Instalační předstěna v dřevostavbě

Autor: Libor (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
7. 12. 2018
8 komentářů
Dotaz

Zdravím,

stavíme si svépomocí dřevostavbu a budeme dávat latě 60x40mm na vnitřní obvodové stěny jako předstěnu pro rozvody.

Dotaz zní: je lepší dávat latě svisle tzn. přichytit na stávající nosníky, nebo je dát vodorovně?

V projektu je pouze znázorněna předstěna, ale orientace latí nejde poznat.

Jak to máte vy?

Libor8. 12. 2018 18:23:57

Původně jsem chtěl použít profily na SDK ale cenově by to bylo někde jinde než rošt z hranolů. Aby dřevo moc nepracovalo použiji vysušené KVH hranoly tak snad to moc praskat nebude. A stejně mě nějaká prasklinka nerozhodí. Dělám si většinu stavby sám a tak mě nějaká prasklina nerozhodí. Při dalším malování pretmelim a bude na chvíli pokoj.

Jiří Kubíček8. 12. 2018 15:59:54

Dobrý den, to už je na volbě každého, zda bude dávat desky nastojato nebo naležato a jak si vyměří vzdálenost latí od sebe vzhledem k délce desek, a zda bude připevněná celá delší nebo celá kratší hrana, potom ta delší jen podle rozteče latí na několika místech. Ideální by bylo, kdybyste udělal předstěnu z klasického roštu pro SDK, desky dával nastojato, podle toho si vyměřil i rošt a veškeré rozvody byste vedl až za předstěnou s roštem. To laťové provedení není zrovna moc rozšířené a taky podle mne hrozí praskání té stěny ve spojích, když to dřevo bude ještě pracovat. Ale chápu, že je to pro vás asi levnější a rychlejší. Je to vaše rozhodnutí a případné důsledky toho udělat to na latích, si ponesete sám.

Libor8. 12. 2018 14:44:34

Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dám tedy latě vodorovně. Vyvstává tedy otázka jak na takovýto rošt připevnit desky Fermacellu.
Mám rozměr desek 1250x2750mm. Chtěl jsem je dávat nastojato aby byla pouze vertikální spára mezi deskami a odpadlo řezání desek. Ale pokud budou latě vodorovně nebudou spoje desek po celé délce připevněné.

Jiří Kubíček7. 12. 2018 18:58:06

Takže se jedná o klasickou difúzně uzavřenou konstrukci dřevostavby a tepelné mosty jsou vyřešené tím celoplošně provedeným EPS z venkovní strany, tím pádem nemusíte řešit tepelné mosty z vnitřní strany a můžete dát latě tak, jak se vám to bude nejvíce vzhledem k rozvodům hodit. Prakticky budete mít v konstrukci 30 cm izolace, což je velice slušné a případná další izolace za předstěnou by to už moc nevylepšila. Ale jen pro informaci, reflexe běžné AL parozábrany nahradí cca 1 - 1,5 cm izolace, teoreticky však můžete dát před parozábranu až 7 cm izolace, takže kdybyste byl z těch, co chtějí mít zatepleno co nejlépe a záleží jim na každém wattu tepelných ztrát, můžete celý prostor mezi latěmi klidně vyplnit další izolací a bude to mít lepší izolační účinek, než reflexe parozábrany, stačila by vám pak i parozábrana bez reflexe. Jinak bych ještě doplnil, že bych na vašem místě asi upřednostnil vodorovné připevnění latí, tedy křížem přes nosníky, jednak se ta konstrukce tím lépe zpevní a taky jste pak mnohem variabilnější ve volbě roztečí latí a lať si můžete dám třeba i tam, kde budete chtít např. připevnit nějaký nábytek apod.

Libor7. 12. 2018 17:10:07

Skladba bude od venkovní strany:
160mm polystyren/ 12,5mm Fermacell / 140mm nosníky ( mezery vyplněné minerální vatou )/ parozábrana Al 170 / latě 60x40mm / 12,5 mm Fermacell

Jiří Kubíček7. 12. 2018 13:52:26

Sice jste neuvedl složení celé konstrukce, abych si udělal obrázek o difúzních vlastnostech konstrukce a zda a jak jsou vyřešené tepelné mosty, které tvoří ty nosníky, ale možné jsou obě varianty. Řídil bych se tím, jak povede většina rozvodů, zda svisle nahoru nebo vodorovně, aby vám ty latě překážely co nejméně. Jinak podle složení konstrukce lze i určitou sílu izolace dát mezi ty latě.

Libor7. 12. 2018 11:48:39

Izolaci ne, pouze latě a na ně desky. Prostor bude volný

Jiří Kubíček7. 12. 2018 10:35:35

Dobrý den, jaké je celé složení té konstrukce ? Budete dávat mezi ty latě ještě nějakou izolaci ?

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama