Rekonstrukce domku z vepřovic

Autor: MoMaZa (2 příspěvky)
Kategorie: Financování
4. 6. 2019
8 komentářů
Dotaz

Koupili jsme starší domek postavený z větší části z vepřovic (měl by mít více než 100 let). Cca 10 let je podřezaný, betonové podlahy, suchý. Dispozice je 2+1, v domku je zavedena pouze elektřina, vodovodní přípojka v šachtě před domem. V obci není kanalizace, takže bude nutné vybudovat jímku. Střecha na tom není nejlépe, určitě je nutné vyměnit krytinu, možná i některé (většinu trámů) nebo je min vyztužit. Měli jsme v domku na posouzení několik lidí (projektanti, zedníci), kteří naznali, že je domek v dobrém stavu. Jeho velikost je nyní cca 13x6 metrů.

Máme v plánu domek zrekonstruovat, rozpočet máme 500 tisíc. Napadli nás dvě varianty, jak to provést a ráda bych zde zjistila, zda je s některou z nich reálné vlézt se do našeho rozpočtu.

Varianta 1

Sundat střechu, udělat nástavbu dřevostavbou (kvůli zatížení konstrukce) - o cca 1 metr zvednout a udělat novou střechu + izolaci. V podkroví bychom vybudovali pouze dva dětské pokoje (elektřina, topení) - prozatím není nutné je mít úplně dokončené. Koupelnu bychom vybudovali vedle předsíně v části chodby. Předsíň má špatný základ, takže bude nutné ji rozebrat a udělat nově (též dřevostavbou nejspíš).

Nutné práce: dřevostavbová nástavba + nová střecha, vykopání jímky, přivedení vody do domku, vybudování koupelny + rozvody do kuchyně (všechno bychom vedli v jedné stěně), okna + dveře.

Varianta 2

Zbourat kůlnu, předsíň, chodbičku, vyzdít nový prostor 6x8 metrů, ve kterém by se vybudoval obývák s kuchyňským koutem, koupelna, WC a předsíň. Tato nová část by byla dilatační spárou oddělena od původních tří místností.

Nutné práce: Základová deska + přístavba, nová střecha nad přístavbou + navázání na starou, nová krytina, okna + dveře.

Dokáže někdo posoudit, která varianta vyjde levněji a je pro stávající domek lepší?

Děkuji za případné reakce.

Přílohy

Varianta2.jpg
Varianta1.jpg

MoMaZa4. 6. 2019 19:43:48

Všem děkuji za reakce... Najednou mám pocit, že jsme si to představovali jako Hurvínek válku. Budeme to muset ještě hodně promyslet a propočítat. V současné době bydlíme ve vlastním bytě, takže na opravu domku nemusíme nijak extra spěchat. Měli jsme v plánu domek přebudovat na místo, kde budeme moci s dětmi spokojeně žít. S naším rozpočtem z něj nakonec možná bude jen víkendová chalupa 😅

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber4. 6. 2019 18:48:39

Dobrý den,

1.) živí mne rekonstrukce památkově chráněných staveb, takže podle mého oka ta stavba své jisté kouzlo má, bourání z pohledu estetického není potřeba, byť ekonomicky to jistě je mnohem vhodnější volba.

2.) pro sovu zkušenost z památkové obnovy si dovolím tvrdit, že chcete-li aby stavba technologicky fungovala (tj, nikoli polystyren ale vatu, nikoli plasty, ale dřevo apod.) a aby to alespoň trochu vypadalo (nikoli eurookna ale špalety, nikoli plechovou střechu ale pálené tašky), při známém rozsahu a záměru doplnění přístavbou tak, aby to bylo v jakés takés harmonii, je můj odhad rozpočtu 1,5 milionu +/- 30%.

3.) rozpětí je dané tím, že ledasjaký tradiční materiál je výrazně levnější, než soudobé vynálezy, jindy je to ale zcela opačně a jedná se z dnešního pohledu o luxusní zboží. Také projektant musí být nesmírně pečlivý, aby historické konstrukce neničil nekompatibilními postupy (přílišné vysušení nebo naopak přílišné zavlhčení), statika sama o sobě bude také dost složitá v potřebné míře detailu. Nouzi o zručné řemeslníky netřeba připomínat, ale hliněné omítky nebo pokládání masivních podlahových fošen zvládnete stejně dobře sami (ne-li pečlivěji).

Pedrosa4. 6. 2019 15:58:09

Dobry den,
musim napsat, ze po zkusenosati s rekonstrukci kamenneho domu bych hodne zvazoval jestli do vaseho domecku investovat.
Nicmene pokud ma dum dusi a to musim uznat, ze nektere maji tak do toho jdete, ale musi byt opravdu suchy a staticky v poradku, jinak je vo vyhazeni penez oknem.
Asi bych preferoval variantu 1.
Nicmene je potreba si pozvat a poptat vice firem na cenu a hlavne reference.
Nicmene pokud tam primo nepotrebujete bydlet sel bych na to pomaleji.
Pocitejte s navysenim minimalne o 25% to je realita starsich rekonstrukci, proste pokud do nej kopnete tak se vysype neco dalsiho.
Doporucuju zpocatku udelat hrube prace pres firmy a dodelavky zkousejte svepomoci pripadne domluvit kamarady na veci co muzete dalt sami, vyklizeni, bourani po konzultaci s dodavatelskou firmou, da se na tom dost usetrit.
Takze venec, stropy, strecha - firma(y) - poptat ceny a reference.

Nase zkusenost - po zacatku rekonstrukce nam zustali jen obvodove zdi z kamene ( dum byl nastesti suchy ) vnitrek vybran kompletne az 40cm pod zaklad a dostavene nove nosne vnitrni zdivo na 60cm betonovem zakladu. Kompletni novy tramovy strop + venec + strecha + sterkove loze uvnitr a zakladovy beton a to nejsme zdaleka hotovy, chybi rozvody odpadu, elektrika a voda.
Rozpocet zpocatku 1.2 milionu a jsme na 1.8 milionu.
Otevrene jsme do toho sli i s tim rizikem, ze to neutahneme financne a budem muset vse pozastavit a pripadne bydlet na stavbe, ale domek mel opravdu dusi a do mista se perfektne hodi, proste jsem si nedokazal predstavit ze by tam stalo neco jineho z novych materialu.
S dodavateli se dalo domluvit, ze prace co nejsou vylozene pro vice chlapu ( tramy apod. ) zvladnu sam s malou dopomoci, takze bourani, priprava podkladu a hrube betony zustaly na me, ale jak pisu uspora penez nemala.

Preji hodne stesti

Lukáš Beran

Lukáš Beran4. 6. 2019 15:52:56

S rozpočtem 500 tisíc Kč je to podle mě absolutně bez šance. To bude cena zateplení (nová okna + polystyren) a střechy a nic víc. Přitom těch prací je tam potřeba dělat mnoho a jen nové sítě (které jsou naprosto nezbytné) vás vyjdou na mnoho desítek tisíc, i když si to budete komplet dělat sami. Navíc u takto starých domů je téměř jisté, že se objeví něco, s čím jste nepočítali. A v takto nízkém rozpočtu je každých 10 tisíc obrovský problém, přitom 10 tisíc na vyřešení většinu nečekaných problémů nemusí stačit.

Pokud máte 500 tisíc Kč, pak se do rekonstrukce nepouštějte. Velmi pravděpodobně by vám nevyšly peníze a skončíte bez peněz a bez obyvatelného domu.

