Zdravím,
chystáme se stavět a chtěl bych vědět, jaké máte zkušenosti s cenou projektu?
Myšleno projekt pro stavební povolení i prováděcí projekt. Architekt nám řekl 5-6% z ceny finálního projektu. Je to ok?
Budeme rádi za každou zkušenost.
Díky.
Zdravím,
chystáme se stavět a chtěl bych vědět, jaké máte zkušenosti s cenou projektu?
Myšleno projekt pro stavební povolení i prováděcí projekt. Architekt nám řekl 5-6% z ceny finálního projektu. Je to ok?
Budeme rádi za každou zkušenost.
Díky.
Michal "Quickyprd" Opluštil12. 1. 2019 9:50:02
Mě projekt stál 140tisíc.
Obsaženo vše, včetně přesného rozpisu kladení armatury desky a věnce (monolity a plovoucí deska). Velmi detailní dokumentace. Zatím jsem já i káždá firma našli co jsme chtěli, rozměry, kóty, počty, materiály atd. Jediné chyby, které byly, vznikly z důvodu, že pozemek byl jen zaměřen výškově geodetem a nafocen. Projektant zde fyzicky nebyl. Ale to bylo moje rozhodnutí. Čili třeba svah je mírně vyšší, dešťová kanalizace se musela udělat jinak, ale to jsou drobnosti. A v ceně byl i zpracovaný audit na dotaci B.2. Na stavebním úřadě jim vadilo jen to, že na situačce nebylo zakresleno vše naráz (požární prostor měl vlastní situačku ), ale projektant doslova přes noc doplnil.
ing. arch. Martin Veber11. 1. 2019 1:59:01
Škoda ztrácet čas v diskuzi. Každý si na to jistě udělá svůj názor. Připravte se zeptat zubaře, zda mu bude měřit za plombu 5 procent z toho, co za rok projdete.
Podle čeho byste, milý Adame, stanovoval cenu projekčních prací? Nechme stranou, jestli je za provádění na standardizovaný bungalov adekvátní odměna 2%, 5% nebo 10%, ale jakou jinou charakteristikou byste stanovoval předpokládaný objem práce? Přesné procento z toho, co projdete, tedy prostavíte, je docela pochopitelný algoritmus, protože pokud bychom si trochu zateoretizovali, když rozpitváte cenu za odrážku zubu, mohli bychom najít nějakou míru měřit jejich užívání (projíždění) a míru jejich poškození (náklady na opravu). U výše uvedeného standardního domu (neposklepeného, přízemního, s cca 4m dlouhou kuchyňskou linkou, garáží pro max. 2 auta a čtyřmi obytnými místnostmi, vyzděného z cihel s vnější izolací a založeného na pásech, s vazníkovou střechou a betonovou krytinou, s cenou realizace kolem 3 až 4 miliony) je poměrně jasné, jaké technologie bude obsahovat a jaké nároky (při důkladném promyšlení dimenzí, návrhu skladeb a určení prováděcích procesů) jsou na projektanta kladeny. Dvakrát větší a dvakrát dražší dům sice nebude mít dvakrát tak velkou kuchyňskou linku, ale jeho "úspora při navrhování" vyrovná nějaké neobvyklé konstrukce, minimální délku prkénka a základové pásy, větší množství posuzovaných oken nebo tepelné mosty a komplikovanější bezpečnostní řešení. Opět je tam určitá souvislost vyšších nákladů realizace a vyšších nákladů na navrženou stavbu.
Myslím, že inteligentní lidé neodbývají témata "jsme", že je škoda trávit čas diskuzí, to jen tak na okraj...
TRT7. 1. 2019 22:35:28
Je to jak říkáte, na základě studie se odhadla cena. Po vypracování dokumentace až do stupně prováděčky se ukázalo, že cena za realizaci je o 60% vyšší než původní odhadovaná. Jádrem sporu tedy byl ve skutečnosti podstřelený odhad ceny po studii, na základě kterého sme pokračovali dál v projektování. Architekt tedy hrubě neodhadl cenovou náročnost svých nápadů a já bohužel všechno nechal na něm a slepě mu věřil.
Nyní děláme s novým projektantem od základů nový projekt, kde již jdeme cestou zcela konvenční stavby, žádné speciality. Věřím, že nový projektant ví co dělá a já sám si již spoustu věcí studuji. Přesto bych se po předchozí zkušenosti rád částečně kryl a do smlouvy nějaké ustanovení o odhadované ceně zakotvil.
Pokud se ptáte na ceny, zde jen uvedu, že odhadovaná kubíková cena po studii byla cca 6500 s DPH, která již byla stanovena i s nějakou rezervou. Po vypracování prováděčky se však ukázalo, že kubíková cena je přes 10.000kč :-/
ing. arch. Martin Veber7. 1. 2019 20:35:08
Jo jo, zhruba tak. A pokud Vás bolí zuby, mám výborný tip na jednoho kováře. Je to sice hroznej sadista a slovo "anestetikum" mu nic neznamená, ale nemusí se držet interních předpisů Komory a je tudíž levnější :-)
ing. arch. Martin Veber7. 1. 2019 19:55:05
Dobrý den, nejprve obecně, abychom si všichni rozumněli:
cena může být určena třemi způsoby...
1.) odborný odhad - podle obestavěného objemu s přihlédnutím k náročnosti konstrukcí, povrchových úprav apod. na základě architektonické studie - slouží pro obecnou informaci a vyčlenění peněz v rámci dlouhodobých rozpočtů.
2.) položkový rozpočet - podle položek jednotlivých stavebních činností s přihlédnutím k cenám v čase a místě na základě prováděcí dokumentace - zpřesňuje objem nákladů a slouží pro rozvržení čerpání a porovnávání cenových nabídek zhotovitele
3.) cenová nabídka - ať si jí klidně zhotovitelé "vycucají z prstu", ale je závazná - to je jediná cifra, která je reálná, je to přesně ten náklad stavby, který odchází z Vašeho účtu.
Cena za metr kubický u typizovaného stavebního systému a tak nějak obvyklé dispozice vychází na zhruba 5100 Kč bez DPH, tedy asi 6000 s DPH. Pokud tuhle cifru projektant ponížil, může to být vlivem nezkušenosti, vlivem jeho přesvědčení, že budete stavět svépomocně a do domu vložíte svůj pot, krev a slzy, nebo vlivem přesvědčení, že se Vám podaří získat materiál a řemeslníky za soutěžní ceny. Mám klienty, kteří tu cenu zvládli o 30% podlézt, mám klienty, kteří ji převýšili o 30%.
Chápu Vaši situaci tak, že Vám projektanti udělali studii, odhadli cenu třeba na 4 miliony a vypracovali dokumentaci až do stupně prováděčky, přičemž součástí DPS byl položkový rozpočet, který nakonec ukázal, že cena nebude 4 miliony, ale 6.4 milionu? Určitou odbornou odpovědnost by zhotovitel položkového rozpočtu mít měl, byť nemůže vyloučit nepředpokládané změny na trhu materiálů a práce. Ve velkých zakázkách, kde se v roce 2017 vítězilo s nabídkou za 70% rozpočtované ceny a hlásilo se šest sedm firem, se dnes objeví tak tři zájemci a vítěz dá o 20% vyšší cenovou nabídku, než je náš (profesionální) rozpočet. A je jedno, jestli je akce za peníze kraje, obce nebo soukromníka.
Pokud není jádrem sporu rozpočet prováděčky, ale přestřelený odhad při studii, náprava je snadná. Nechte si udělat studii od někoho velmi opatrného ale schopného, tu když pak dáte zpracovat na základě stanovených mantinelů téměř komukoli, bude mít pak na vývoj ceny v rozpočtu snad jen minimální vliv.
Docela dlouho jsem přemýšlel nad neprůstřelnou smlouvou, jak by asi zněla. Nedomyslel jsem to, musela by být pekelně složitá, a vím jistě, že bych ji ani já jako projektant raději nepodepsal :-) Zvláště v časech hojnosti.
PS: Zajímala by mne původní studie a původní cenová nabídka na celek i na obestavěný metr. Nebylo by? ;-)
TRT7. 1. 2019 16:34:51
Mě by zase zajímalo, jak je to s odhadovanou cenou domu. Na základě studie jsme udělali odhadovaný rozpočet na finální dům, operovalo se s cenou za metr krychlový dle RTS. Je jasné, že to je pouze odhadovaná cena, bohužel po dokončení prováděcí dokumentace se ukázalo, že projektanti překročili tento odhadovaný rozpočet o 60%! Prostě absolutně neodhadli stavební náročnost svého návrhu.
S projektanty jsme se rozloučili a zadali si nový projekt u jiného projektanta. Máme hotovu studii a chceme přistoupit k podepsání smlouvy na prováděcí dokumentaci. Co dát do smlouvy, abychom byli chánění oproti předchozímu případu? Chápu, že se projektant nemůže trefit na korunu a cenu odhaduje z objemu, ale zase se nemůže stát, aby to přešvihl o více jak půlku.
ing. arch. Martin Veber7. 1. 2019 13:22:53
Zdravím. Nepátrejte až tak, jestli jde o procenta čtyři nebo šest, ale co je přesně součástí dojednané služby.
Papír snese všechno a úředníci jsou poměrně vzdáleni praxi, takže přes ně projde jakkoli blbý projekt, jen když má správně očíslované odstavce technické zprávy a správnými šrafami vyznačené materiály. Nepíšu to proto, že bych si jich nevážil, píšu to prostě proto, že úředníci nemohou být kompetentními strážci zdravého projektu, jen jej evidují jako přílohu správně vyplněné žádosti).
Pokud Vám v rámci služby Váš projektant garantuje servis v podobě průběžných úprav projektu nebo dílčích detailů tak, jak se budou postupně na stavbě podmínky upravovat a zpřesňovat (a to se zkrátka děje), pokud Vám nabídne, že se bude účastnit rozhodujících kontrolních dní a hájit Vaše zájmy před stavebními zhotoviteli, pak si zaslouží nějakou šestimístnou odměnu začínající jedničkou. Pokud je jeho "povinností" jen obkreslit nějaké katalogové omalovánky a dát je do pěkných mašliček s barevnou vizualizací na první stránce, neřeší statiku, neřeší akustiku, osvětlení a proslunění, logistiku provozu a velmi podrobné technologické podmínky fungování, skutečná hodnota té práce je asi tak okolo procenta.
Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...
ing. arch. Martin Veber23. 1. 2019 20:23:04
Naprostý souhlas... byli byste hloupí, pokud za zcela totožné služby zaplatíte dvojnásobek až trojnásobek.
Otázka ale je, zda se jedná o zcela stejné služby a zda je "neprofesionální investor", prvně postavený před svůj životní úkol, schopen zcela vyloučit chybu ve vlastním úsudku a předvídat budoucí využívání domu. Tu službu prodavači typového domu nenabízí, poměrně velká část projektantů ano. Minimálně na sebe bereme odpovědnost z hlediska zákona o autorizovaných osobách, z hlediska živnostenského zákona, z hlediska občanského zákoníku a z hlediska stavebního zákona, že pokud Vám vymyslíme paskvil, jsme za to odpovědní my. U nákupu typovky je to dost o vlastní odpovědnosti za rozhodnutí (když opomeneme to, že i takový typový projekt bude mít zřejmě docela solidně vypracované podklady tak, aby stavba snesla nějakou menší variabilitu). Na druhou stranu, znám opravdu hodně kolegů, kteří prostě vyprojektují to, co jim klienti zadají, obkreslí kdejakou nedomyšlenost a nechtějí ztrácet nervy na mnohdy ubíjejícím "vysvětlováním nevysvětlitelného", bez ohledu na to, jaká slátanina to je, s vědomím, že je to jejich výběr a své know-how do díla nepromítají. Pak je to stejně sázka do loterie a podobá se to tomu nákupu katalogové typovky za trojnásobek.