Základové pásy - štěrk místo betonu.

Autor: Snoozer (1 příspěvek)
Kategorie: Základy a deska
7. 6. 2019
24 komentářů
Dotaz

Zdravím všechny,

měl bych na Vás dotaz ohledně technologické postupu ohledně základových pásu. Všude jsou uvedeny postupy ohledně vylití základové spáry betonem. zná někdo z vás způsob vysypání základových spár štěrkem udusaný žábou do roviny a na udusaný štěrk přímo zakládat ztracené bednění ?

Základové pásy jsou vyhlouveny 100cm šíroké 60cm typ půdy jíl.

nenašel jsem nikde ani zmínku o tomhle postupu, zdali je ohrožena statika, či unosnost domu. Jedná se o jednopodlařní bungalov velikost velikost desky je 17,2x12,2

Kontaktoval jsem stavbyvedoucího ohledně vysvětlení tohoto TP a řekl mi, že tento způsob je běžně používán, jsou na něj provedeny i testy ohledně unosnosti. Co jsem prohledal internet, tak jsem nic takové neviděl. Jen v případě nestabilního zemní lože, že se dává struskový polštář, ale vysypání celého pásu ne.

díky za vaše podměty.

Přílohy

psy.PNG
psy2.PNG
psy3.PNG
Martin a Marie

Martin a Marie4. 7. 2019 12:15:47

Neviděl bych to zas tak tragicky. Na stavbě máme velmi složité základové poměry, takže už jsem o tomto něco pochytil...Vaše základová půda rozhodně není ideální a perfektně únosná, takže ani ty vylité základové pasy by to zcela "nezachránili". Ale tento způsob založení je "unikátní".
Důležité je jak dobře (a jak rovnoměrně) byl hutněn štěrk, podle fotek to tedy jako dobře uhutněné nevypadá, ale fotka je v tomto případě nedostatečná k jakémukoliv posouzení, jak uhutněné to skutečně je ví stavbyvedoucí a snad i stavebník.
Pokud je ve ZB dobře provedená horizontální i vertikální výztuž + certifikovaný beton (vše minimálně podle projektu), tak i v případě poklesu části podloží se pohne celá stavba i s celou deskou a celým ZB (důležitá bude "kvalita" desky - výztuže a mocnost) - vše bude v podstatě monolit, a tak by nedošlo k prasknutí desky (měl by pod ní být také dobře podhutněný podklad) a následně i pasů z ZB a pokles např. celého jednoho rohu stavby (praskání zdí, narušení dalších konstrukcí a instalací).
Řekl bych, že v tomto případě bude mít hlavní slovo deska - masivní deska vyrovná tlak stavby a může na rovině ležet na podsypu i bez základových pasů (stavby na pěnovém skle či štěrku) a nic se nestane ani při menším poklesu části podloží.
Důležité pro ty poklesy budou rovnoměrné poměry pod tím jílem a ta spodní voda (máte kompletně oddrenážováno, takže pokud se to neucpe, tak podzemní vodu nemusíte řešit)...Je stavba na úplné rovině?

Jirka a Dáda

Jirka a Dáda30. 6. 2019 12:38:26

Štěrkové lože pod základovým pasem funguje jako drenážní vrstva. Hrozí,že se Vám tam bude stahovat voda a pod základovým pasem tak bude nestabilní podloží, což není dobře. Já na doporučení architekta, který konzultoval s geologem, mám základové pasy bez štěrkového lože.

Snoozer13. 6. 2019 15:30:40

Zdravím,
díky za typy.. určitě si se stavbyvedoucím o tomto postupu promluvím. Nechci ho okamžitě napadat, nic méně chci vysvětlení dle čeho se takto rozhodl a taky mít záruku a garanci.
co se týče výstavby, tak mi to provádí firma. Jsou na ni skvělé reference, proto mi nesedí, že by udělali "fatální" chybu. Jen tento postup neznám a proto jsem napsal zde.

hodně referenci je negativních co jsem se dozvěděl tady na forum a děkuji za každý názor. deska je již kompletně vylitá a stavba pokračuje. Budu požadovat detailní vysvětlení tohoto technologického postupu a hlavně kritéria rozhodnutí pro toto použití.

