Pokladka podlahove polystyrenu

Autor: dede73 (21 příspěvků)
Kategorie: Zateplení fasády
6. 12. 2018
13 komentářů
Dotaz

Dobrý den, po novém roce budu pokládat podlahový polystyrene. Máte prosím nějaké rady a tipy? Někde jsem četl, že to někdo pokládá na písek, někdo na lepidlo a někdo zase tam nedává nic a co teď? Jake mate zkušenosti? Budu davat cca 100mm EPS, potom 50mm systemovoou desku s podlahovym topeni a nakonec cca 5 cm betonové podlahy.

Lukáš Beran

Lukáš Beran12. 1. 2019 17:12:15

Polystyren musí být rovný a hlavně také pevný - nesmí si nikde pohupovat. Když jsme podlahu řešili my, tak nám i dva poptávaní dodavatelé řekli, že si polystyren budou pokládat sami, jinak do té zakázky nejdou. Právě kvůli tomu, že spoustu lidí si chce položit polystyren samo a nezvládnou to správně a pak jsou problémy.

Místo kari sítí se dnes do betonu běžně dává rozptýlená výztuž, což je v podlahách právě jako náhrada kari sítí. I my to v podlaze máme. Jsou to taková vlákna, která se již při míchání přidávají do betonu.

Co je hlavně potřeba nepodcenit je pak to správné vysychání (netopit, kropit) a dilatace. Dilatace musí být všude, kde není plocha pravidelný čtverec nebo obdélník. Tedy nejen ve dveřích mezi místnostmi, ale i tam, kde něco vstupuje do plochy podlahy, například krb, nějaké roh jiné místnosti apod. Pokud tam dilatace nebudou, je velmi vysoká pravděpodobnost, že právě v těch místech beton praskne.

Koukněte na náš článek, kde jsme popisovali realizaci kompletní skladby podlah včetně podlahového vytápění https://stavba.selfici.com/2017/11/skladba-podlah-podlahovym-vytapenim/

dede7311. 1. 2019 11:44:04

A nevite jeste jak je to s tou pevnosti polysternu pri seriznuti? Mam objednano 2x6cm. Ale kdybych trena nekde potreboval mit 6 a 5, muzu termickym nozem ten centimeter odriznout? Nebo se tim zmeni jeho pevnost?

robert197611. 1. 2019 11:43:33

Mokrým prostě více vody, ale ne zase tolik, že to bude čistá voda :D Hlavně dodrž čas zrání a to vážně a bez srandy, chce to 28 dní, ideálně když máš čas, tak i více. Pokud to urychlíš, tak si budeš pekelně nadávat. Snaž se, aby pod kari sítě a nad bol beton a ne kari sítě položená úplně na spodu a na to naliješ beton.
Ohledně kolegy, co psal o anhydritu... no moje zkušenost je v tom, že beton je beton a anhydrit je sádra... zákazník nech si vybere... já to do baráku nedával, jedině kdybych dělal v patře, ale do přízemí ani omylem.

gauch11. 1. 2019 11:29:10

zdravím pánové,

rovinatost pokládky polystyrenu je podstatná pro budoucí užívání podlahy...pokud bude mezera někde uprostřed skladby, pravděpodobně se to může projevit v budoucnu, pokud vrstva betonu (nebo anhydritu) nebude dostatečně silná a pružná. z hlediska pokládky betonu (jak suchého i litého) je hodně důležitý proces zrání, protože opravu vede k různým problémům,pokud je něco nedodrží. Zkušeností mám několik s realizací několika různých firem. Příklady problémů, co nastaly - zvednuté rohy v místnostech (až 2 cm), bohužel nutnost broušení dorovnání nivelačkou , beton se nikdy nevrátil, dále praskliny mimo dilatace (rychlé schnutí, malá vrstva, nedostatečné kropení, dále rovinatost na velkých objektech.

osobně doporučuji lité podlahy, opravu je to rychlé a kvalitní - můj názor.

dede7311. 1. 2019 10:33:05

Mokrym myslis tak jako na obrazku nebo uplne tekutym? Premyslim nad mokrym a hlazenym betonem prave.

robert19769. 1. 2019 15:37:09

No uprimne pokial budeš mat krivu podlahu tak vo finale budeš davat miestami viac betonu. Bez kari siete to važne nerob, inak ti časom beton popraska. Pokial robis vyhrievanie podlahy tak to rob MOKRYM betonom, inak vyhadzuješ prachy uplne zbytočne a hlavne to nechaj 28 dni schnut, bez toho aby si zapol podlahove kurenie. Pokial len zalievaš polystiren bez podlahove kurenia , tak použij 4mm kari siet , hlavne aby si mal v najvyšom bode aspon 6 cm betonu... ked das menej tak hrozi ze ti to praskne, pokial tam das povedzme skrinu z vecami. Finalnu uroven rob do perfektnej roviny, inak sa potom pos**eš ,ked ti bude na stole utekat melon :D

dede739. 1. 2019 11:07:45

Jeste bych se chtel na neco zeptat. Kdybych to pokladal na sucho a podlaha by byla kriva a seriznul roh polystyrenu co kouka tak, aby byl do roviny, vadi to? Nenaruší se tim pevnost polystyrene nejak hodne? - je to jen ciste teoreticky

