Ahoj Stavebníci,
mám na Vás prosbu. Koupili jsme parcelu od obce, kde nyní bude nová výstavba je tam asi 10 parcel, které obec nyní prodává. Na schůzi obce říkali, že si můžeme postavit na pozemku takřka co chceme, jen když dodržíme zákonem daný rozestup mezi domy (7m). Prý regulativy nejsou žádné. Obec má stavební úřad a ten nám vyjde prý maximálně vstříc. Nyní první sousedi podali projekt na odbor uzemního plánování na kraji (né v té obci, ale v nadřazeném krajském úřadě, který je obce nadřízený). Podle novely stavebního zákona to prý již kontroluje vyšší orgán, tedy nadřízený obce. No a ten kontroluje právě uzemní plán obce, který samozřejmě je a má i své regulativy. Sklon střechy, barvu a materiál střešní krytiny. Je to prosím ÚP starý téměř 20 let z roku 2000.
Obec je nyní zaskočená a my také. Co by jste mi poradili ? Počkat až udělá obec nový ÚP ? je mi jasné, že to bude asi na dlouho, ale nechci stavět dům, který nějaký projektant před 20 lety naprojektoval. / je tam například eternit na střechu, který je dnes již zakázaný... Obec se na to zkrátka vykašlala a věděla, že ji podrží stavební úřad. Nyní je to passé.
Nebo lze udělit nějaká vyjímka od obce ? případně si mohu nějakou vyjímku zažádat já? řešil jste někdo podobný problém ?
Díky za postřehy a ať se Vám daří
ing. arch. Martin Veber25. 1. 2019 17:08:39
Zdravím Vás.
Ono je to trochu složitější a také jste to trochu zamotali, takže budu radit a opravovat najednou, předejdeme tím nepochopení pro další kroky a ozřejmíme to podobně tápajícím...
1.) Schůze obce bude asi nějaké zastupitelstvo, to jsou většinou nějací sedláci, učitelé a hostinský. Nechci ty profese shazovat, Bůh chraň, ale nejsou to lidé, kteří se orientují v problematice stavebního řízení a územně analytických podkladů. Neberte jejich informace jako závazné, závazné jsou informace stavebního úřadu (tedy profesionálního a proškoleného úředníka) tzv. územně plánovací informace, o kterou byste měli v prvé řadě žádat.
2.) Odstup není daný žádnou obecní dobrovůlí, je to legislativní požadavek vyžadovaný státem, konkrétně jistou vyhláškou 501/2006 Sb. Do toho zastupitelstvo mluvit nemůže, může to nanejvýš zpřísnit svými regulativy.
3.) Od ledna 2018 je ministerstvem pro místní rozvoj určeno, že stavební úřady nejsou kompetentní k vyjádření se v otázkách shody projektu s územním plánem, nejsou-li zároveň odbory územního plánování. Malé obce to tak nemají, i mnoho pověřených obecních úřadů tento odbor nevyvořilo, tedy přejímají jejich kompetenci odbory obce s rozšířenou působností (tzv. ORP - občas se to kryje s okresy, ale ty své úřady nemají)
4.) Neexistje už v ČR obec, která by neměla územní plán (v něm je určeno funkční využití a prostorové požadavky, podlažnost, zastavěnost pozemku..), nemusí ale nutně mít regulační plán, ten je do jisté míry dobrovolný (v něm je určen tvar a barva střechy, uliční čára a podobné detaily). Je možné, že starý územní plán je nějaký hybrid, to zakázané nebylo. Požadavky v něm jsou absolutně závazné, neexistuje úřad, který by je mohl legálně ignorovat. Dokud není vydaná změna územního plánu nebo aktualizace celého územního plánu, vše v něm platí.
5.) Pokud je obec zaskočena, je to tristní, co dodat. Ale chápu, s ohledem na profesi těch zastupitelů a s ohledem na to, že to dělají ve volném čase a praktiky zadarmo, moc toho po nich chtít nemůžeme. Měli bychom to ale chtít po referentovi stavebního úřadu a alespoň starosta by mohl tušit...
6.) Dost velkým omylem je, že by Vám nějaký projektant před 20 lety něco nalajnoval příliš tvrdě... pokud tam je předepsaný počet podlaží, sklon střechy, typ krytiny, orientace hřebenu a odstup od ulice, určitě to nejsou tak přísné požadavky, aby se do toho Váš architekt nevešel s bezvadným projektem. Jen zkrátka někomu před dvěma dekádami přišlo rozumné, zarušit obci, že si tam nějaký blázen nepostaví čtyřpatrovou bytovku a vedle chemickou dílnu a zdálo se to vhodné i zastupitelstvu, které to tehdy schválilo (po vypořádání se s případnými námitkami obyvatelstva).
7.) Eternit na střechu být předepsán může, není to nic neobvyklého, v horských oblastech s CHKO nebo v NP se to skutečně zhusta stále vyžaduje. Azbest to rozhodně neobsahuje. Zkuste Cembrit, Beronit, nebo německý originální Eternit.