Prosím o radu. Chystám se zateplit starý dům. Problém je že některá zdi jsou hodně křivé, doslova měsíční krajina. Základy domu byly odkopány a byla provedena hydroizolace. Nopka,drenáž, geoška, štěrk. Do metru výšky je kámen a pak kotovice. Původní majitel obouchal původní omítky a dal nové s tím že dokonale kopírují dům. Takže křivě. Teď se řeší jak a čím zateplit. Klasika polystyrén nebo systém třeba Knauf DIAGONAL 2H. V případě polystyrenu je problém jak podklad srovnat. Kdyby se to mělo dohazovat maltou je to na dlouho a muselo by se čekat na vyschnutí, bude to trvat déle a vyší bude i cena?? PROSÍM O RADU JAK NAVRHUJETE ZATEPLIT? Děkuji.
Reklama
Reklama
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
Jiří Kubíček1. 3. 2019 23:14:05
Zdravím, vodorovná izolace je nejlepší a nejjistější řešení, jak zabránit vzlínající vlhkosti, jak se dostat do zdiva, ale existuje určité procento domů, které díky svému místu a podloží nejsou vlhké, i když nemají vodorovnou hydroizolaci, třeba patříte mezi ně, každopádně stejně bych se pojistil tak, že sokl domu do nějaké výšky cca 50 cm bych zateplil jinak, než pomocí EPS nebo XPS. EPS by případně přišel až nad sokl (nebo jiný izolant, ale EPS vyjde nejlevněji a rychle se s ním pracuje), dále by byla jedna řada buď minerálu nebo děrovaného EPS a teprve pod úroveň zeminy a cca 4-10 cm nad zeminu by přišel XPS, ten by byl nejlépe až v nezámrzné hloubce, minimálně 30 cm pod zemí.
Nevěděl jsem, jestli už je nopovka hotová, ale je dobře, že není a že ji použijete až na zateplení, bude ho chránit, nopovku dejte nopama směrem od domu. U domu bez vodorovné hydroizolace je podle mne drenáž spíše na škodu, než k užitku a význam má pouze u vysokých spodních vod nebo při možnosti přívalů vody k domu. Osobně bych ji tedy spíše nedělal, důležité jsou ty okapy a vyspádování terénu, případně chodníku od domu.
Nevím, co vám povoluje přesah střechy na všech stranách domu a zde nehrozí nějaké větší utopení oken, ale EPS byste měl dát minimálně 10 cm, lepší by však bylo použít až 15 cm, kdyby jste byl omezen možností použití potřebné síly izolace, tak tam dejte šedý EPS, který má o trochu lepší lambdu a menší faktor difúzního odporu a není zas o tolik dražší. Všechny strany domu bez ohledu na světovou stranu bych zateplil stejně.
Nemám rád jakékoli odvětrávání mezi izolantem a zdivem, když odvětrávanou fasádu, tak jedině mezi izolací a nějakým případným venkovním obložením. Větraná mezera mezi zdivem a izolantem snižuje tepelně izolační vlastnosti celé té konstrukce a někdy o dost. Ty uvedené systémy s mezerou nejsou z mého hlediska zrovna ideální, navrhoval jsem vám je jen kvůli tomu, že by se dalo pomocí toho vyrovnat to zdivo a nemuselo by se to lepit na buchty. Ale osobně, kdybych některý z těch systémů použil, veškeré mezery mezi izolantem a zdivem bych dole i nahoře vypěnil a zabránil jakémukoli profukování a odvětrávání mezi izolantem a zdivem, jedině tak to bude mít ty správné izolační vlastnosti.
Nevím, co myslíte tím, že EPS dokáže určitou vlhkost odvětrat, asi máte na mysli to, že EPS není parozábrana a i přes EPS difúzí normálně prochází vlhkost, jen pomaleji a s větším difúzním odporem, než třeba minerálem. Konstrukce se proto musí navrhovat tak, aby mezi EPS a zdivem nedocházelo při difúzi ke kondenzaci vlhkosti, což bývá problém u slabého zateplení v kombinaci se zdivem s dobrými izolačními vlastnostmi, u vás absolutně takový problém nehrozí. Něco jiného je pak případná kondenzace vlhkosti na vnitřním povrchu zdiva v domě, to nemá s EPS na vnější straně zdiva nic společného, jen to vypovídá o tom, že tam jsou tepelné mosty (nejčastěji v rozích místností) a tedy chladný povrch zdiva. Je tedy potřeba, aby bylo zateplené vše a izolace na sebe všude správně navazovaly. Je pak jedno, jaká je to tepelná izolace, i ten EPS pak tento jev může úplně vyrušit. Taky nevím, co myslíte odvětrávaným polystyrenem, ale asi máte na mysli děrovaný EPS, který má menší difúzní odpor, než klasický EPS, takže je právě lepší ho použít při kombinaci s nějakým zdivem s výbornými izolačními vlastnostmi, když už to musí z nějakého důvodu být, na staré zdivo je to zbytečné vyjma toho soklu, tam bych ho ve vašem případě právě dal. Na děrovaný EPS je pak potřeba dát stěrku a omítku s nízkým faktorem difúzního odporu.