Dunící podlaha z OSB

Autor: kutiltom (1 příspěvek)
9. 12. 2018
14 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

chtěl bych vás požádat o radu. Přiznám se, že už jsem v koncích :-).

Rozhodl jsem se předělat vrzající podlahu v 1 patře.

Podlaha má tuto skladbu:

Strop v místnosti pod podlahou omítka, rákos, desky, trámy 25x15 cm , desky na kterých byly parkety.

Mezí deskami stropu není žádná výplň.

Parkety jsem strhal, desky přišrouboval vruty k trámum (byly pouze přibity hřebíky).

Položil jsem dvě vrstvy miralonu 3+3 mm, jednnu vrstvu OSB 18 kolmo na desky a prošrouboval OSB k deskám.

Výsledek, tragedie. Podlaha velmí duní.

Máte prosím někdo nějaký nápad? Budu vděčný za jakoukoliv radu.

Pokud by to nemělo při stávajícím stavu řešení, jsem ochoten podlahu odkrýt viz foto. Výška nové podlahy může být od trámu max 40 mm. Je vůbec nějaká možnost při této konstrukci zrealizovat podlahu, aby neduněla?

Děkuji za jakýkoliv podnět.

Adamovský

Přílohy

1_65.jpg

Jiří Kubíček16. 12. 2018 18:40:40

Dvě vrstvy sešroubovaných a slepených OSB desek udělá pevnější a celistvější roznášecí vrstvu, než jedna vrstva silnějších OSB desek. Jde o to, že by se mělo jednat o plovoucí vrstvu, která není k ničenu připevněna a je oddělena dilatací i od stěn. Na to je právě lepší deska ze dvou vrstev OSB desek křížem přes sebe nebo posunutím desky o polovinu desky na obě strany. Jedna silnější deska je zase vhodná pro vytvoření podkladní vrstvy, kdy je tato podkladní vrstva pevně připevněna třeba k trámům. Co se týká vrzání té roznášecí desky ze dvou vrstev OSB, tak je potřeba aby ty desky byly jak v ploše, tak ve spojích slepené a obě vrstvy dobře sešroubované, pak nemůže nic vrzat.

milis15. 12. 2018 21:30:26

Není při použití 2 vrstev OSB tl. 15mm místo 1vrstvy tl. 25mm větší možnost vrzání v budoucnu? Má pak podlaha větší tuhost?

Pavel Novy13. 12. 2018 9:28:19

Na liapor lze dát přímo hobru. Liapor frakce 1-4mm. Co se týče horní vrstvy OSB, je lepší 2x15 než 1x25. Přelepit a sešroubovat.

Jiří Kubíček12. 12. 2018 22:35:49

Zdravím, napadlo mne dát na vyrovnanou podlahu hobru (ale kdyby byl liapor všude trošku nad trámy, tak by to asi šlo i bez hobry), na to udělat pevný záklop z OSB desek, na to separační fólii s dilatačním pásem kolem stěn slepeného s fólií, použít systémovou desku top heating renova, zalít potěrem a pak už krytinu. Co se týká suché cesty, tak existují 3 cm systémové desky s ALU fólií a na to by se udělal podlaha třeba z fermacellu, tam byste se též mohl do 8 cm vejít, ale zase by musel být podklad z OSB desek.

milis12. 12. 2018 21:51:05

Dobrý den,
já mám v úmyslu udělat tuto skladbu (snad již poslední verze):
Mezi trámy minerální vatu 12cm, zapuštěný záklop cca 2cm pod horní hranu trámů (střešní latě z boku trámů a na ně OSB), celé přesypat liaporem 2cm nad nejvyšší trám (srovnání do roviny), 3cm hobra a navrch OSB 25mm.
Snažil jsem se vymyslet nějakou variantu s podlahovým topením, ale při maximální výšce 8cm nad nejvyšší trám jsem nic moc nevymyslel.

Jiří Kubíček11. 12. 2018 8:51:05

Dobrý den, sice osobně praktickou zkušenost přímo s tímto nemám, ale co vím od jiných stavebníků, lze to dát i rovnou na liapor. Blbě by se to dělaoo, kdyby byl liaopor celoplošně vysypaný, ale s vysypáním mezi trámy a položením kročejovky rovnou na liapor a trámy by problém být neměl. Kdyby se na to měla dávat ještě OSB deska, tak to je asi rovnou lepší dát mezi trámy rovnou trochu levného minerálu a udělat podklad ze silnějších OSB desek. Tady jde o to, aby se nemusela zvedat podlaha.

milis10. 12. 2018 22:40:50

Dobrý den,
jen malý dotaz. Hobru byste dával přímo na liapor nebo je nutné ještě vložit nějakou OSB desku?
Děkuji, Vojík

Jiří Kubíček10. 12. 2018 21:17:30

Taky přeji pěkné svátky a dejte vědět, jak se dílo zadařilo.

kutiltom10. 12. 2018 20:47:02

Děkuji za Váš názor.
Udělám jak radíte. Dám vědět, jak se dílo zdařilo.
Děkuji a přeji krásné svátky.
PS: já je budu mít sice pracovní, ale když to dobře dopadne, tak i krásné :-)

Adamovský

Jiří Kubíček10. 12. 2018 20:38:14

Dutiny izolací vyfoukat můžete, ale měl byste použít izolaci, která bude fungovat jako akustická, tedy bude řešit vzduchovou neprůzvučnost, a na to EPS ideální není, i PUR pěně bych se vyhnul, ale existuje i foukaný minerál a asi by se dala použít foukaná celulóza. Nejlevněji však vyjde obyčejná skelná vata v rolích, akorát by se to muselo odkrýt, je to na vašem výběru. Jinak jestli byste používal jako kročejovku hobru, tak bych to spíše malinko obrátil a dal o trošku více hobry a roznášecí desku udělal z 2x 12 mm OSB desek.

kutiltom10. 12. 2018 20:24:37

Děkuji za další radu.
Jaký máte názor na vyfoukání dutin, nějakým minerálem, nebo polystyrénem. Momentálně má podlaha původní záklop. Desky o tloušťce 30mm. Foto, které jsem přidal, je pouze ilustrační. Takhle to odkryji, pokud nenajdu řešení jak s tím "vydrbat" bez strhání starých desek.
Přemýšlel jsem, vyvrtat otvory do středu každého pole, zafoukat všechny dutiny. Tím eliminovat ozvěnu v tomto prostoru.Posléze na zafoukané desky položit jak píšete kročejovou hobru cca 8 mm a na to 2x 15 do kříže osb.
Prosím o Váš názor
Děkuji
Adamovsky

Jiří Kubíček10. 12. 2018 19:34:46

Dobrý den, teoreticky by to šlo ještě udělat tak, že to celé vysypete třeba liaporem až do výšky trámů (nesmí ale pak nic nikam propadávat), pak dáte celoplošně kročejovku (např. hobru), a na to uděláte tu plovoucí roznášecí vrstvu ze dvou vrstev OSB desek.

kutiltom10. 12. 2018 19:10:37

Dobrý večer pane Kubíčku,
velice vám děkuji za Váši radu. Ano prostor je pod podlahou vytápěn a řeším hlavně akustickou izolaci. Jak jsem psal jsem limitován celkovou skladbou 40 mm. Pokud dám prkna 25, kročejovou 20 a nakonec 2x 15 mm jsem na 60mm. Bohužel asi nebudu mít jinou možnost, než podlahu zvednout. Každopádně moc děkuji za Váš čas a názor. Udělám skladbu dle Vaší rady a uvidíme.
S pozdravem
Adamovský

Jiří Kubíček9. 12. 2018 20:52:37

Dobrý den, předpokládám, že dole je obytný a vytápěný prostor. Vy byste měl celou konstrukci především řešit po akustické stránce, měl byste tedy řešit vzduchovou neprůzvučnost a útlum kročejového hluku, a celé to udělat tak, aby to nevrzalo, tedy s plovoucí roznášecí vrstvou dilatací oddělenou od stěn. V ideálním případě by to mělo vypadat tak, že nejdříve dáte minerální izolaci mezi trámy, konkrétně 10 - 15 cm jakékoli minerální izolace. Tím podstatně vyřešíte vzduchovou neprůzvučnost. Na trámy byste měl udělat rovný a pevný podklad, tedy podklad z dostatečně silných prken nebo OSB desek (podle osové vzdálenosti trámů, když se dívám na tu vzdálenost trámů od sebe, tak nejméně 25 mm silné desky, klidně i 30 mm). Na pevný podklad byste měl dát celoplošně kročejovou izolaci, opět nejlépe minerální pro lehké plovoucí podlahy, ta ještě vylepší vzduchovou neprůzvučnost. Na to pak přijde vytvořit plovoucí roznášecí desku s dilatací kolem stěn, která není vůbec k ničemu připevněna, jen leží na té kročejové izolaci, tím vyřešíte útlum kročejového hluku. Tato deska se dá udělat z různých materiálů, nejčastější možností je slepení a sešroubování 2 vrstev OSB desek o síle cca 15 mm, tyto desky jsou křížem přes sebe nebo posunuté na obě strany o polovinu desky, prostě co nejlépe spárami přes sebe. Celoplošně a ve spojích se to slepí vhodným lepidlem na OSB desky a ještě dostatečně sešroubuje vruty, přesné postupy najdete třena na stránkách Kronospanu. Kdybyste to chtěl mít úplně perfektně, můžete třeba vytvořit systém akufloor s okrajovými páskami: https://stavba.tzb-info.cz/podlahy/5067-lehka-plovouci-podlaha-akufloor-zaklad-zvukove-pohody-v-interieru .