Geologický a hydrogeologický průzkum

Autor: Novákovi (1 příspěvek)
Kategorie: Pozemek
18. 12. 2019
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den, svépomocníci,

momentálně řeším geologický a hydrogeologický průzkum pozemku. Kontaktoval jsem dvě firmy, které provedly cenovou nabídku. První za 36 058 Kč, druhá za 12 300 Kč. Jsou přiloženy k tomuto příspěvku. Mohli byste mi prosím vysvětlit rozdíl mezi cenovými nabídky - rozdíl prováděných prácí. Dále prosím který průzkum stačí pro stavbu RD. Pozemek je v lokalitě, kterou známe, vyrůstali zde již prarodiče. Děkuji za odpovědi.

Přílohy

Screenshot_20191218_074819_com.android.email.jpg
Screenshot_20191218_074728.jpg

bruklin24. 1. 2020 16:01:21

Dobrý den,
cenový rozdíl bych viděl v několika zásadních věcech.

- Prvně je to celkový počet sond, Ten není v případě dražšího průzkumu nijak nadsazený, vychází z platné normy, kdy je potřeba pro každý samostatně stojící objekt dělat minimálně 3 sondy. Z jedné sondy neuděláte geologický řez územím. Nevíte tak jak se uklání vrstvy, případně jestli je celá lokalita geologicky homogenní (stejná), nebo se vrstvy nějak mění. Ověříte pouze jedno jediné místo. V případě kopané sondy navíc mimo půdorys domu. Dynamická penetrace je metoda, která dokáže poměrně dobře, relativně levně a rychle stanovit rozhraní vrstev, oproti tomu jedna vrtaná sonda, nebo bagrem kopaná sonda může vlastnosti zemin výrazně zkreslit.

- U levnější nabídky naprosto chybí realizace vsakovací zkoušky. Parametry pro vsak budou odhadnuty, což je značný risk.

- za 1500 se běžný rozbory zemin v akreditované laboratoři prakticky nedá sehnat, což znamená, že si rozbor dělá neakreditovaně (tzn. doma na koleni)

Z mého pohledu se jedná o naprosto odlišně pojaté nabídky. Levnější nabídka je prakticky jen pro uklidnění investora bez jakékoliv informační hodnoty pro projektanta. Naprosto chybí ověření vsakovacích parametrů v terénu. Nabídky absolutně nelze srovnávat a to zejména s ohledem na objem nabízených a předpokládanou kvalitu výstupu.

Majky & L.A.

Majky & L.A.10. 1. 2020 8:20:07

Přikláním se také k první levnější variantě a to ne na základě ceny, ale rozpisu, který pro účely stavebního řízení stačí. Druhá nabídka mi příjde hodně nadsazená. JInak u druhé nabídky je ten rozpis služeb něco jako u české spořitelny :D. Za položku, za výběr za dotaz XD. To bude hodně puntičkářská firma!

richi27. 12. 2019 18:12:28

Dobrý den,

druhá varianta vám bude stačit. My platili nějakých 13.000 (4m) a rozhodně se IG+HG vyplatí, zejména kvůli dimenzování základové desky a vsakování.

akyn20. 12. 2019 22:28:31

Dobrý den, ve Vašem případě bych volil první (levnější) výzkum. Ujistěte se, že výsledkem průzkumu bude určení výpočtové únosnosti všech dosažených vrstev. Není totiž důležitá pouze první únosná vrstva, ale i to co se nachází pod ní kvůli riziku sesedání. 4 metry mi přijde dost, ale nejsem geolog a nejspíše je důležité i ověřit hladinu spodní vody. Projektanti obvykle chtějí ujištění, že je hlouběji než právě 4 metry. To by v případě sond z druhého (drahšího) výzkumu nebylo splněno. Případně se na to můžete zeptat dodavatele (geologa). Čím hlouběji je spodní voda, tím pro zakládání líp. Sonda dynamické penetrace je užitečná doplňková metoda, ale pro jednoduché zakládání RD nejspíš není nutná. My jsme to měli mnohem složitější.