Hloubka trubek na vodu

Autor: total (4 příspěvky)
22. 7. 2019
8 komentářů
Dotaz

Zdravím,

nedávno jsme koupili dům, kde je jako jediný zdroj vody vrtaná studna. Bylo nám řečeno, že voda v zimě zamrzla, tak je potřeba zaizolovat víko studny.

Nicméně jsme ve studni přeměřili hloubku trubek a pod zemí jsou jenom cca 80cm (jak je to dále nevíme, tohle je hloubka hned u studny).

Máme tak obavy, že to bude málo a v zimě voda zmrzne. Co byste poradili? Od domu je studna cca 30 metrů. Kdybychom např. vyhrabali část zeminy a nacpali tam polystyren, bylo by to k něčemu? Nebo nám nezbyde nic jinýho než přeložit trubky hlouběji?

total26. 7. 2019 8:33:01

moc děkuju, zaizolujeme to pořádně :)

Lukáš Beran

Lukáš Beran25. 7. 2019 3:45:43

Pokud ty rozvody nedával do země nějaký totální trouba a nedal to někde ještě méně než těch 90 cm, tak v tom by problém být neměl. Pokud by tam problém byl, tak vidím jen dvě možná řešení - vykopat a dát hlouběji v celé délce nebo vykopat a natáhnout topný kabel. Izolování mi nepřijde moc efektivní a tedy rozumné a izolovat kousek pod zemí je úplný nesmysl - musíte když už izolovat přímo tu trubku, jinak to nemá moc smysl.

Co ale bude téměř jistě zdroj problému je studna. Nám také první zimu zamrzla voda v trubce u skruží. Další zimu jsme tam nacpali hodně vaty co nám zbylo přímo kolem trubek + jsme koupili 20 cm polystyren, ořízli ho přesně do tvaru kruhu těch skruží, nacpali ho tam a od té doby bez problému. Topný kabel na ten kousek trubky ve skruži by byl ale také jistota.

mates23. 7. 2019 20:09:08

Choulostivé misto, kde to často zamrzá, bývá část trubky mezi hladinou vody a stěnou studně, konkrétně to 90 st. kolénko, které dělá přechod ze svislé trubky na vodorovnou (velká ochlazovaná plocha, nízká tepelná vodivost směrem ke stěně studny a hladině vody). Kromě zaizolování deklu studně byste tak mohl preventivně omotat topný kabel kolem těchto kritických míst, nebo alespoň zaizolovat tu část trubky, co jde ze stěny studně, až za kolénko. No a v zimě uvidíte.

total22. 7. 2019 15:34:23

s uhlim netusim, cetl jsem to jako doporuceni :)

kazdopadne dekuju za rady, zaizolujeme studnu a budem doufat, ze nebudeme v zime bez vody :)

Mat22. 7. 2019 13:59:53

To řešení, jak si ho představujete, bych nedělal. Cpát do země polystyren (muselo by to být alespoň 1 m na šířku) na 30 m délky si nedovedu představit. Navíc by se tam asi změnily vsakovací a odtokové poměry. Taky ten polystyren nevzdoruje zátěži, takže by se stejně zničil a měl byste v půdě neorganickou hmotu, které se nezbavíte (nerozpadá se). A nad ním by Vám stejně nic nerostlo, asi ani tráva.
Ten druhý Váš nápad s dřevěným uhlím ve mně taky vzbuzuje dost pochybnost. Fakt si myslíte, že když máte 80 cm v zemi zamrzlou trubku, že to povolí, když na trasu vysypete žhavé uhlí? Navíc si tím samozřejmě zničíte i tu trávu, která odolala polystyrénovému zásahu :))
Návrh - na zimu zaizolujte studnu a pak uvidíte. Je pravděpodobné, že máte vodovod v té alespoň minimální nezámrzné hloubce cca 80 cm a že to bude stačit. Záleží na tom, kdo to budoval, ale jen úplný trouba by pokládal vodu výš.

total22. 7. 2019 12:29:21

moc dekuji za odpovedi.
vzhledem k tomu, ze se tam ještě nebydlelo a stavebni inzenyr doporucoval pouze zaizolovat studnu, asi bychom zatím volili nejaky jednodussi reseni a pokud by to zamrzlo, tak to resili pristi rok nejak dukladneji.

libi se mi tak varianta 3 -snížit propustnost chladu do podlozi - jakym zpusobem se to dela? stacilo by napr. vyhrabat 30cm zeminy a dat do země hromadu polystyrenu? asi to nebude nejlevnejsi, ale zvladnul bych to aspoň sam :) nebo to timhle zpusobem je zbytecny?

ještě by mne zajímalo, když uz voda v zime zamrzne, je nejaky reseni jak trubky rozmrazit vprostřed zimy? nekde jsem cetl, ze je dobry na zem dat rozpaleny dreveny uhli, jde to i nejak elegantejs? (v zasade bychom radi vedeli jak to resit dřív, kdyby se fakt stalo, ze bychom byli v zime bez vody...)

Mat22. 7. 2019 10:29:25

Možností máte několik. Začal bych ale tím upozorněním, že "voda v zimě zamrzla" a že "je třeba zaizolovat víko studny".. Kde zamrzla voda, ve studni nebo v potrubí? Předpokládám, že v potrubí ne, protože by se Vám asi roztrhalo. Takže ve studni? Pokud ano, tak izolujte studnu.
Pokud ale je problém s potrubím, tak musíte vědět, v jaké hloubce ho máte (zkuste několik sond). Nezámrzná hloubka je obvyklá 1,2 - 1,5 m, podle druhu zeminy (orientačně 1,2 - hlína, 1,5 - štěrk). Nemáte-li potrubí v nezámrzné hloubce, můžete:
1. uložit hlouběji
2. zaizolovat ho ve stávající hloubce
3. snížit propustnost chladu do podloží
4. použít samoregulační topný kabel.
Určitě by se našly další možnosti, ale tyto mně připadají jako nejvhodnější. Takže máte na výběr, každé z těch řešení je jinak pracné, jinak efektivní a jinak finančně a časově náročné. Zvažte i podle toho, v jaké zemině se pohybujete (na skále asi nebudete prohlubovat, že).
Na zvolené řešení může mít značný vliv i četnost odběru (jestli tam trvale bydlíte, nebo to bude víkendová chalupa).

Vojta22. 7. 2019 10:15:41

Nejsem v tom kovany, ale jestli si pamatuju spravne, tak 0,8m je zamrzna hloubka, takze trubky by mohly byt OK, pokud jsou po celou delku svoji trasy v teto hloubce. Rekl bych, ze jeste bude zalezet o jakou lokalitu se jedna, me na stredocesku by asi stacilo teoreticky i min a nemam strach, ze bych zamrzl. Zaizolovani vika a mozna nejak vnitrek studny je asi to nejmensi, co muzete udelat.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama