Dryfix pěna vs. malta pro tenké spáry

Autor: Honza S. (36 příspěvků)
Kategorie: Hrubá stavba
29. 1. 2019
10 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

Vím, zakládám vlákno na již nespočetně diskutované téma, ale jsem ve fázi, kdy budu objednávat cihly a ani po přečtení všemožných diskuzí a článků nevím čím je budu spojovat :D.

S ohledem na to, že jsem stavebník amatér (uvidíme jak mi to půjde), tak bych preferoval variantu zdění na pěnu, protože přeci jenom je to celkově čistší jednodušší, více "user-friendly" a celkově si myslím, že na tom není co zkazit (v případě, že je zdivo dobře založené).

Na druhou stranu, projektant a stavební dozor je toho názoru, že z pěny by si barák nepostavili, protože tomu prostě nevěří (malta je ověřená). Mimo jiné říkají, že zdění na maltu pro tenkou spáru není žádná věda (asi ne). Po pár cihlách tomu člověk přijde na kloub a ve finále je rychlost zdění stejná jako s pěnou.

Zajímala by mě proto Váše zkušenost, na to jestli jste zdili na pěnu/maltu, zdali byste to ne/doporučili dále a také proč (co se Vám nejvíce líbilo/nelíbilo)?

Třeba mi pomůžete se rozhodnout.

Předem moc děkuji za odpovědi.

Honza.

Lukáš Beran

Lukáš Beran2. 2. 2019 7:29:08

My jsme si projekt samozřejmě nevymýšleli sami (a tedy stavba na pěnu není naše vlastní amatérské rozhodnutí), ale projekt navrhoval autorizovaný projektant a statické výpočty (hlavně kvůli překladům, výztužím v základech, stropu a dalších prvcích) dělal statik. Když to projektant takto navrhl a statik takto posvětil, tak bych v tom asi neviděl zas takových problém :-)

Ano, mrakodrapy se z cihel na pěnu asi nestaví, ale u bungalovů s tím opravdu není žádný problém. Některé části stavby se musí dávat na maltu tak jako tak, my jsme například měli vnitřní nosné zdi zděné na maltu + samozřejmě překlady musí být asi vždy uložené do maltového lože. Takže bych hlavně doporučil respektovat návrh projektanta, potažmo statika.

travas1. 2. 2019 9:13:14

Přesně jak píše Ito, neřešit na forech ale u výrobců a dodavatelů. V Německu je pěna na zdění zakázaná.

lto1. 2. 2019 7:26:25

celkem zbytečné rady od amatérů...
https://www.youtube.com/watch?v=yaRCRXR92wM&t=668s
11 minuta, přímo od výrobce , statik heluz, lepší info Vám nedá nikdo , ani selfíci-)
Jo mimochodem, od Ivoše z wienerbergeru jsem podobné video na téma pěna - tenkovrstvá malta neviděl, ale z jeho videí jsem pochopil, že v Rakousku a v Německu na pěnu nezdí nikdo.

Lukáš Beran

Lukáš Beran31. 1. 2019 20:03:19

My jsme měli Porotherm broušené cihly na pěnu a šel bych do toho znovu. Rychlost zdění obrovská, pracnost minimální. Pracovalo se s tím fakt výborně. S nerovností jsme problém neměly - měli jsme ale všechny cihly koupené v rámci jedné dodávky, což tomu možná také napomohlo. A pevnost obrovská - kdykoliv jsme potřebovali něco dát pryč, po cca 10-20 vteřinách už to bylo bez šance a bylo nutné cihly rozbít, odlepit od sebe prostě nešly.

Koukněte na naše články https://stavba.selfici.com/2017/03/zdeni-obvodovych-nosnych-sten/ a také https://stavba.selfici.com/2017/04/zkusenosti-s-brousenymi-cihlami-porotherm-44-t-profi/, kde vše dost do detaily popisujeme.

travas30. 1. 2019 6:35:42

Oba způsoby lze použít, ale jen v některých případech a uvědomit si že s pěnou je menší pevnost.

JM

JM29. 1. 2019 21:18:14

Já dělal na pěnu ztracené bednění a drželo to jako čert. Zdivo jsme měli VPC kde bylo lepidlo v ceně k tomu a díky maltovacím sáním to bylo rychlé. Tenká vrstva zamenala jen ruční míchačku a nakonec opláchnout kýbl od lepidla a sáňky. Neumím si ale představit vyrovnávat lepidlem výškové rozdíly, s lepidlem není prolbém spára cca 1-3mm, vyrovnat cihlu paličkou.
Na druhou stranu když vidím jak vznikají stavby v okolí, tak všechno je možné, profíci dávali mezi "vzduchocihly" klínky a dopěnili, aby vyrovnaly rozdíly výšek.

U VPC ním vznikly rozdíly výšek v rozích, kde se neprovazovalo zdivo, ale dávaly se nerezové plíšky - no a když jich je v jednom místě 12 nad sebou (v každé řadě) tak by to udělalo rozdíl i 5mm.

Takže za mě - kde ot jde lepidlo a kde není potřeba vytovnávat a je to 100% přesné tak pěna. Jinak pěnu jsem použil na kotvení EPS (25cm na 18,5 VPC) a drží :-) chce to jen trochu cviku a nechat správně zavadnout.

Vojta29. 1. 2019 20:20:59

No, pokud by to nebylo bezpecne, tak to pravdepodobne neprojde zkouskama a nebude se to prodavat. Na dozor a projektanta bych se dival mezi prsty...
Zdil jsem na penu rd s jednim patrem, do vice bych taky nesel.
Zkusenost s demolici mam podovnou, jako psal jiz jiny stavebnik. Povetsinou rupla cihla. Kdyz byla klika, tak jsem ji odloupl, ale bylo to tak ve 30 - 40% pripadu.
Co by me do budoucna mohlo odradit od peny je upozorneni (az) na obalu, ze je pena karcinogenni. Clovek pri praci neco nadycha a lec jsrm se snazil, tak jsem se nevyhnul i upatlani. Nic z toho pak nevzbuzuje duveru s uvedenym upozornenim. Ano, nevim, jak je na tom malta v tomhle ohledu. Sic rikam, ze na neco musim chcipnout, tak proc tomu chodit umyslne naproti...

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber29. 1. 2019 16:52:23

Přesně, ta tíha a tedy i tření těch bloků je natolik ohromná, že i nasucho by přízemní domeček docela jistě vydržel hurikán. Potom je ta pěna docela bez problému. Tři podlaží bych s tím ale ani omylem nedoporučoval.

Mimochodem zdění oběma způsoby je dost komplikované ve chvíli, kdy nejsou cihly dokonale přesně broušené. V tom se dá dát ruka do ohně jen za málokterou cihelnu. Bohužel ceny některých rakouských výrobců jsou tady v Jižních Čechách natolik lákavé, že je drobní investoři houfně kupují a pak se hroutí z toho, že maltou některé bloky jen lehce umažou a jinde jí je půl centimetru. A i u těch nejlepších firem se mírně odlišují výšky u doplňkového sortimentu.

Trochu mne mrzí, že už nepoužíváme ty těžké a pořádně únosné bloky P+D s centimetrovou vrstvou malty. Rychlost zdění nebyla kdovíjaká a přesnost také ne, ale pevnost a "nerozbitnost" byla nesrovnatelná.

LuRa

LuRa29. 1. 2019 13:19:20

Zdil jsem na pěnu a jen proto že jsem nechtěl po každý chvilce na stavbě řešit mytí nářadí, druhá věc je že je potřeba pořad voda a když ještě není přípojka je to otrava. Když jsme zakládali společně s technikem od porothermu tak jsem se na to hodně ptal a sám by si zdil na maltu ale přes léto když jsou vedra tak i doporučil pěnu. Vesměs je to jedno, slyšel jsem i názor že i kdyby to bylo na sucho tak se nemůže nic stát :D

Bunny29. 1. 2019 9:03:32

Hezký den. Já stavěl sice z Heluzu na pěnu, ale zde asi značka nehraje roli. Moje zkušenosti jsou takové, že pokud máte méně času, tak je pěna ideální. Prostě přijdete, vezmete pěnu a mužete začít. Po skončení práce je jediný úklid zavřít pistoli na pěnu a hotovo. U zdění na maltu už je to trošku náročnější - vše očistit a umýt. Ohledně pevnosti pěny - díky chybě projektanta sem musel bourat a za sebe mohu říct, že dřív rozmlátíte celou cihlu a spoj stejne zustane v kuse. Jediný problém byl u cihel z druhého závozu. Prostě na pěně nic nedoženete a já měl některé cihly prostě "blbé co se týče výšky" takže se pak řešilo co stím. Po domluvě s technikem z Heluzu se musely některé dobrousit - hlavně u doplňkový byly některé vyšší. Ale celkově super práce a kdykoli začnete/skončite bez zbytečného času na úklid.