Ahoj,
příští rok bych se do toho chtěl pustit, pokud seženu do zimy pozemek.
Jen pořádně nevím co vlastně chci a taky bych rád stavbu co nejlevnější. Né z pohledu šizení materiálu ale návrhu domu. Tj, žádné výklenky, garáže, složité střechy, né zbytečně velké místnosti.
Rád bych se vešel komplet do 3 mil. bez pozemku + 300 tis jako rezervu, kdyby něco.
Mělo by se jednat o 4 samostatné pokoje + kuchyně + obývací pokoj. Jestli ob. pokoj spojený s kuchyní nebo oddělený si ještě nejsem jistý.
Dvě koupelny se záchodem. V jedné vana, v druhé sprcha + místnost na malou infra saunu (chce manželka). Technická místnost. Standart asi NED. Zděné, né dřevostavba. Materiál heluz nebo porotherm. Ytong rozhodně né.
Co se týče vytápění. Asi teplovodní podlahovku. Manželka chce krb.
Takže na začátek krb + aku nádrž s topnou patronou, elektrokotel. Mě by se líbilo si udělat přípravu na možnost instalace kotle na dřevo (baví mě samotěžba dřeva). Aby se třeba celý den topilo a pak se týden žilo z aku nádrže. Jen nevím jestli je reálné do utěsněného baráku dát kotel. A asi kvůli prašnosti by to chtělo oddělenou technickou místnost.
Chtěl bych klasickou A střechu, ale vyšší než je dnes standard. V budoucnu mám v plánu dávat soláry, tak aby měli dobrý sklon pro zimní provoz. Proto ta topná patrona v aku nádrži. A dům by měl být jednou stranou střechy natočený na přesný jih pokud to bude možné.
Celkem se mi líbí jako výchozí inspirace tento dům. https://www.gservis.cz/projekty-rodinnych-domu/miami.html
Rozhodně chci rekuperaci. Líbí se mi decentrální systém co si dává kolega. Stačí udělat díru do zdi a je hotovo. Není potřeba žádné tahání vzduchotechniky po domě.
Takže dotazy.
1. Co je levnější při stejné podlahové ploše. Bungalov, nebo patrový dům? Já bych se klonil spíše k bungalovu. Dle mého je pro stavbu svépomocí vhodnější a na důchod je taky lepší dům jen s přízemím.
2. Je levnější tlustá cihla, nebo slabší cihla + izolace?
3. Je reálný způsob vytápění jak si představuju. Tj. topit elektrokotlem, pokud bude sluníčko, tak natápět aku nádrž ze solarů a když bude chuť, tak přitopit krbem s výměníkem. V budoucnu tam ještě přidělat kotel na dřevo a elektrokotel mít jen jako zálohu. Hlavně nevím co obnáší u NED přívod vzduchu pro kotel.
4. jak velká by měla být aku nádrž, aby běžná dobře izolovaná novostavba přežila týden, pokud budou teploty okolo 0°C?
5. Jaký je strop je nejlepší pro stavbu svépomocí, pokud půdní prostor bude pochozí ale jen pro uložení nějakého harampádí? Půda izolovaná nebude.
6. Výlez na půdu. Lepší z domu, nebo venkem pomocí schodiště?
7. Má decentrální rekuperace nějakou zásadní nevýhodu proti centrální?
No snad sem na nic nezapoměl co mi není jasné.
Jiří Kubíček15. 1. 2020 13:12:50
Dobrý den, jsou různá TČ, různé způsoby zapojení a provozu a různé možnosti dimenzování. Záleží tedy na TZ domu, na výkonu TČ vzhledem k TZ domu, zda budete chtít do systému zapojit více topných zdrojů a zda má TČ inverter atd., zde jsou hlavní možnosti a je na vás, co si vyberete:
1) Můžete TČ použít bez jakékoli nádrže, tedy jen s bojlerem pro případný ohřev TV, což je vlastně nejjednodušší a nejlevnější možnost instalace, s nejlepší možným COP, bez jakéhokoli dohřívání TV elektřinou nebo směšování, ohřev podlahového topení je oddělen od ohřevu bojleru, kam potřebujete teplejší vodu, trojcestným ventilem. Podmínkou je správně nadimenzované TČ vzhledem k reálným TZ domu, aby TČ zbytečně necyklovalo, takže buď TČ bez inverteru o výkonu trošku pod TZ domu nebo jako TZ domu, nebo TČ s inverterem, které může mít výkon o něco vyšší, než TZ domu, výhodou tohoto řešení je nižší bod bivalence. Tato možnost je nejlepší, když nepotřebujete zapojovat více topných zdrojů.
2) Můžete TČ použít s tzv. taktovací nádrží, což znamená zapojená nádrže jen do okruhu topného systému, ohřev TV je stále oddělen trojcestným ventilem do bojleru, taktovací nádrž se používá jen kvůli tomu, aby se zvýšil objem topné vody a TČ tak často nespínalo, můžete pak tedy zvolit i TČ bez inverteru s větším výkonem, abyste měl nižší bod bivalence. Dnes už má však většina TČ inverter a toto řešení se nepoužívá nebo se použije dostatečně, když někdo má špatě spočítané TZ a zvolí až moc velký výkon třeba i toho inverteru, který taky začne cyklovat a proto se to pak zachraňuje dodatečným přidáním taktovací nádrže.
3) Nakonec je tu použití AKU nádrže a to může mít několik důvodů:
a) Zvolíte speciální systém zapojení TČ, kdy se nejedná ani o split ani o monoblok, ale kondenzátor TČ je přímo vnořen do AKU nádrže, kde dochází k vrstvení vody a jsou v různých částech nádrže různé teploty (v horní části nejvyšší), ve spodní části nádrže se odebírá voda do podlahovky, v horní části nádrže je výměník pro průtokový ohřev TV. Tento systém nabízí třeba f. Mazur: http://www.topenicerpadlem.cz/topeni-a-ohrev-tuv--kompletni-kotelna--2/ , http://www.topenicerpadlem.cz/topeni-a-ohrev-tuv--kompletni-kotelna--3/ . Tato možnost umožňuje zapojit i více topných zdrojů.
b) Potřebujete AKU nádrž, abyste mohl do systému zapojit více topných zdrojů, takže k TČ třeba ještě soláry nebo krb s výměníkem. Ohřev TV se pak zpravidla řeší buď též průtokově nebo pomocí vnořené nádrže v AKU nádrži, obojí ještě s el. případným dohřevem, někdy je potřeba něco směšovat, někdy zase dohřívat, podle toho, co se zrovna použije za topný zdroj a jaká je zrovna teplota vody v nádrži.
c) Prakticky stejné jako možnost B, jen s tím rozdílem, že je do AKU nádrže zapojeno pouze TČ, pak si ale musíte zvolit, zda nádrž budete natápět na teplotu do podlahovky a elektřinou dohřívat TV (dá se k tomu ještě zapojit druhý dohřívací bojler), nebo na teplotu TV a pak budete vodu do podlahovky směšovat. V prvním případě dáte více za elektřinu za ohřev TV, ve druhém si zase zhoršíte COP tepelného čerpadla a není tento způsob běžný. Mně osobně se vůbec tato možnost C moc nezamlouvá, protože je o něco zhoršená ekonomika TČ, ale jsou firmy, které to rády nabízejí, jelikož nemusí řešit TZ domu a správné nadimenzování TČ, prostě vám automaticky dají předimenzované. Dále díky TČ s vyšším výkonem a AKU nádrži na vás firmy více vydělají.