná parozábrana, tak bych jednoznačně volil materiál s co nejmenším difúzním odporem, což by byly ty dřevovláknité desky. Samozřejmě ještě bude potřeba, aby byla odvětrávaná mezera mezi krytinou a izolací. Jinak bavit se o difúzně otevřené nebo uzavřené skladbě je celkem bezpředmětná záležitost, protože jakmile tam máte parozábranu, je to difúzně uzavřené, ať už z venkovní strany dáte cokoli. Difúzně otevřená skladba má mít na vnitřní straně parobrzdu (nikoliv parozábranu) a na venkovní straně by nemělo být nic s velkým difúzním odporem, teoreticky i s PIR deskami lze udělat difúzně otevřenou skladbu, ale v případě úplně jiného celkového složení, než máte vy. Jinak mi připadá trošku zvláštní, že s 20 cm minerálu se vám půda přehřívá. To není úplně malá síla izolace a to i z hlediska tepelných ztrát, i když je to jen mezi krokvemi. Takže můj názor je takový, že síla izolace moc velké prsty v tom přehřívání nemá a může to být spíše způsobeno buď špatnou instalací té izolace (někde třeba chybí nebo jsou mezery mezi izolací a krokvemi) nebo tam může jít většiny tepla okny, případně jinými konstrukcemi (stěny, štíty). Máme v podkroví ve střeše též 20 cm izolace, ale v létě jsme tam nikdy více jak 26-27°C neměli, podkroví užíváme jen občas, k případnému topení a chlazení používáme klimatizaci.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama