Nařízení směrnice EU - energetická náročnost nově stavěných budov od 2020

Autor: M & Z (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
30. 5. 2019
10 komentářů
Dotaz

Ahoj všem stavebníkům,

mohl by mi někdo jednoduše vysvětlit co bude reálně znamenat zpřísnění pro energetickou náročnost nově stavěných rodinných domů od roku 2020 (podle směrnice EU) - viz:

http://dotace-zatepleni.cz/od-roku-2020-nepostavime-klasicky-dum/

https://stavba.tzb-info.cz/budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie

Při poptávání v jedné nejmenované stavební firmě nás vcelku strašili výrazným nárůstem cen 20-30%. Všude jsem dohledal jen obecné informace, ale nic konkrétního kromě stránek TZB, kde jsou ale pouze uvedeny výpočty, které mi nic neřeknou. Našel jsem že by se to mělo týkat hlavně 2 oblastí - zateplení a spotřebovávané energie. Co vše tím bude ovlivněno?

1) Bude nutné stavět s větším zateplením, které bude splňovat určité parametry neprostupnosti tepla - a jaké? Např. kdybych chtěl stavět Ytong + polystyrén, tak to jednoduše řečeno znamená že budu muset použít třeba místo 15cm tak 30cm tloušťku?

2) Znamená to použití pouze druh vytápění z obnovitelných zdrojů (třeba už nepůjde vytápění plynem, kotlem na dřevo)?

3) Jaké to bude mít dopady do zvýšení cen nově stavěných domů?

4) Tato pravidla budou platit od vydaných stavebních povolení od 1.1.2020? Co když se stavební řízení protáhne a tím se posune až do 2020?

Mat6. 8. 2019 12:34:38

Ještě několik upřesnění k předchozí debatě:
1. Časově je to jednoznačné - nová pravidla platí pro žádosti podané od 1. 1. 2020. Takže pokud ještě nemáte stavební povolení, nevadí, hlavně že máte podanou žádost.
2. U kolaudace (resp. u závěrečné kontrolní prohlídky, protože RD se už nekolaudují) se zjišťuje dodržení projektu, ne dodržení požadavků na energetickou náročnost. I když to spolu samozřejmě souvisí.
3. Dodržení požadavků na energetickou náročnost kontroluje a při nedodržení sankcionuje Státní energetická inspekce. (Ale tady bych se nebál. Už jste ji někdy někdo viděl? :))). Mnozí o ní ještě ani neslyšeli.)
4. Jen pro informaci - za takové porušení u RD je pokuta do výše 100 tis. Kč.

Le.Foret6. 8. 2019 12:03:06

S dovolením se přidám, protože také tápeme a setkáváme se s tím, že každý říká něco jiného. Proto tedy čekáme, co se bude dít. Že bychom měli v ruce stavební povolení ještě letos, s tím nepočítáme. A nepočítáme ani s plánem, který jsme měli v původní verzi stavebního povolení letos a to je elektrické podlahové vytápění + krb (zvažovali jsme rekuperaci). S čím naopak počítáme je fakt, že se nám TČ absolutně nevyplatí pořizovat a modlíme se, aby nám vyšla varianta, se kterou zatím nepočítáme :D. Z čeho máme strach je to, že zdražení bude vyšší než v předchozích letech právě z důvodu těchto novinek (protože kdo by to nevyužil že jo...). Nakonec by se tedy mohlo stát, že s el. podlahovkou, krbem a rekuperací budeme na ceně TČ. Akorát když si to tak počítám kolik by nás stála výměna po pár letech, tak je to proti TČ stále ještě asi lepší. Na druhou stranu nevíme, kde bude cena elektřiny (a proto myslím, že je vhodné nechat si otevřená vrátka v podobě teplovodní podlahovky na elektřinu) a kde budou ceny TČ až opadne ten boom. A teď babo raď :)

Majky & L.A.

Majky & L.A.11. 6. 2019 9:35:50

Jen dodám, že je důležité, kdy se stavební povolení podá, ne kdy bude vyřízeno. Tedy pokud bude podáno do 31.12.2019 s tímto razítkem na stavebku, platí pro Vás pravidla před 1.1.2020, ikdyby se stavebí povolení vyřídilo za rok (což být samozřejmě nemůže, jedině, že by Vám ho zrušili a nové byste si podal po 1.1.2020) pak by pro Vás platila nová pravidla.

Cathorcas31. 5. 2019 18:46:37

Musím s p. Kubíčkem souhlasit slovo od slova (kde jste sakra do teď byl?:D; ušetřil by jste mi spoustu práce a nervů). Prostě to nemá cenu úplně hrotit než to přijde spočítané od projektanta a zbytečně se z toho stresovat( tím nechci říct, že není potřeba se řádně připravovat ). My to řešili víc jak 3/4 roku a dostali jsme se do situace kterou popisujete. Prostě počkáme jak to vyjde/nevyjde a podle toho se přizpůsobíme. O té dotaci jsem též uvažoval, ale bohužel bych raději klimatizaci než rekuperaci takže uvidíme. Ve směru těchto vychytávek už se trošku bojím i o finance. Sice propočítané něco mám a i projektant říkal, že představa to není mylná ale třeba při porovnání mých známých co stavěli před pár lety jsou ty ceny přeci jen dnes jinde. Snad to ještě trochu spadne než začneme kopat. :-)

Jiří Kubíček31. 5. 2019 14:44:32

Zdravím, to bude asi hodně individuální, u nás prohlídka domu úřednicí SÚ po kompletní rekonstrukci domu dle projektu a na ohlášku probíhala tak, že mladá úřednice přišla do kuchyně, sedla si ke stolu, podívala se na různé revizní zprávy, pak se všimla velkého psa na zahradě za francouzským oknem, rozloučila se a odešla. Nekontrolovala prakticky vůbec nic, čím se topí, jaké je nové rozložení domu, co bylo přistavěno a jak atd.

Lukáš Beran

Lukáš Beran31. 5. 2019 14:37:43

Kontrolní prohlídky stále probíhají. Nemusí sice vždy, ale například my jsme úředníka na prohlídku doma měli a on nám přímo řekl, že oni chodí vždy na všechny domy, i když už to zákon nevyžaduje. Takže asi záleží podle úřadu a možná i konkrétního úředníka. Více viz náš článek https://stavba.selfici.com/2018/11/jak-probihala-kontrolni-prohlidka-kolaudace/

Jiří Kubíček31. 5. 2019 14:33:39

Dobrý den, vy něco budete mít v projektu a bude podle toho spočítán též PENB a tedy i neobnovitelná primární energie, ale skutečnost bude jiná. To je ve své podstatě porušení a obcházení pravidel. Nyní jde o to, zda to bude vůbec někdo v reálu řešit, zde to bude hodně individuální podle příslušného SÚ, znalosti a přísnosti úředníka SÚ, který bude reálný stav kontrolovat při kolaudaci. Podle mé zkušenosti to ale většina úředníků vůbec řešit nebude, natož aby to pečlivě kontrolovali, ale spoléhat se na to úplně nedá a normy a pravidla jsou od toho, aby se dodržovaly, i když v reálu je to často úplně jinak.

Nová pravidla pro součinitele prostupu tepla jsou jasně daná, konstrukce budou muset být od projektanta navrženy tak, aby to splnily. Snižovat neobnovitelnou primární energii lze ale více způsoby (přidat zateplení ještě nad dané limity součinitelů, snížit TZ např. přidáním rekuperace, správnou volbou tvaru domu, volbou topného zdroje pro vytápění a ohřev TV, zpravidla kombinací těchto způsobů). Bude to hodně individuální, co bude různým domům v různých klimatických oblastech více vyhovovat a co bude pro konkrétní dům více smysluplné a ekonomické, takže předem se nedá říci, jestli např. zahrnout klimatizaci nebo rekuperaci atd., možných je prostě více způsobů a člověk by měl volit to, co nejvíce bude vyhovovat jeho potřebám a prioritám, hlavně by se neměl nech zblbnout nějakými firmami nebo doporučeními, které jen zbytečně uměle navýší náklady na stavbu a někdo na tom vydělá. Osobně nejsem úředník SÚ ani projektant, ale mám v tom celkem jasno. Je smutné, že lidé, které to živí a jsou za to placeni, často o tom nevědí nic nebo se jen dohadují a tvrdí nesmysly, jako že bude potřeba pasivní dům atd. Mimochodem, když už člověk bude chtít z jakéhokoli důvodu dát do domu rekuperaci, tak už rovnou může využít tu dotaci v programu NZÚ v oblasti B0, protože v pohodě bude všechny podmínky splňovat.

