Prodej nemovitosti s hypotékou

Autor: Wazza (4 příspěvky)
Kategorie: Financování
22. 10. 2019
6 komentářů
Dotaz

Zdravím kolegové. Uvažujeme o stavbe domu a s kamarády jsme se bavili o jejich pozemku. Jednalo by se o část zahrady, která sice patří k domu,ale je nevyuzita a oni by byli ochotni nám ji prodat. Problem ale je, ze na dům mají hypoteku. Predstavuje to velký problem, pozemek rozdělit? Pořadí někdo, jak postupovat? Diky, Jirka

Mat23. 10. 2019 11:37:38

Jiná cesta bohužel není, bez souhlasu banky (zástavního věřitele) Vám to vlastník prodat nemůže. A byl by sám proti sobě, protože kdyby to prodal, určitě by ho zasáhly sankce, které pro takové případy zcela určitě má ve smlouvě s bankou.
Velmi teoretická možnost je ta, že by Váš kamarád zašel do banky a zkusil se s ní dohodnout na přepracování hypotéční smlouvy se změnou předmětu zástavního práva. Že by mohl jako náhradu nabídnout bance do zástavy třeba jinou nemovitost. Třeba s Vaším souhlasem nějakou Vaši nemovitost, tj. že byste byl třetí stranou zástavní smlouvy a de facto byste ručil kamarádovi svojí nemovitostí za jeho splácení. Pochybuji, že byste do toho šel. Pokud ale ano, tak musíte oba jednat s bankou.

Wazza23. 10. 2019 11:15:46

V katastru je bohužel na stavbu i na pozemek zástavní právo smluvní. Existuje tedy vubec nejaka jiná, náročnější cesta, jak pozemek získat nebo bude lepsi se s tím raději rozloučit?

Mat23. 10. 2019 8:28:26

Pokud Vám bude vlastník pozemku chtít ten oddělený pozemek prodat a pokud na ten pozemek má banka zástavní právo, musí se vlastník pozemku dohodnout s bankou, zda bude s prodejem souhlasit. Předpokládám, že v takovém případě banka zcela určitě souhlas nedá.
Zjistěte si ale nejprve, jak to má kamarád ve smlouvě s bankou, zda vůbec bylo zřízeno zástavní právo a na co přesně! Je možné, že pouze na stavbu. Je možné, že na stavbu a na pozemek pod stavbou. Je možné, že na stavbu a celý pozemek, na němž je stavba umístěna. Od toho se budou odvíjet Vaše další možnosti. Pokud to bude na stavbu a celý pozemek (což je nejpravděpodobnější varianta), nebude banka souhlasit už ani s rozdělením pozemku, natož s prodejem oddělené části.

Lukáš Beran

Lukáš Beran23. 10. 2019 8:11:39

Zeptejte se přímo v bance. Zmenšením pozemku se sníží samozřejmě i jeho cena a záleží na bance, jestli to povolí nebo ne.

Wazza23. 10. 2019 7:48:06

Dekuji za užitečné rady. A co kdyby se pak jednalo o samotný prodej toho odděleného pozemku? Zapomnel jsem to zmínit v prvním prispevku, ze v našem planu je ten pozemek následně koupit. Diky😉

Mat23. 10. 2019 7:32:46

Rozdělení pozemku znamená, že nejdřív potřebujete souhlas s dělením od stavebního úřadu, k tomu geometrický plán a následně zápis nově vzniklých pozemků do katastru nemovitostí.
Problém může nastat právě na stavebním úřadu, kterému předložíte žádost o rozdělení pozemku se situačním výkresem s vyznačením přístupu na nový pozemek. Pozor, ten přístup musí být přímo z veřejně přístupné pozemní komunikace. Pokud na děleném pozemku vázne zástavní právo, je třeba získat souhlas s dělením i od zástavního věřitele. Takže si zjistěte, jestli kamarád dal ten pozemek bance do zástavy, a pokud ano, bude stavební úřad požadovat její souhlas s dělením. Obecně by to neměl být problém, protože "pouhé" rozdělení pozemku na dva, když ty pozemky budou mít stále stejného majitele, by nemělo bance vadit. Ale všechno je možné, těžko předvídat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama