Zdravim, mel bych dotaz na dimenzovani zakladu, prochazim ruzne profily tady na svepomoci a tento https://www.svepomoci.cz/stavba-domu/zaklady-a-deska/4462-zakladove-pasy-zb.html me zaujal. Na fotkach maji dum, ktery ma strechu z vazniku a uprostred nema zrejme ani jednu nosnou zed, ma vsak zaklady, jako by nosne zdi byly tri. Mohl by mi to nekdo objasnit? Budeme stavet podobny dum, v soucasne dobe jsme ve fazi projektovani a nas projektant nam rekl, ze by stacily obvodove zaklady. Kdyz ctu vsude milion rozdilnych nazoru na stejnou vec, tak mi z toho jde hlava kolem a nevim co je spravne, jsem neduverivy a vsechno chci mit podlozeno a potvrzeno, nejlip nekolikrat :-D Dekuji za odpovedi.
Spravne nadimenzovani zakladu
Dotaz
ing. arch. Martin Veber25. 1. 2019 22:41:43
Pavel Novy25. 1. 2019 8:14:41
Reklama
Reklama
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
Reklama
Reklama
Svépomoci
Copyright © 2009 - 2024 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajůZměnit nastavení cookies
ing. arch. Martin Veber26. 1. 2019 13:44:08
Dobrý den, nechci se přít, ale nemůžu nereagovat...
1.) nikdo z nás nezná detaily Vašeho projektu a nemůžeme se vyjádřit k možným rozdílům. To, co se laikům zdá stejné, vůbec stejné být nemusí. Kuchař začátečník by si pravděpodobně dokázal splést hovězí kližku s panenkou z divočáka a neznamená to, že jídlo bude chutnat stejně. Já si nedovoluji hodnotit zkušenosti Vašeho projektanta, ale pokud stavíte svou životní stavbu, předpokládám, že jste důsledně rozmýšlel, proč volit právě tohoto, takže jej bez kontextu musím považovat za profesionála, který se vyzná a který odpovědně rozhodl, že použije jiný přístup, než druhý projektant.
2.) obecně je důvodů tisíc... třeba jeden subjektivní... je známo, že velmi nezkušení (jsou vystrašení) a velmi zkušení konstruktéři (mnohokrát se spálili) se důsledně jistí, prostřední skupina bývají občas střelci, ale materiál mají dost ozkoušený a vědí, co vydrží. Objektivně může zase s požadavky na tvar základů zamávat geologie (svažitost pozemku, únosnost zeminy, orientace vůči terénu) a nebo zatížení stavbou (je jistý rozdíl mezi hmotností konstrukcí dřevostavby a železobetonového bunkru), nebo namáhání konkrétního detailu (je tam svedena nějaká síla, která v druhém domě je svedena trochu jinam).
3.) odpovědnost nese autorizovaná osoba, tedy ten, kdo výkres razítkem opatřil. Připomeňte tedy oběma pánům, že jste si vědom jejich odpovědnosti a požádejte je, aby Vám fundovaně a písemně zodpověděli Vaše dotazy. Sázím na to krk, že si výkres pečlivě přepočítají, možná absolvují i placenou konzultaci se statikem a následně Vás uklidní, nebo uznají svůj omyl. Určitě máte v rámci svých smluvních vztahů nějakou preambuli popisující kontrolní mechanismy a odstraňování vad projektu, v mých smlouvách to zabírá půl stránky. A i kdyby to ve smlouvě takto důsledně popsané nebylo, chrání Vás občanský zákoník.
4.) je pravděpodobné, budete-li dost důsledný, že dosáhnete toho, aby se garanti zajímali o práce svých svěřenců a dotlačí je k preciznosti, nebo k tomu, aby nebyli líní a sami se přihlásili ke zkouškám (je to čistokrevná formalita, ale otravuje to a je s tím stres a nikomu se do toho dobrovolně nechce, nemusí-li.)
5.) a ano, stále mi to hlava nebere, pokud do něčeho cpu tři miliony, že si neseženu někoho, komu opravdu důvěřuji... vždyť se stačí optat na stavebních úřadech, na centrálách hygieny nebo hasičů, který projektant je dobrý a který stojí za pendrek, objezdit pár předchozích klientů a s každým za milou pozornost vyměnit jeho zkušenosti s projektantem z doby stavby. Prostě NELZE jít do tak odpovědného vztahu s milionovými dopady nepřipraven a hodnotit prjektanty jen podle časových možností a ceny práce.