Otázka ohledně betonu

Autor: Tomáš (4 příspěvky)
Kategorie: Hrubá stavba
19. 3. 2019
2 komentáře
Dotaz

Ahoj, mohl by mi prosím někdo poradit pár otázek (pro některé směšné) obecně ohledně betonu?

1) Když jdu do stavebnin a chci cement tak koupím cement přidám písek, vodu a je z toho beton .. pokud řeknu beton tak pouze přidám vodu a je to hned beton?

2) míchám 1:4 (1x cement, 4x písek), jaký je rozdíl v použití pokud dám : cement, písek, vodu nebo cement, šterk a vodu? Jaký je v tom rozdíl a kam co použit?

3) je mi jasné pokud budu betonovat plotové stojky tak je jasný cement,písek a voda, ale co když budu chtít například z formy udělat betonový květináč nebo ozdobnou

kostku do zahrady, tak je lepší použít pytlovaný beton který pouze zaliju vodou? Nebo mohu použít normálně namíchaný beton?

4) v zahradě chci udělat schody do zahrady 4x stupně, mohu schody vykopat to tvaru schodů dát štěrk na hlínu, udělat ze dřeva bednění a vylít tloušku betonu například 20cm nebo musím dělat základy?

5) Chci spojit například na sebe 2x palisády nebo 2x ztracené bednění? čím to nejlépe spojit? stavební lepidlo nebo mohu použít patex, mamut?

6) Jak velké kameny mohu dávat do betonu a je to lepší je tam dávat?

Celý život bydlím v bytě takže se základních věci na domě dost učím tak to berte s nadhledem ty otázky.. Díky předem za zodpovězení otázek .-)

mates1. 4. 2019 15:07:50

"Překvapuje mě, že na tohle pořád nikdo neodpověděl. Ty odpovědi mě taky zajímaly :-)"

Důvodů je hned několik: 1. Zdaleka na každý svépomocník je fundovaný betonář, 2. Otázky prvního přispěvatele jsou natolik komplexní, že odpovědi na ně, které by k něčemu byly, by zabraly neúměrný čas a místo na diskuzi, 3. Každá část stavby vyžaduje beton určitých parametrů (pevnost, hmotnost, hutnost,...), případně kombinaci s armováním (vyztužení); výrazná změna typu betonu potom může záležet i na detailu, kdy za +/- stejnou cenu obdržíte beton v daném prostředí o poznání trvanlivější, ...

Nejlepší je asi odkaz na literaturu a samostudium:
http://lences.cz/domains/lences.cz/skola/subory/Skripta/BJ04-Technologie%20betonu%20I/technologie%20betonu%20I.pdf
http://web.cvut.cz/ki/710/pdf/Betkon1.pdf
https://www.fce.vutbr.cz/TST/usatv-ax/cw15-lad-TP-beton.pdf
https://obalky.kosmas.cz/ArticleFiles/180633/auto_preview1.pdf/FILE/Betonujeme-svepomoci_auto_preview1.pdf
https://www.spsstavcb.cz/download2/633_2499_cs_14_betony.pdf
...

Jiří

Jiří1. 4. 2019 6:48:17

Překvapuje mě, že na tohle pořád nikdo neodpověděl. Ty odpovědi mě taky zajímaly :-)

Ale zkusím říct svůj názor, jak to chápu já.
1) Ano, smícháním cement, písek, voda vznikne beton, ale správně by v tom měl být ještě štěrk, protože pak je to ten "správný" pevný beton. Pokud ale nemám písek ani štěrk a potřebuji jen trochu betonu, tak místo náklaďáku s pískem koupím pytlovaný beton, do kterého jen přidám vodu. V takovém pytli si myslím, že štěrk není, že je to taky jen písek a cement. Možná do toho ale dávají ještě nějakou jinou "chemii".
2) Když to jde, štěrk použít, bude to pevnější. Pokud štěrk nepoužiji, ale chci pevnější beton, tak dám víc cementu (s pískem tedy 1:3).
3) Z betonu jsem dělal jen takový bobek na sednutí a dělal jsem to ze zbytků betonu. Jestli bude na květináč lepší pytlovaný nebo klasický chce vyzkoušet. Pokud písek máte, nebál bych se použít jen písek, cement, voda (vzhledem k síle květináče se zrovna tady asi štěrk použít nedá). Kvůli pevnosti bych s cementem nešetřil :-). Ale tu nejlepší recepturu to chce asi vyzkoušet.
4) Schody jsme v zahradě dělali tak, že se udělalo dřevěné bednění, pak se vedle namíchal beton (se štěrkem) a vylilo se to normálně do toho bednění rovnou na holou (lehce udusanou) zem. Použili jsme taky nějaké kari sítě, aby to lépe drželo. Schodů je asi deset, základy žádné nejsou, jen dole je pod posledním schodem taková podesta. Kromě praktické funkce taky pomáhá držet schody, aby nesjely ze svahu dolů.
5) asi záleží na konkrétní situaci. Mamut bude asi drahý, nějaké cementové lepidlo v pytli vyjde asi levněji.
6) Pokud je to do nějakého základu v zahradě (plot, apod.), tak bych v tom utopil, co mám. Jinak betonárny přidávají myslím štěrk frakce 16-22, což znamená kamení o velikosti 16-22 mm. Navíc když používáte kamení, tak tím ušetříte za dražší písek a ještě dražší cement. Proto se třeba do základů někdy utápí i opravdu velké kameny. Důležité je hlavně to, aby bylo kamení vždy celé obaleno cementem s pískem a drželo tak dobře pohromadě.

Berte mé odpovědi s rezervou, taky se učím :-)

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama