tepelná ztráta

Autor: Lenka (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
23. 9. 2019
6 komentářů
Dotaz

Dobrý den, chtěla bych poprosit o pomoc týkající se tepelných ztrát RD a výběru vytápění. Bohužel v této oblasti jsem mimo a ještě větší bohužel, mám se rozhodnout ohledně vytápění v době, kdy každý má svůj ikdyž nepotvrzený názor a zastává buď TČ nebo el.kotel.

Ohledně RD, oblast Vysočina-Jihlava, 600 m.n.m, plocha 126m2 zastavěná bez garáže, přízemní, sedlová střecha, okna trojskla, Heluz family 44 bez dodatečného zateplení, podlaha EPS 150, strop 30-35 cm stříkaná izolace. Podlahové vytápění, bez rekuperace. Na pozemku pouze elektřina. V RD krbová kamna. PENB B. V RD předpoklad 4 osob.

Velice děkuji za případnou pomoc

Lenka30. 9. 2019 13:09:14

Velice Vám děkuji za odpovědi a rady, moc jste mi pomohl.

Jiří Kubíček30. 9. 2019 10:41:00

Dobrý den, jestli ten krb nebude jen pro radost a nebude využit třeba jen jednou za cca týden a více, ale třeba obden nebo alespoň jednou za tři dny, pak je pro vás investice do TČ za 200 tis. celkem nenávratná, osobně bych vytápění řešil tak, že bych použil elektrokotel, občas si tedy zatopil v tom krbu a ve dnech, kdy nebudete topit krbu bych tu největší část domu vytápěl obyčejnou klimatizací za cca 25 tis. Kč. Už od 4 lidí v domě by se mohlo hodit i nějaké zařízení pro levnější ohřev TV, ale fotovoltaika to určitě není. Většina těchto kompletů pro ohřev TV vám teoreticky vyrobí kolem 1 - 1,5 MWh za rok, ale toho většinu v létě, není ta výroba elektřiny rovnoměrná celý rok, tak použitelných z toho bude třeba někde mezi 0,5 - 1 MWh. Když budu brát tu nejvíce optimistickou variantu 1 MWh, tak to při dnešních cenách EE znamená roční úsporu cca 2600,-Kč, ale může být třeba jen 1.500,-Kč. Cena takových kompletů je cca 80 - 100 tis., něco zaplatí dotace, ale stále v tom za nějakých cca 40 - 50 tis. zůstanete a při uvedené úspoře je to prakticky nenávratné. Navíc 4 lidi při nějaká normové spotřebě TV vezmou za rok celkem cca 4 MWh na ohřev TV, ta FV by vám pokryla maximálně 25% té spotřeby. Zbývají tedy dvě možnosti, buď klimatizace napojená přes výměník na zásobník TV: https://www.elkap.shop/delene-ohrivace-tuv-set-swh-35era-swh-200ira , nebo bojler s vestavěným TČ při vyřešení přepínání nasávání a vysávání vzduchu mezi exteriérem a interiérem podle ročního období.

Lenka30. 9. 2019 6:01:34

Dobrý den, velice děkuji za Váš čas a odpověď. Ohledně krbových kamen budou určitě v provozu více než pro radost, jen mi v kamnářství nabídli kamna o výkonu 8kW a tvrdí mi, že to není moc, že kamna na 100% nejdou nikdy. Což se mi nezdá. Navíc největší vytápěná plocha jeobývák s kuchyní - 32m2 a dále pak jen chodba a případně otevřené dveře do pokojů. Vzhledem ke ztrátám spíše přikláníme k elektrokotli a ještě by mě zajímalo, zda nevyřešit ohřev TUV FVE? Sedlová střecha plochou bude na jih celá. Dále jsme dostali nabídku na TČ Vaillant aroTHERM Split 3-12 kW za 200 tis.Kč i s montáží, ale nedokážu zhodnotit vhodnost či návratnost.

Jiří Kubíček24. 9. 2019 7:29:16

Dobrý den, spadáte do středního klimatického pásma, ale vzhledem k lokalitě počítán raději s mírně sníženou venkovní teplotou tedy -16°C, vnitřní počítám 21°C. Vnitřní objem vzduchu je u vás cca 270 m3, což při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h dělá TZ větráním bez rekuperace cca 1,1 kW. Měrné TZ prostupem jsou 96,3 W/K, tedy TZ prostupem cca 3,6 kW, celkové TZ tedy cca 4,7 kW. Pro vytápění elektřinou už to jsou relativně větší TZ a ceny EE jdou a půjdou stále nahoru, proto bych doporučil spíše to tepelné čerpadlo, ale chce to něco za rozumnou cenu, aby to mělo nějakou návratnost. Stačil by vám nějaký slušný inverter o nominálním výkonu někde mezi 6-8 kW. Pak je tu ještě možnost topit do podlahovky elektrokotlem a dát do největšího otevřeného prostoru v domě klimatizaci, což je v principu TČ vzduch/vzduch, v létě by chladila a v zimě ve velké části domu levně vypomáhala s vytápěním, zbytek by se dotopil elektrokotlem, ten krb beru spíše jako jen záležitost pro radost a chce to krb jen s malým výkonem. V případě, že byste nevolili klasické TČ vzduch/voda, ale tu klimatizaci, tak je ještě otázkou, zda pro 4 lidi úsporněji nevyřešit i ohřev TV. Zde jsou pak dvě možnosti, buď klimatizace napojená přes výměník na zásobník TV nebo bojler s vestavěným TČ, ale zde bylo ještě potřeba vyřešit možnost přepínání nasávání a vysávání vzduchu mezi exteriérem a interiérem podle venkovních teplot.

Lenka24. 9. 2019 5:56:19

Dobrý den, ano, PENB je hotový, tabulku zasílám a vnitřní plocha je 100 m2, sv 2,7 m.
Velice vám děkuji

Přílohy komentáře

PENBtabulka.pdf

Jiří Kubíček23. 9. 2019 11:45:10

Dobrý den, jestli máte již hotový PENB, tak výpočet TZ je celkem rychlý. Potřebuji jen dodat tyto údaje: čistou vnitřní plochu domu a světlou výšku v domě (nebo půdorysný plán a řez domu), předpokládám, že vnitřní plocha bude kolem 100-105 m2 a světlá výška kolem 2,6 m, dále bych potřeboval celkové měrné TZ prostupem. Ty jsou v jednotkách W/K a jsou uvedeny v protokolu PENB, kde se nachází tabulka s ochlazovanými konstrukcemi, jejich plochami a izolačními vlastnostmi, v pravém dolním rohu tabulky je pak uveden údaj, který potřebuji. Nejlepší by ale bylo tu tabulku ofotit nebo naskenovat a dát ji sem, abych to mohl celé zkontrolovat.