Jiří Kubíček4. 6. 2019 14:40:14

Dobrý den, po zkušenostech s kompletní rekonstrukcí starého domu podobné velikosti (nevím to úplně přesně, ale někde kolem 1.300.000,-Kč se rekonstrukce pohybovala a to jsme nemuseli dělat střechu, ta byla zánovní, a naprostou většinu věcí jsme si dělali svépomocně, dát to firmě na klíč, nebylo by to daleko od 2.000.0000,-Kč, kompletně i s koupí domu s pozemkem a garáží to prakticky vyšlo na cenu novostavby i s pozemkem) musím konstatovat následující. Jestli to myslíte s rekonstrukcí takového domu vážně, zní investice 500 tis. jako vtip, za to ten dům maximálně jen zalátujete a uděláte možná ty nejnutnější věci. Ten dům by měl nejdříve posoudit statik, obzvláště, jestli budete chtít variantu č. 2, ale při předělávání celé střechy prakticky by se to hodilo vždy. Dále na to bude muset být projekt. Ten dům s velkou pravděpodobností bude potřebovat vybudovat veškeré nové sítě (odpady, elektřina, voda, topení), dále by se hodily veškeré izolace - snížení energetické náročnosti, nová okna, k tomu budete dělat tu střechu a mnoho dalších věcí. Stále budete muset řešit nějaké kompromisy a zdaleka všechny věci nepůjdou udělat 100%. Na řadu nejdříve přijde hodně bourání, vyvážení suti atd. Jedno vím dnes zcela jistě, v případě, že by se nejednalo o nějaké doopravdy hodně pěkné místo, se soukromím, zahradou atd., je lepší se toho zbavit a stavět nový dům na čistém pozemku, vyjde vás to levněji a bude to postavené pořádně a bez kompromisů. V případě, že se vám z nějakého důvodu líbí to místo, tak zde je hodně na zvážení, zda to nezbourat a opět nepostavit nové. Jak již bylo poznamenáno, některé staré domy a stavby mají duši, jsou pěkné a zcela určitě stojí za rekonstrukci, ale snad se vás nějak nedotknu, toto se alespoň podle mne určitě netýká vašeho domu.

Svinčata

Svinčata4. 6. 2019 12:49:50

Zdravím, také se přidám se svým názorem. Rozhodně bych neboural, zničit staré umí každý, dnes se bourají krásné zemědělské usedlosti s klenutými stropy, tlustými zdmi z pálených cihel a místo toho se staví ohavné bungalovy, které v naší krajině nemají žádnou tradici. A ve finále není nic hezčího, než krásně zrekonstruovaný dům s historií a "duší". Osobně bych byl pro variantu 1, a to z následujících důvodů: nebudete rozšiřovat zastavěnou plochu a přitom Vám vzniknou nové pokoje, zároveň tuto variantu hodnotím jako ekonomičtější, neboť při ní uděláte novou střechu, kterou budete muset dělat tak či tak. Chtělo by to poptat se, nebo nechat si spočítat, co domek unese, ale jako nelepší by se mi jevilo sundat stávající střechu, udělat věnec a na něj vyzdít tak, aby se v podkroví dalo přebývat - to zvládnete za pár korun. Pak jediná větší položka bude ta střecha. Nevím, jestli se mi to jen zdá, ale podle fotky je domek ze spodu odizolovaný, takže Vám odpadá podbourávání, i když i to se dá u cihelného domu poměrně snadno zvládnout. Mimochodem, co stropy? Držím palce, ať se Vám daří. David

MoMaZa4. 6. 2019 12:36:27

Chápu 😊. Ale bohužel víc financí nemáme a mít nebudeme. Proto jsme bourání a stavbu nového zavrhli, jelikož to by nám určitě nevyšlo. Je mi jasné, že cenu nikdo dopředu odhadnout úplně nedokáže, ale přece jen tu máte hodně zkušeností. Nezbývá tedy než doufat, že to dopadne, jak nejlépe to půjde 😁

Mat4. 6. 2019 12:24:12

První co mě napadlo, když jsem si četl Váš dotaz - škoda půl mega, nejlepší zbourat a stavět nové. Ale k Vašemu dotazu - zejména ze statických důvodů bych určitě doporučoval variantu č. 2, i když zřejmě bude o něco dražší.
Nevím, jestli si tady někdo troufne na finanční odhad uvedených variant, podle mně je to hádání z křišťálové koule. A jak znám podobné staré stavby, vždycky se tam najdou další věci, na které se přijde až po zahájení rekonstrukce.
Víc poradit neumím. Držím palce.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama