OSB desky na dřevěnou podlahu

Autor: Jiří R. (1 příspěvek)
20. 2. 2019
6 komentářů
Dotaz

Zdravím,

právě rekonstruujeme byt ve 3. patře bytového domu z počátku minulého století a potýkáme se s úpravou podlahy. Ta je z dřevěných prken, která jsou suchá, s mezerami max do cca 5mm, nevržou a ve středu místnosti jsou prošlapaná. Prkna jsou položena na polštářích zasazených ve škváře/suti.

Preferujeme řešení suchou cestou, když chceme na stávající prkna položit křížem OSB desky 12 nebo 15 mm.

Mám nejasnost v tom, zda mezi prkna a OSB dávat nějakou vrstvu a zda OSB desky prošroubovat jen mezi sebou, aby plavaly, nebo je delšími vruty přidělat i k prkenné podlaze.

Dále nevím, zda nebude třeba stávající prkennou podlahu v některých místech srovnat do roviny a až následně na to položit OSB. V takovém případě nevím, co na srovnání použít (hobrové desky?).

Předem děkuji za vaše názory.

Pavel Novy22. 2. 2019 8:09:20

Mno. Jak píše Jirka. Brousit (co hřebíky)? Kolik je to prošlápnutí oproti kraji? 2,3 cm? Rovnání do ztracena se nejlépe dělá podsypem. Bohužel Liapor nejde stáhnout z 0 na třeba 2 cm. Nejjednodušší bude nakoupit deskové podložky, jedné značky (stejná stlačitelnost), pod plovoucí podlah s různou tloušťkou (podle změřené podlahy) a prostě to vyskládat do "ztracena" a na to OSB a prošroubovat s podlahou. Výsledek nejistý, nekvalitní, leč jednoduchý.

Jiří Kubíček21. 2. 2019 21:39:59

Tak ještě jednou. Můžete to udělat, tak jak chcete, ale z hlediska akustiky, především útlumu kročejového hluku to vůbec nebude vyhovovat, navíc je pak celkem zbytečné používat dvě vrstvy OSB desek, to rovnou můžete dát jen jednu vrstvu silnějších OSB desek s perodrážkou, když to budete připevňovat k podkladu. Takže buď to udělejte pořádně, tedy s kročejovkou a plovoucí roznášecí vrstvou, nebo co nejjednodušeji, kdy pak dvě vrstvy OSB desek nemají žádný význam, stačí vám jen jedna připevněná k podkladu, který by měl být ale vždy vyrovnaný.

Jiří R.21. 2. 2019 18:30:37

Moc děkuji za odpovědi!

Jistě je zvolený postup ideálním řešením, já bych však strašně nerad stará prkna vytrhával. Ve chvíli kdy se vyndají, by bylo nejlepší vybrat suť různé velikosti, neb ta půjde jen těžko rovnat, a nahradit ji liasporem.

Nejraději bych přímo na prkna položil OSB ve dvou vrstvách, které prošroubuji. Nevím ale, zda první vrstvu chytit i k dřevěné podlaze a druhou vrstvu OSB chytit k první vrstvě OSB.

Dále pak s ohledem na prošlapaná prkna nevím, zda se snažit v některých místech pod OSB něco vložit a snažit se o vyrovnaní. Případně si půjčit brusku a zkusit podlahu nejprve zbrousit a vyrovnat.

Chápu, že nejde o nejideálnější řešení, ale přijde mi nejlépe schůdné.

Pavel Novy21. 2. 2019 12:41:30

Jak píše Jirka. Hobra v kombinaci s liaporem (škvárou) funguje jako kročejová izolace. Hobru jsme brali pro její veliké rozměry a jednodušší práci s ní než s jinými materiály. Tu dilataci OSB desek právě vytváří dilatační pás (má 8-10 mm) na stěnách. Je třeba jen dávat pozor při narážení OSB do drážek, ať to nikde nestlačí ten pásek a OSB se dostane na stěnu. Píše se sice o 15 mm dilatační mezery u OSB, ale myslím, že u běžných místností postačuje 10 mm.

Šroubky na okraji dávat co 15 cm, v ploše co 30 cm. Pokud má šroubek závit až k hlavě, je lepší první vrstvu OSB předvrtat. Nebo lépe použít něco jako Rapid 2000 apod. Tuším že jsem používal 4x40. Délku tak, ať je ve spodní vrstvě OSB celý závit.

Jiří Kubíček21. 2. 2019 12:12:02

Zdravím, prakticky už to bylo všechno dobře popsáno, jen bych doplnil, že ta hobra, nebo lze použít minerální kročejovku pro lehkou plovoucí podlahu, slouží k útlumu kročejového hluku a zároveň vylepšuje vzduchovou neprůzvučnost. Ty plovoucí roznášecí vrstva ze dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek nesmí být k ničemu připevněna, právě proto, aby fungoval útlum kročejového hluku.

Pavel Novy21. 2. 2019 9:04:45

Prkna vyhodit. Po obvodě dát dilatační pásek (pokud tam necháš původní prašnou škváru je lepší použít pásek s folií a na ten položit hobru) Srovnat škváru. (nebo vyměnit, doplnit za liapor 0-4mm, záleží na tom co tam opravdu je a v jakém stavu). Na to hobru desku 20 mm a na to 2x 15 mm OSB do kříže, celoplošně slepit a sešroubovat. Po obvodě nechat cca 10 mm mezeru dilatační. Na to nášlapnou vrstvu.

Na srovnání škváry, liaporu je nejjednodušší koupit CD profil a zkrátit na požadovanou délku. Hobra je 1200*2500. OSB je 625/675*2500. Takže CD min. 1300. Stáhnout, položit jednu hobru, OSB, stáhnout, a pokračovat. Ideální je použít laser. Na fotkách je ještě geotextilie, ale není nutná. U druhé podlahy jsme ji už nedávali. Jestli má podlaha složitější tvar (výklenky atd) je lepší si první vrstvu OSB nařezat a poskládat na nečisto. Omezí se tím šlapání po hobře.

Nevím jak si představuješ rovnat původní podlahu hobrou? Pokud je uprostřed lavor, tak jakákoliv deska ho bude kopírovat. Musel by jsi dát separační podložku (aby liapor nepropadával mezerami mezi prkny), použít liapor 0-4 mm, stáhnout do roviny a na to hobru a 2x OSB. Hobra by se dala vynechat. Ale zvedneš tím dost výšku podlahy. Liapor 0-4 mm se musí dát min. ve vrstvě 20mm.