M & Z31. 5. 2019 14:13:51

Dobrý den, pane Kubíčku moc děkuji za opravdu vyčerpávající odpověď. Najít k tomu někde ucelené a srozumitelné informace není nic moc.

Cathorcas31. 5. 2019 13:16:18

Dobrý den,
přestože p. Jiří Kubíček to sepsal velice hezky a detailně. Připíšu také své postřehy. Tento zákon také hodně řešíme, protože nevíme kdy stihneme podat žádost o stavební povolení a kdy bude schválena. Bude to asi koncem roku a tudíž se to může překlopit do již zmíněného roku 2020. Dle našeho názoru by to mělo být posuzováno ke dni podání. Když jsme se na tento zákon dotazovali na stavebním úřadě tak úředník o něm věděl míň než já, kroutil hlavou a řekl že to nebude mít vliv (zákon je již dávno v platnosti a uplatňován u jiných druhů staveb a stejně se najdou tací, kteří tvrdí že to ještě schváleno není, že to není platné a kdo ví jak to bude). Snažil jsem se zjistit i informace od projektantů cca 4 a jeden mi tvrdil, že to ještě není v platnosti, druhý že se musí postavit pasiv a třetí s čtvrtým, že to bude v pohodě tak jak to máme namyšleno (ytong + polystyren, kotel na plyn a krb na dřevo v obýváku-pro efekt). Jeden projektant také říkal, že by stačilo zahrnout třeba klimatizaci nad kterou rovněž uvažujeme, někdo zase že musí být rekuperace. Prostě abych to shrnul ,každý si to vykládá po svém a nikdo neví jak to bude. Nejlepší rada je asi opravdu zajít na SÚ a zjistit si co a jak a dle toho se přizpůsobit, protože každý bude tvrdit něco jiného. To zmíněné zdražení o 20-30% je určitě strašák od firem a jen důvod pro zdražení či stavění takzvaně na honem aby měla firma vaše peníze dřív. Mě jen vrtá hlavou myšlenka co když do projektu zahrnu třeba zmíněnou rekuperaci aby bylo vše zákonem splněno a ve výsledku ji do kolaudace nezrealizuji? Pokud vím, na kolaudaci již úředník nedochází tudíž tuto odchylku od energetické náročnosti nikdo nepostřehne?

Jiří Kubíček30. 5. 2019 17:08:06

Dobrý den, zde jsou odkazy na blíže vysvětlující článek:
https://stavba.tzb-info.cz/budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie/15180-budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie-definice
a platné normové hodnoty součinitele prostupu tepla:
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/136-normove-hodnoty-soucinitele-prostupu-tepla-un-20-jednotlivych-konstrukci-dle-csn-73-0540-2-2011-tepelna-ochrana-budov-cast-2-pozadavky
Od roku 2020 budou muset být novostavby stavěny jako "budovy s nulovou spotřebou energie - dále BNSE" - nevím, kdo tento název vymyslel, je dost nepřesný a zavádějící, kdekoho by mohlo napadnout, že je to něco hodně speciálního, lepší než pasivní dům a bude to hodně drahé, podle mne by bohatě stačilo, kdybychom se drželi standardu a názvu NED - nízkoenergetický dům s jasně daným požadavkem na měrnou potřebu tepla atd.

První věc, které se to bude týkat, jsou součinitele prostupu tepla ochlazovaných konstrukcí, především průměrného součinitele. Dnes platí určité požadované normové hodnoty, doporučené (prakticky se jedná o hodnoty pro NED) a doporučené pro pasivní domy. BNSE mají daný redukční činitel 0,7 požadovaných normových hodnot (splnit to musí především průměrný součinitel, takže někde to lze u jednotlivých konstrukcí i překročit), což se skoro rovná, až na minimální rozdíly dnešním doporučeným hodnotám součinitelů. V tomto ohledu tedy nebude nutné stavět pasivní dům, ale prakticky stačí "pouze" nízkoenergetický, což zvedne ceny staveb hlavně různých developerských firem, které zpravidla stavějí co nejlevněji, tedy na hranici norem. Dovolím si tvrdit, že lidé stavějící své RD už dnes v naprosté většině případů tyto požadavky splňují a o žádnou velkou změnu se pro ně jednat nebude, takže zde se pro normálního zodpovědného stavebníka o žádné navýšení ceny stavby nejedná, ale jde o to, aby tím nestrašily firmy a s odvoláním na BNSE uměle nezvyšovaly ceny.

Další věcí, které se to týká je neobnovitelná primární energie domu. Ta by měla být u RD v porovnání s referenční budovou oproti současným požadavkům snížena o nějakých 15%. Toho lze dosáhnout především tím, že se použije topný zdroj s nízkým faktorem neobnovitelné primární energie, ale lze tomu i pomoci tím, že se zateplí ještě lépe, než bude požadavek pro BNSE, pořídí se rekuperace, nebo se případně upraví tvar domu tak, aby vycházely co nejmenší měrné jednotky (laicky řečeno, aby byla co největší vytápěná plocha na co nejmenší plochu ochlazovaných konstrukcí, což jsou zpravidla patrové domy co nejvíce se blížící tvaru krychle). Bude to tedy hodně individuální, bude záležet na tom, jaký tvar domu bude stavebník upřednostňovat, v jakém klimatickém pásmu bude stavět a jakým topným zdrojem bude chtít topit. Už dnes nelze prakticky postavit dům, kde by se topilo jen elektřinou, i když při hodně malých TZ stačí doplnit jen obyčejný krb pro radost, což ale už pravděpodobně nebude vycházet a nebude možné. Dávat ale do domu s malými TZ topný zdroj třeba na dřevo s výměníkem je taky dost nepraktické a nekomfortní, vyžaduje to pořádnou AKU nádrž a má to další nevýhody, takže to bude ještě více nahrávat takovým zdrojům, jako jsou různé druhy solárů, tepelná čerpadla atd. Jenže na jednu stranu bude člověk nucen stavět dům s lepšími tepelně izolačními vlastnostmi, takže menšími TZ, na druhou stranu bude ještě více tlačen do použití topných zdrojů, které jsou drahé a budou mít v mnohých případech velký problém s návratností. Jakékoli FV a solární soustavy už jsou nenávratné dnes a to i po použití dotace, topné zdroje na dřevo s výměníkem a AKU nádrží nejsou též nejlevnější, je to nekomfortní a má to další problémy (přetápění částí domu atd.). Nejvíce tato situace bude nahrávat různým tepelným čerpadlům včetně klimatizací, což jsou prakticky TČ vzduch/vzduch. Bude dost záležet na členitosti a rozložení domu, též na spotřebě TV (počtu osob v domě), to bude určovat, co bude nejvýhodnější. Co se týká plynu, tak už dnes se vytápění plynem u novostavby nevyplatí.

Takže když to shrnu, tak z hlediska stavby jako takové to pro naprostou většinou zodpovědných stavitelů RD mít vliv na cenu stavby nebude. Bude to jen o něco složitější s výběrem topného zdroje, který může vyžadovat nějaké prostředky navíc oproti tomu, co je nutné dnes, ale ani to nemusí být u mnohých domů nějak zásadní. Navíc lze stavět s dotací v programu NZÚ v oblasti podpory B0, kde už dnes jsou přísné limity neobnovitelné primární energie, ale dům nemusí být pasivní, jen je potřeba pořídit rekuperaci a často zpravidla to TČ, ale je za to dotace celkem 185.000,-Kč.

Co se týká těch konkrétních dotazů:
1) stěna z "obyčejného" ytongu + 15 cm EPS nebo 15 cm jiné běžné izolace (pro ytong je z akustického a difúzního hlediska vhodnější minerál) úplně v pohodě parametry pro BNSE splňuje
2) tak zrovna kotel na dřevo a plyn jsou zdroje s nízkým faktorem neobnovitelné primární energie, takže použít půjdou bez dalších přídavných zdrojů, ale ani jeden z těch zdrojů není z komfortního a ekonomického hlediska pro novostavbu s malými TZ zrovna vhodný, ale o tom třeba jindy
3) jak už jsem psal, zvýší to hlavně cenu domů stavěných na hranici norem, na vás by to mít vliv žádný zásadnější nemělo
4) to jsem zatím nikde nezjišťoval, zda se to bude vztahovat k vydání stavebního povolení nebo dokončení stavby, nebo zda to bude kombinace obou podmínek (např. že u stavebních povolení vydaných ještě letos bude muset být stavba dokončena do nějaké doby, i když po roce 2020, to budete muset asi zjistit na SÚ), každopádně pochybuji, že by to neplatilo na domy, kde sice bude probíhat nějaké řízení o stavebním povolení, ale to by bylo vydáno až po roce 2020

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama