Dobrý den, potřeboval bych poradit, čím izolovat stropní trámy, které procházejí skrze obvodové zdivo.
- Stavba domu/
- Hrubá stavba/
- Izolace trámů ve zdivu
Izolace trámů ve zdivu
Dotaz
Komentáře
marek.stepan2. 1. 2020 16:49:53
Sorry, Omlouvám se Vam, pokud došlo k dojmu že se jedná o nějakou katastrofu. To slovo jsem nikde v textu nepoužil.
Jsou lidé, kteří si koupili Trabanta, a byli/jsou s ním spokojeni. Trabant jezdil a byl v kategorii automobily.
Měl své výhody a nevýhody. Úplně tosamé je, pokud někdo požaduje aby jeho dům měl trámy procházející z interiéru do exteriéru. Tím jsou dány vlastnosti tohoto řešení (a snízená životnost stavby) a poté "detailním" provedením je dáno, zda dojde i k dalšímu snížení životnost stavby (z důvodu imperfektní realizace),nebo ne.
I Trabant má své kouzlo. Já jsem ve svém příspěvku na tyto vlastnosti pouze upozornil (Hlavní pointa byla ve snížené celkové životnosti nemovitosti v porovnání s variantami BEZ toho průchozího trámu) (nemá cenu se divit jaké vlastnosti má Trabant, když je to Trabant) a napsal jsem technické řešení, jak sníženou životnost "opravit" Asi opravdu nebylo z mého textu jasné, že tato "trabant" kvalita je prostě běžná = normální pro daný typ konstrukce=stavby nemovitosti. Na "trhu" se prodávají různé automobily. Nejenom Trabanty. Bohužel, investovat peníze do Trabanta, aby se jeho kvalita zvýšila na vyyšši level, je VŽDY dražší, než si rovnou koupit lepší automobil, a proto je mnoho majitelů Trabantů kteří nakonec se spokojí s tím co mají a "nepředělávají" si Trabanta na lepší "level". Trabanty jsou určitě praxí ověřená technologie (se sníženou životnosti v porovnání s jinými nemovitonstmi jjiných kostrukcí). A proto jsem napsal, že "dobrý" projektant tuto sníženou životnost částečně(!!!! částečně!!!!) kompenzuje více-dimenzací (použitím mnohem větsích průřezů než je nutné). Ničím jiným ani nemůže, protože Trabant je trabant a vlastnosi Trabantů jsou dobře známy. To nejdůležitější ale je, že fyzikálně-technicky tam ten problém prostě JE. (A opět mohlo být matoucí, že uživatel může životnost nemovitosti svým nevhodným používáním dále snižovat).
Summary:
Evidentně jste nespokojený s technickou radou / technickým řešením které jste dostal. Vypadá to jako prozření, že místo automobilu jste si koupil Trabanta..... Přeji PF 2020 a držím Vám palce, Trabant je také auto !
Pepák30. 12. 2019 13:01:10
Dle katastrofických scénářů, které popisujete by pak nebylo možné stavět roubenky a polo-roubenky ( např. https://www.roubenkyroubal.cz/galerie/ ). Nejedná se pouze o problematiku stropních trámů, ale také o samotný krov, kde jednotlivé krokve a vazné trámy procházejí z interiéru do exteriéru.
Popisujete pouze známé skutečnosti- téměř za vše může projektant, za ostatní TDS. Nezáleží na tom, kolik projekt stojí, ze své pracovní zkušenosti vím, že i v projektech za řádově mil. Kč se vždycky najdou chyby a nedostatky, které se objeví až při samotné realizaci. Je samozřejmé, že nejlepší je vždy ta varianta, která je už časem v praxi prověřená- takže pro stavitele bungalovů a podobných nízkoenergetických staveb je většina detailů již vyřešena- podle toho to také na vesnicích vypadá.
Chtěl jsem si pouze nechat poradit od stavebníků, kteří se možná s danou problematikou již setkali. Místo toho mám pocit, že jsem jediný, kdo podobný projekt realizuje...
Přeji Vám hezký den
marek.stepan27. 12. 2019 17:51:04
Občas je dobré se podívat co Vás čeká:
https://forum.tzb-info.cz/140240-mokre-stropni-tramy
Jak si můžete všimnout, pokud je problém přesně identifikovaný, a pokud "náhodou" odpoví někdo rozumně a k věci, už tam není žádná zbytečná diskuze, neboť je to jasné a "je to vymalováno".
Jak Vám psal pan Kubíček, řešení vyžaduje nadprůměrně kvalifikovaného projektanta.
Protože ho asi nemáte (když to ne-máte v projektu a když se na to ptáte na internetu)
tak typické NE-řešení je použít staticky naddimenzované trámy, (které jsou rozměrově větší),
a kde ta hniloba ve dřevu nebude postupovat tak rychle (záruka na skryté vady je max. 5let, pak si "opravu" střechy zaplatíte znovu ze svého). Útěchou Vám může být, že jste "teď" ušetřil na ceně projektu(a projektantovi).
Jediné spolehlivé řešení by bylo zamezit prostupu vodní páry skrz dřevo, a zároveň zamezit tepelnému mostu v prostoru/místě kde se dotýká dřevo a cihla. Musel by jste:
1) odizolovat tepelně trámy aby na nich nebyl rozdíl = diference teplot. Tedy nelze propojit vytápěnou místnost a venek. Musíte trámy třeba kompletně obalit izolací. Kompletně. Zaizolujete, a uvnitř místnosti můžete dát napřiklad jako obklady Falešné trámy.
a současně/nebo 2) natřete trámy parotěsným + pružným nátěrem. Například BlowerDoorProof nebo jak se to jmenuje. Tím zabráníte že teplý vzduch z interiéru ne-bude "Foukat" skrz trám ven (a kondenzovat uvnitř trámu).
Poslední poznámka:
* výrazné snížení životnosti stavby=těchto trámů také dosáhnete tím, že necháte trámy promoknout, necháte je pořadně rozpraskat (aby tam bylo mnohem víc prasklin) a také v ne-kvalitě uložení trámů na "cihle" (trámy jsou nehomogenní, mají podle směru letokruhů různé vlastnosti v osách x-y-z. a nastěhujete se v zimě a začnete hned topit. Také "pomůže" když budete šetřit a nekoupíte na ty trámy impregnované dřevo.
Summary:
Tohle všechno Vám ale hlídá Váš stavební (a technologický) dozor, a pokud stavba průměrného domu probíhá OK (a dostatečně rychle!), není dostatečný důvod v běžné situaci cokoliv řešit a můžete klidně spát.
Jiří Kubíček21. 12. 2019 15:24:10
Dobrý den, správné řešení by vám měl navrhnout především váš projektant, vy na to nemáte projekt ? Jinak tato problematika není jednoduchá a každé řešení má nějaká úskalí. Moc informací k tomu u nově takto stavěných domů není a každý projektant to řeší po svém. Zkuste se podívat na tyto odkazy, jestli vám to něco přinese:
https://forum.tzb-info.cz/133733-stropni-tram-prochazejici-obvodovou-zdi
https://stavba.tzb-info.cz/tepelne-izolace/3058-tepelne-vlhkostni-problematika-zhlavi-drevenych-tramu-pri-zateplovani
https://forum.tzb-info.cz/142271-pruchozi-stropni-tramy
Reklama
Reklama
Buďte v obraze
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
Tomáš26. 11. 2020 19:33:18
Zdravím, mohl by jste mi poradit s tím procházejícím dřevem obvodovým zdivem? Děkuji.