Mat13. 6. 2019 6:22:19

Ještě bych poradil - dobře si uložte projektovou dokumentaci ověřenou (tj. orazítkovanou) stavebním úřadem. To máte do budoucna pojistku pro případné vymáhání náhrady škody, v takovém případě po projektantovi. Samozřejmě to má ale smysl jen tehdy, pokud ten způsob zakládání, jaký jste zvolil, je v projektu. Pokud ne, mohl byste škodu vymáhat po dodavatelské firmě, která nepostupovala podle projektu. Pokud to ale děláte svépomocí a v rozporu s projektem, tak je to Váš problém. Pokud byste ho chtěl alespoň trochu eliminovat, nechejte si do stavebního deníku dát potvrzení stavbyvedoucího (toho musíte při stavbě svépomocí mít), že zvolil tento postup a že ho považuje za správný. Pokud nemáte ani toho stavbyvedoucího, tak Vám akorát tak držím palce...

Snoozer12. 6. 2019 13:22:58

Zdravím,
dle radonového indexu a průzkumu, který byl proveden na pozemku je Půda třídy F6 jil s nízkou plasticitou CL a nizkou propustností. Ohledně spodních vod, celý pozemek je drenážovaný.

Jak píšete, teď už se bohužel nedá nic dělat......

Majky & L.A.

Majky & L.A.12. 6. 2019 7:59:55

Souhlasím. Já bych do toho taky nikdy nešel a to i jako laik. Nepřijde mi to moc vhodné na to, že má na této konstrukci stát RD! Možná tak pro garáž :/....fakt mi to příjde dost zvláštní, ale technologie jde kupředu. Rád budu sledovat, zda o této problematice napíše komentář ještě nějaký stavař.

Mat12. 6. 2019 7:47:57

Já stavař jsem a do tohoto řešení bych nikdy nešel. Je možné, že to bude bez problémů sloužit po celou dobu životnosti domu. Je ale možné, že dojde k nějaké změně základových poměrů, třeba stoupne/klesne hladina spodní vody a může se to pohnout. Víte aspoň, jaké máte podloží? Píšete jíl, ale víte, v jaké mocnosti a v jakém sklonu? A co je případně pod ním? Jenže co Vám teď poradit, když už máte takhle rozestavěno? Asi doufat a v případě průšvihu v budoucnosti pak řešit (injektáž atp.).

Majky & L.A.

Majky & L.A.12. 6. 2019 7:07:48

Tak o tomto jsem vážně ještě nikdy neslyšel, aby byla celá spára vysypaná štěrkem a to rovnou deska. Vážně nejsem stavař, ale jen z pohledu laika mi to příjde dosti vachrlaté, ale pokud to splňuje statistické požadavky, dům malý a je na rovném stabilním podloží, tak to asi možné je. NIcméně jsem to vážně nikdy neviděl, takže nemůžu sloužit.

Snoozer11. 6. 2019 15:13:07

Zdravím všechny,
ano jedná se opravdu o ten případ, kdy jsou základové pásy vysypány šterrkem "nulka" udusané a na tento podklad naskládánné ztracené bednění 400 mm.

Výpočet napětí na základovou spáru ve vybránem místě (pozemku) je 60,02kN/m což je 100,0kPa
HPV trvale pod úrovní základé spáry -> I. Geotechnická kategorie. Minimální unosnost pro danou zeminu konzistence tuhé je 175kPa
Jedná se o bungalov 2bj., krov neobytný.

posílám další foto pro představu. Opravdu nevím co teď momentálně očekávat. Zdali hrozí (hrozit může vždy), ale jestli opravdu může být narušená statika či živostnost domu.

Stavaři11. 6. 2019 10:18:29

To ano. Přiznám se, že dotaz tazatele jsem si přečetl pořádně až teď. A v tom máte pravdu.
Hezký den

Majky & L.A.

Majky & L.A.11. 6. 2019 10:10:52

Tak to jsme se zase nepochopili my :). Já myslel, resp.reakce byla na tazatele. Tak už jsme doma XD

Stavaři11. 6. 2019 10:03:53

Majky a L.A. : To jsme ale nepsali my, ale žadatel. A reakce byla na náš odkaz. Tak proto tvrdíme, že tam nic takového není napsané.

Majky & L.A.

Majky & L.A.11. 6. 2019 9:29:16

Je tam napsáno: Základové pásy jsou vyhlouveny 100cm šíroké 60cm typ půdy jíl. Nic o betonáži tam psáno není. Věta: Zdravím všechny,
měl bych na Vás dotaz ohledně technologické postupu ohledně základových pásu. Všude jsou uvedeny postupy ohledně vylití základové spáry betonem.
!!! zná někdo z vás způsob vysypání základových spár štěrkem udusaný žábou do roviny a na udusaný štěrk přímo zakládat ztracené bednění ?!!!
Což gramaticky znamená VYSYPAT DO ROVINY A NA TO ZB (logicky vysypané spáry a na to ZB s deskou, kde jinde by ZB mělo být než na desce?

Stavaři11. 6. 2019 9:20:59

Majky a L.A.: ani bych neřekl :. o desce jsem tam nic nevyčetl. nebo kde to tam čteš?

Majky & L.A.

Majky & L.A.11. 6. 2019 9:11:47

Adam a Bára: bohužel musím oponovat. Gramaticky je ten text psaný tak, že deska je na štěrkových pásech.

Stavaři10. 6. 2019 15:30:28

Nikdo tu nestaví nosné zdivo na štěrkový základ. Ale na betonové základové pasy a desku. Štěrk je pod pasem. Lépe číst :)

Jan10. 6. 2019 12:32:20

My jsme dávali štěrk(větší frakci), na ten 10cm betonu a pak ztracené bednění. Náš stavební dozor to tak vyžadoval, aby se sjednotil poklad, jelikož někde byla navážka, jinde jíl.

Mat10. 6. 2019 12:17:03

Stavět nosné zdivo na pouhý štěrkový základ je podle mého názoru naprostý a nebezpečný nesmysl. Není pravdou, že takový způsob je běžně používán. Pokud to nějaký "stavbyvedoucí" tvrdí, tak raději dál od něho. Běžné je pouze dávat hutněný štěrkový podsyp pod základový pas, který je však samozřejmě z betonu, popř. z ŽB (podle druhu a rozsahu stavby a únosnosti podloží).

Stavaři10. 6. 2019 12:08:15

Dobrý den, myslím, že tam mám napsáno že je to pod základovými pasy. Ale hlavně že jsme se pochopili a došli ke stejnému závěru :)

Majky & L.A.

Majky & L.A.10. 6. 2019 11:59:10

Všude jsou uvedeny postupy ohledně vylití základové spáry betonem. zná někdo z vás způsob vysypání základových spár štěrkem udusaný žábou do roviny a na udusaný štěrk přímo zakládat ztracené bednění ?
To dle mého názoru znamená, a tak jsem to i pochopil, že tím myslíte, že štěrk bude do úrovně zákl.desky resp.ztraceného bednění, které je defakto už součástí zákl.desky. Myslím, že jste to špatně napsal.
To potom ano. Pokud se jedná o to, že na dně základové spáry je vrstva štěrku, ano to se dělá zcela běžně a viděl jsem to hlavně u domů, které stály tam, kde byla podzemní voda.

Stavaři10. 6. 2019 11:33:02

Dobrý den, možná jste to špatně pochopil. Základové pasy jsou z betonu tak jako u každého baráku. Rozdíl je v tom, že většinu se beton lije přímo na hlínu. U našeho případu i žadatele je tam navíc vysypáno nějaké množství štěrku a ten je zhutněn. Tím se beton nelije na hlínu, ale na štěrk.

Majky & L.A.

Majky & L.A.10. 6. 2019 11:18:29

Tak stavbyvedoucí ani projekťák nejsem, ale o téhle technologii s pohledu lajka jsem taky neslyšel. To co popisujete vezmu z hlediska vesnického kocoura. Vysypané základy šterkem, tomu bych nevěřil. Je pravda, jesli máte rovný pozemek, třeba s pár cm nerovnosti, tak bych ještě přimhouřil oko a řekl, že by to mohlo být, vhledem k tomu, že to má být bungalov a předpokládám, že pod střechou nic nebude, jen prázdný prostor. Základové pásy totiž třímají úlohu hlavně nosnou a stabilní, tzn..že váha celé konstrukce domu je na těchto pásek rozložená. Já bych moc nevěřil stabilitě a očekával bych třeba praskání omítek i zdí v důsledku nerovnoměrného zatížení stavby, jako takové. Opravdu nejsem stavbyvedoucí, ale za mě, tomuhle bych nevěřil a radši bych si zaplatil za beton, přece jenom na základech stojí celý dům :/

Stavaři8. 6. 2019 7:06:34

Dobrý den, nechci radit jak se má nebo nemá dělat. Píšu jen naší zkušenost. Určitě by se k tomu měl vyjádřit statik. My máme nestabilní podloží a navrženou "plovoucí desku" pod pasem máme vysypaný štěrkový polštář ve větší frakci. Polštář je do hloubky 60cm a na to jsme šalovaly základové pasy. V našem případě nebylo vhodné ztracené bednění a musel to být monolit. Štěrkový polštář se postupně hutnil a byl širší o cca 20cm na každou stranu než betonový základ.

travas7. 6. 2019 13:22:48

Opravdu nezvyklé, základy určitě nepodceňovat. Něco ve stručnosti o základech (www.stavporady.cz).
Statický výpočet základů je?

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama