Ohláška x Stavební povolení

Autor: Jarda (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
28. 6. 2019
3 komentáře
Dotaz

Ahoj všem,

obracím se na Vás s dotazem. Koupil jsme starý dům ke kompletní rekonstrukci. Jen přesně nevím, jak postupovat ohledně povolení atd. Vím, že se dá rekonstrukce provést pouze na ohlášku, ale nevím do jak velké rekonstrukce se můžu pustit. Můžete mi prosím poradit? Za každou radu budu velmi rád a taky za jakékoliv typy.

Díky všem Jarda :-)

Jarda1. 7. 2019 15:20:55

Zdravím, děkuji za info. Moc jste mi pomohl.

Mat29. 6. 2019 15:13:27

Hodně záleží na rozsahu rekonstrukce. Můžete udělat pár drobností, ale můžete taky zamýšlet v podstatě úplně novou stavbu. Ohlášení by mělo každopádně stačit, výhody a nevýhody Vám už popsal pan Ing. arch. Veber. Velmi pravděpodobně budete potřebovat i tzv. územní souhlas, ale to lze zařídit poměrně elegantně požadavkem na vydání společného souhlasu podle § 96a stavebního zákona.
Vy se ale ptáte, do jak velké rekonstrukce se můžete pustit. To je přece na Vás, co se stavbou chcete udělat a zda na to máte finance :)) Podle toho musíte plánovat rekonstrukci, a ne podle způsobu povolení.

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber29. 6. 2019 10:06:02

Dobrý den,

1.) gratuluji k rozhodnutí opravit staré a zbytečně neplundrovat krajinu. Je to zodpovědné, i když těžší.

2.) nejen rekonstrukce lze provést "pouze" na ohlášku, to i poměrně velké novostavby (a stavební úřady to vřele podporují, kde mohou), ovšem ne vždy to lze takto udělat: pro podání ohlášení stavby (na rozdíl od žádosti o stavební povolení) platí, že musíte mít všechna vyjádření dotčených orgánů, správců sítí a zejména vlastníků sousedních objektů SOUHLASNÁ a bez připomínek, které by musel úřad posuzovat a vydávat k nim rozhodnutí. Zatímco v případě rozporů ve stavebním povolování vše zaštiťuje ROZHODNUTÍ stavebního úřadu, přičemž lze zvrátit některé negativní postoje dotčených stran, v ohlášení, které jen úřad bere na vědomí, nesmí být žádný rozpor.

3.) není formálně rozdíl mezi dokumentací pro realizaci stavby ani pro úřady, ať se jedná o ohlášku nebo povolení, projektant Vám tedy vydá stejný fascikl. Rozdíl je jen v kratší lhůtě projednávání, snížené na měsíc a absenci nabývání právní moci, což je ušetřený půlměsíc. Také ušetříte pár korun za správní poplatky, ale je to v kontextu stavby nepatrné, jde o stovky maximálně tak do dvou tisíc.