Špatně zhutněný věnec

Autor: Honza S. (36 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
17. 6. 2019
2 komentáře
Dotaz

Dobrý den,

Chtěl bych Vás prosím požádat o radu.

V pátek jsem betonoval věnec a bohužel realizaci jsem trochu podcenil. Věnec vypadá tak, že z důvody špatného zhutnění je na pár místech ze strany vidět železo (třmínky)

Asi to bylo způsobeno slabým krytím (věnec je 250x250mm a třmínky 220x220mm v projektu mám dokonce 230x230mm, podélná výztuž je ze 14mm a třmínky z 8mm), horké počasí, málo lidí a vysoká třída betonu (tuhlo to hrozně rychle).

Každopádně ponaučení pro příště až budu dělat věnec pod pozednice.

Chtěl bych se Vás zeptat, zdali to jde nějak zachránit, popřípadě jak a z čeho?

Předem díky za rady.

Honza.

Honza S.18. 6. 2019 11:15:15

Dobrý den,

Po přečtení Vaší odpovědi jsem honem vyrazil na stavbu a navzdory technologické nekázni to ještě nespadlo.

Obratem jsem také informoval projektanta, že wienerberger upekl cihly, které měly tloušťku 37-39 cm místo přesně požadovaných 38 cm dle projektové dokumentace. Čekám na odpověď a uvidíme, zdali nebudu muset kvůli této technologické nekázni začít od znova...

No nic už jsem to vyřešil se stavbyvedoucím. Nemá asi význam to tady dále rozvíjet a dohadovat se. Můžu Vás uklidnit, že pokud možno jakékoliv odchylky a nejasnosti konzultuji projektantem/stavbyvedoucím. Z pozice investora, který tomu úplně nerozumí a cpe do toho nemalé peníze, mám zájem na tom, aby to bylo v pořádku.

Důvod proč jsem založil toto vlákno je abych se s tímto problémem podělil, pokusil se získat nějaké normální "lidské" odpovědi, popř. načerpal informace od ostatních stavebníků a také, aby to pak mohlo posloužit i dalším.


Honza.

marek.stepan17. 6. 2019 21:30:04

1) nekvalitní beton = beton který obsahuje Kaverny = dutiny nebo jiné pośkození lze samozŕejmně částečně opravit,
BASF-PCI nebo Weber má kvalitní manuály/literatutu čím/jak díry vyspravit.
Je ale NUTNÉ o situaci informovat projektanta + jeho statika, protože opravné malty nemusejí / a občas NEMAJÍ stejnou kvalitu jako měl mít půvofní beton.
2) použití třmínků menších rozměrů je nejen technologická nekázeň, ale tyto menší třmínky mají MENŠí/slabší statické parametry. Je opět nuné informovat Projektanta + jeho statika že nebyl dodržen technologický postup a nebyly dodrženy naprojektované a napočítané konstrukční prvky.

Oba dva detaily mají vliv na sníženou kvalitu stavby a podle kvality projektanta/jeho statika to v budoucnu například znemožní využití podkroví (snížením únosnosti). Pokud jste si od začátku nechal naprojektovat nej-levnější stavbu tzv. návrhově "na hraně", tak takovou nekázní riskujete že po Vás statik bude požadovat například nutnost dodatečné výztuže, což se Vám dost prodraží.

p.s. Je dobré nepoužívat "náladové" a "emotivní" označení jako je třeba výraz "vysoká třída" betonu. Pokud o tom chcete něco vědět, přihlaste se na http://www.betonuniversity.cz/ jsou tam velmi kvalitní přednášky. Jinak Variantu Betonu jste jistě předem konzultoval se svým projektantem (a v souladu se statikem), neboť Volba použitého Betonu + jeho tekutost musely být zvoleny dle počasí a situace na stavbě.

p.p.s. píšu projektant, ale samozřejmě můžete mít i svůj technický dozor investora, nebo to vyřešte se svým stavbyvedoucím, který vám podepsal papír že za Vaši stavbu ručí svojí hlavou. (Jeho podpis leží na Vašem stavebním úřadě).