Jak zateplit podlahu - vata nebo polystyren

Autor: JirRadHei (14 příspěvků)
14. 3. 2019
8 komentářů
Dotaz

Zdravím,

mám dotaz ohledně podlahy - jestli použít polystyren nebo minerální vatu.

Jedná se o bungalov, a jelikož "soudruzi udělali někde chybu":) zůstalo nám na zateplení podlahy pro polystyren nebo vatu 10 cm (možná spíše 9 cm, když vezmu v úvahu finální podlahy vinyl a dlažbu). Jelikož už jsou nasazené okna a dveře, tak se s tím už nedá hnout. Topení bude podlahové (voda) a podlaha bude zalitá anhydritem (cca 5 - 6 cm). A samozřejmě je na podlaze hydroizolace.

Pozvali jsme si pár lidí (odborníků), a jejich názory jsou samozřejmé různé a my teď nevíme, co zvolit. Jedni se přikláněli dát tam polystyren 5 cm a na 4 cm (9 cm stačí), další zase minerální vatu. V projektu jsme měli navržený polystyren 15 cm.

Je nám jasné, že se jedná o podlahu, což je dost důležité, co tam dáme teď, tak s tím už nehneme. Máme obavu hlavně z tepelných ztrát, aby teplo neunikalo. Vata nám byla nabídnuta, že má lepší vlastnosti a je tenčí, jen zase nevíme, aby nebyl problém s přichycením podlahového topení. Cena je u vaty taky vyšší, ale jak jsem již psala, na podlaze zase až tak šetřit nechceme, ale samozřejmě zase za to nechceme dát majlant.

Prostě nevíme, jaké problémy můžou nastat, když dáme jen 9 cm polystyren či vatu.

Díky za názory, popř. rady:)

Jiřka a Radek

JirRadHei

JirRadHei18. 3. 2019 6:43:52

Zdravím,
ano máme už postaveno:)

tombl197117. 3. 2019 16:47:46

A to už máte postaveno, že se s tím nedá hnout?

Jiří Kubíček15. 3. 2019 21:39:24

Zdravím, ty uváděné tuhé minerální desky Steprock HD4F mají podle technického listu lambdu 0,039 W/mK, takže jako běžná izolace a za 9 cm tohoto minerálu dáte za m2 kolem 700 - 750,-Kč a navíc budete řešit problém s přichycením trubek. PIR desky o celkové síle 9 cm stojí kolem 650,-Kč/m2 nebo rovnou s integrovanou fólií za cca též 700-750,-Kč, ale dobře a rychle se s nimi pracuje, mají perodrážku a u těch s fólií už nemusíte řešit separační fólii, trubky se k tomu přichytávají dobře a hlavně mají podstatně lepší lambdu. Jestli vybíráte z těchto dvou materiálů, tak není co řešit a použijte PIR desky. U podlahy na zemině nevidím jedinou výhodu v použití těch tuhých minerálních desek.

Pavel Novy15. 3. 2019 12:00:40

Tepelná vodivost materiálu (lambda) :

podlahový EPS : 0,037-0,038
vata : 0,035-0,038
XPS : 0,032-0,035
šedý EPS : 0,030-0,033
tvrdá pěna : 0,027-0,029
PUR, PIR : 0,022

Steprock HD4F má lambdu 0,035. Kromě zvukových vlastností (u bungalovu ne tak podstatné), žádná jiná výhoda.

Podle fotek je to běžný podkladní beton.

Uváděný Ahylevel thermio. Po přečtení technického listu a tabulky https://www.cemex.cz/documents/46856796/46979586/CEMEX_tabulka-lite-potery-Anhylevel_v01.pdf/ed1d5f92-6f01-93ab-6ed5-2eaa55e120ba?version=1.0 vidím rozdíl mezi klasickým a tímto anhydritem cca 5-15 mm v závislosti na použité izolaci a její stlačitelnosti. A min. tloušťka na trubkou (12-16mm průměr) je uvedena 20 mm. Neznám cenu tohoto zázraku, takže nemám jak porovnat. Ale na přidání izolace cca 1-1,5 cm se asi moc nezíská.

Reflexní folie : jak psal Jirka. Funguje u sálavého tepla (kde je mezera). Tady je teplo vedením. Vyhozené peníze.

Požil bych PIR, PUR panely. Dají se sehnat u výrobce jako tzv. výměty (neprošlo kontrolou) za dobrou cenu nebo na Bazoši apod.

JirRadHei

JirRadHei15. 3. 2019 7:43:10

Zdravím,
děkuji za odpovědi a hlavně za rady. Byli jsme se ptát ve stavebninách, co to je konkrétně za tu vatu, a bylo nám tam řečeno, že se jedná o tuhou desku z kamenné vlny s povrchovou úpravou netkanou sklotextílií od firmy Rockwool - Steprock HD4F. Pokusím se poslat pár fotek, kde je vidět konstrukce podlahy a se samozřejmě následným položením izolačních pásů.
Díky.
Jiřka a Radek

Jiří Kubíček14. 3. 2019 21:06:14

Dobrý den, mnoho už toho bylo napsáno, jen to trošku shrnu. Síla 9 cm klasické izolace je pod podlahové topení dost málo, takže vyřešit se to dá nejlépe PIR deskami a budete na tom podobně, jako kdybyste dal 15 cm EPS, což už je celkem v pořádku, ale není ta izolace nejlevnější. Nebo můžete použít šedý EPS, ale to vám nahradí celkově cca 11 cm izolace, což stále není nic moc. Sice nepíšete, o jakou přesně konstrukci se jedná, ale předpokládám, že o podlahu na zemině a v tom případě nechápu, k čemu by vám byl v podlaze minerál, bude to dražší a hlavně nevím, jak byste pak chtěl uchycovat trubky podlahového topení, jedině, že byste na minerál použil systémovou desku, čímž by to bylo ještě dražší a stejně by celková síla izolace odpovídala pouze těm 9 cm obyčejného EPS. Minerál má v podlaze význam pouze u konstrukce mezi dvěma obývanými a vytápěnými prostory jako akustická izolace řešící vzduchovou neprůzvučnost a ještě by v tom případě byla potřeba i kročejovka. U podlahy na zemině kročejovku nutně nepotřebujete a vzduchovou neprůzvučnost už řešit vůbec nemusíte, jedině, že byste bral ohledy na krtky. Další věcí je, že byste musel do podlahy použít nějaké tuhé minerální desky, protože obyčejný minerál byste musel dát jedině do nějakého roštu, což už je úplný nesmysl dělat u podlahy na zemině a s podlahovým topením. Taky zbytečně nevyhazujte peníze za nějakou reflexní fólii, ta vám v podlaze nic nevylepší, reflexe funguje pouze při vytvoření vzduchové mezery mezi fólií a další vrstvou, čehož se občas využívá jen u podhledů, ale obyčejná reflexní fólie i tak stejně nahradí asi jen 1-1,5 cm izolace, takže ani se vzduchovou mezerou to není žádná hitparáda a většinou je lepší použít levnější fólii a dát pod ní ještě trošku izolace.

Lukáš Beran

Lukáš Beran14. 3. 2019 18:42:27

Proč XPS a ne PIR desky? PIR desky mají citelně lepší tepelně izolační vlastnosti a já bych je doporučil.

A k těm odrazovým fóliím tady byl zrovna nedávno odkaz na článek, kde bylo popisované, jaký je to nesmysl připlácet za nějaké extra fólie, protože reálný efekt je 0.

Mirek14. 3. 2019 18:03:44

Dobrý den, moc možností nemáte, nicméně mužeto tuto situaci trochu zlepšit. Podlahovku zalejte Ahylevel thermio. Tato litá stěrka se dá aplikovat od 25mm. Tímto získáte nejaký ten mm pro navýšení tlouťky izolace. Do podlahy doporučuji nejaký druh EPS nebo XPS, Vata se v podlaze standartně používá ke snížení kročejového hluku. Počitejte ale s navýšením nákladů na realizaci hrubé podlahy, nicméně se to odrazí v nakladech na vytápění. Osobně bych volil Thermio, kvalitní fólii (ne obyčejný igelit) a izolaci XPS Shyntos.

Mirek - realizátor litých podlah

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama