Těžká plovoucí podlaha - skladba

Autor: Jura (1 příspěvek)
3. 2. 2019
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den,

chtěl bych poradit se skladbou pod tzv. těžkou plovoucí podlahu v 50 m2 bytě (tj. pod asi 5-6 cm litého betonu). Celková výška podlahy je asi 12 cm, potřeboval bych tedy pod vrstvou betonu vyplnit 6-7 cm. Bohužel povrh nosné vrstvy stropu je typu "měsíční krajina". Po přečtení různých diskusí jsem dospěl k návrhu níže:

1) Položit geotextilii (asi i přes rozvody v podlaze) - aby se násyp nad ní nepropadal mezerami do dutých tvárnic ve stropě.

2) Nasypat 2-3 cm jemného liaporu - pro vytvoření roviny a větší kontaktní plochy na "měsíční krajině". Bez této vrstvy by hrozilo výraznější sedání podlahy postupnou deformací kroč. izolace na nerovnostech.

3) Položit kročejovou izolaci tl. 4 cm (kročejový polystyren T4/T4000 nebo minerální vlnu ISOVER N?) - u větší tloušťky by asi hrozilo větší sedání podlahy. Pouze pod těžkou vanu bych položil tužší podlahový polystyren EPS 150 S - nerad bych se totiž dočkal nějakých prasklin kolem vany.

Myslíte, že je to optimální řešení? Vidíte nějaká úskalí? Nemám žádnou osobní zkušenost... ale např. firma, u které jsem poptával zalití podlah betonem, ani o kročejové izolaci neuvažovala ("my tam dáváme jen obyčejný podlahový polystyren..."), i když pode mnou je další byt. Proto vše radši zjišťuji sám.

Děkuji všem za rady.

Jura19. 8. 2019 20:24:38

... tak jsem se k podlaze dostal až teď. Aktuální návrh skladby je po přesnějším zaměření tento (shora):

- roznášecí deska z litého betonu (50 mm)
- minerální kročejovka Isover T-N (40 mm)
- násyp Liapor 1/4 (30-60 mm)

Jediná moje starost je, jestli se během betonáže nezvlní vrstva násypu pod kročejovkou (předpokládám, že chlapi z betonářské firmy nebudou moc brát ohledy...). Kročejovku budu teprve objednávat, takže popravdě vůbec nevím, jak je tuhá, jestli je schopná aspoň trochu roznést váhu. Záměrně ale uvažuju o tužší variantě (T-N). Nemáte někdo osobní zkušenost?
Díky!

Jiří Kubíček10. 2. 2019 12:25:03

Dobrý den, v tom případě bych asi pod vanu pod roznášecí vrstvu nedával kročejovku, ale EPS, za úvahu stojí 150 nebo 200S nebo možná i XPS.

Jura10. 2. 2019 10:49:52

Dobrý den, děkuji za Váš příspěvek. Minerální kročejovka bude v tom případě asi jasná volba.
A co se týká té roznášecí vrstvy pod vanou, pak Váš návrh je asi víc "košer", vana včetně podezdívky by byla úplně oddělená od plovoucí podlahové vrstvy. Ale jako naschvál mi topenář natáhl trubky k radiátorům přímo pod plánovanou přední podezdívkou vany a pod jednou nohou vany... takže si říkám, že ta roznášecí vrstva i pod vanou bude jednodušší řešení. Podle toho, co jsem četl na stránkách dodavatelů těžkých plovoucích podlah by to mělo být ok a navíc bych mohl použít hydroizolační nátěr i pod vanou pro případ nějakého nechtěného vytopení koupelny.
Vana (Kaldewei - 3,5 mm smaltovaná ocel) by měla podle návodu stát jen na nožičkách a do zdi by měla být ukotvena pouze přes vanové kotvy s gumovými bloky, takže by podle mě nemělo vzniknout žádné pnutí způsobené případným malým pohybem (sesednutím) mezi stěnou a plovoucí podlahou.

Jiří Kubíček4. 2. 2019 13:14:15

Dobrý den, ta kročejovka tam jednoznačně patří. Buď si budete chtít ještě vylepšit vzduchovou neprůzvučnost a pak použijte minerální kročejovkou pro těžkou plovoucí podlahu, nebo můžete použít ten elastifikovaný kročejový polystyren. I ten postup s vyrovnáním pomocí liaporu je v pořádku, dá se použít třeba i lehčený beton. Pod vanou bych osobně plovoucí roznášecí vrstvu nedělal, podle potřebné výšky vany bych jen vybetonoval nějaké schody pro nohy vany a pak bych pod vanu rozprostřel nějakou minerální izolaci.