gauch14. 12. 2018 9:20:04

Dobrý den,

já to realizoval následovně:
1. sehnat laser a dát si rovinu pro první vrstvu (horní hrana)
2. vypalování polystyrenu a podsypávání jsem odzkoušel a shledal okamžitě za nevhodné - písek musí být absolutně suchý, dále stejně umí cestovat a je to o trpělivosti, vypalování polystyrenu je stejně nepřesné, navíc zdraví škodlivé a pak vám zase vznikají místa, která nedoléhají.
3. za mě jednoznačně cementové mléko - cement, voda a písek - dostatečně řídké aby se dobře roztahal (niveloval) ale né moc, aby i držel - pro ty, co mi budou tvrdit, že tam zůstane vlhkost - tak jednoznačně odpovím - nezůstane (voda zreaguje s cementem a dostane se zcela pryč - dělal jsem si několik sond a vlhkost byla pryč, podklad dokonale rovný a tvrdý. pokládka jednoduchá stačilo jen lehce zatlačit do roviny laseru. Druhou a třetí vrstvu jsem dělal po zatvrdnutí až druhý den.
4. podlahové hadice stačí na folii chytit tekrama do polystyrenu - levné a drží to
5. pokud mohu doporučit, já osobně mám anhydrit - 30 MPa - naprosto geniální nepracná záležitost - jedna z mála co jsem si nedělal sám a jednoznačně toho nelituji (mícháno na místě přímo na autě, jediné potřebné byla voda). Co se týče strachu z vody - v jednom místě mi anhydrit několikrát zatekl skrz nezaizolovaný balkon - nepozoroval jsem žádné strukturální změny - naprosto mu důvěřuji .

Mimochodem, mám ve spodním patře vrstvu 34 cm polystyrenu a raději i vyšší vrstvu anhydritu 8 cm (po dohodě všech stran jsem opravdu nechtěl řešit možné budoucí problémy, protože mám všude dlažbu) - po vytvrdnutí nemám jedinou prasklinu, žádnou dilatační spáru. Více jak rok bydlím a naprosto bez problémů

P.s. - jsme trochu blázni do starožitného nábytku, každá skříň má klidně 300 kg a více, ale naprosto bez problémů.


Přeji ať vyberete tak, aby jsem byl v budoucnu naprosto spokojený.

čert

čert12. 12. 2018 21:44:02

Ano ,také to takhle mám ve starém domě již 15 let. I přes to se mi to nejeví jako ideální řešení. Nejlepší volba je rovný polystyren folie - dle vkusu každého a příchytky například (top heating) sorry za reklamu ale tyhle drží jako zvíře. Jsou opravdu super. Systémová deska je předražená moc práci neusnadňuje a ještě zhoršuje obalení trubky betonem.

robert197612. 12. 2018 21:20:44

No napíšem to ako som to robil ja,bez projektanta..... nič na tom zložiteho neni.
Opravoval som si chalupu a rozhodol som sa tiež pre podlahove kurenie z kombinaciou na radiatory. Prvu vrstvu betonu som robil na 5 cm v kary siety 4mm 15x15 oka, hodil na to ipu, 130 podlahovy polystyren S, hlavne nedavaj z označením Z, ten neni vhodny na vyhrievanie podlahy. Prvu vrstvu betonu sa snaž urobit v dokonalej rovine aby ti sedel polystyren. Na neho poloz PVC stavebnu foliu, ktora bude presahovat na steny, ked budeš zalievat betonom aby sa ti nevlial do polystyrenu. Ja osobne som sa vyprdol na systemove dosky ktore su neuveritelne drahe a uplne k nicemu. Marketingovy tah. Použij kary siet 5 mm z okami 10x10 , na to si zozen prichytky ( stoja cca 1-2 kč kus ) a to cele zalej aspon min. 7 az 8 cm betonu... Nech ta nenapadne na to davat suchy alebo polosuchy beton... proste mokry beton a dodrzat čas zrenia betonu 28 dni , idealne mesiac a nepoužit podlahove kurenie.... inak ti popraska beton...

PS: ako mysliš ze sa robia komerčne plochy ked chce zakaznik podlahove kurenie.... jedine v kary sietach :)

dede7311. 12. 2018 15:25:54

Dobry den, diky za odpovedi :) co se tyce te vysky betonu je to od projektanta a I firma co to realizuje tak doporucuje 4-5cm. Nutno tedy podotknout, ze je to cista vrstva nad podlahovym topenim, tedy betonu bude vice - neco zatece do systemove desky a tak

Jiří Kubíček7. 12. 2018 19:05:27

Jak už bylo uvedeno, vyrovnat to můžete různými způsoby (hlavně kvůli vyvýšeninám v místech, kde na sebe navazují pruhy hydroizolace), jednou z možností je ale i použití nějaké horkovzdušné nebo plynové pistole. Kdy si nejdříve na desku EPS otisknete místo, kde je vyvýšenina a kde tedy EPS nesedí celou plochou na podlaze, pak si vytvarujete v EPS nízký žlábek a EPS posadíte znovu na podlahu.

Lukáš Beran

Lukáš Beran6. 12. 2018 15:35:51

Záleží, jak moc rovný je podklad. Polystyren se nesmí hýbat! Takže žádné pohupování nebo prohýbání - desky musí ležet celou svou plochou. Pokud jsi schopný to zajistit, tak není potřeba dodatečných úprav. Jinak se často používá velmi jemný písek - aby nepoškodil izolaci. Koukni na náš článek https://stavba.selfici.com/2017/11/skladba-podlah-podlahovym-vytapenim/, třeba tam najdeš nějakou inspiraci :-)

Jinak 5 cm betonu mi přijde málo. Konzultoval jsi to s projektantem? Nám doporučil minimálně 6 cm.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama