Spoluvlastnictví cesty-nesouhlas spolumajitele

Autor: Meravka (4 příspěvky)
27. 11. 2018
8 komentářů
Dotaz

Dobrý den, než se obrátím na právníka, zeptám se nejdříve tady:)

Koupili jsme pozemek a s ním od stejného prodávajícího i spoluvlastnický podíl 1/2 na pozemek, který podél něj vede a který je určený ke stavbě silnice k pozemkům (vede až k pozemku prodávajícího). Prodejní smlouvu nám zřizovala právnička z realitní kanceláře,přes kterou prodej šel, tak mě nenapadlo v ní hledat chyby.. Nyní jsme však chtěli začít stavět tu silnici, která je nezbytná pro stavební povolení (na vlastní náklady) zatím na pozemcích není vůbec nic, jen louka,orná půda. V územním plánu se zde se silnicí počítá. Spoluvlastník nám ale odmítá dát souhlas se stavbou:-/ prý nám souhlas podepíše když mu zaplatíme 130tis. Je to na hlavu.. a má otázka zní, má na toto vůbec nárok? Máme šanci získat povolení ke stavbě silnice i bez jeho souhlasu nebo se budeme muset soudit? :-( Děkuji za případné rady. Kristýna.

Meravka29. 1. 2019 19:01:11

Panu Veberovi:
Právě že problémy nám prodávající začal dělat až po zaplacení pozemku. Do té doby se tvářil velmi růžově, a jakmile jsme zaplatili, tak se začali dít věci..problémy.. Ale to už je vše za námi:) nyní už se pracuje na stavbě silnice:)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber29. 1. 2019 16:45:10

Takže nakonec jste se vyvázali z rezervace u realitky, ale budete hledat nový pozemek? Se spoluvlastníkem jste to pak neřešili? Mohlo být pro něj možná lákavé raději malé odškodnění, než nic...

Vojta29. 1. 2019 15:23:48

Gratulace.

Meravka29. 1. 2019 15:18:44

Dobry den, děkuji vsem za příspěvky. Bylo to dlouhé,nepříjemné domlouvani (dohadovani), nakonec jsme se ale dokonce obešli i bez právníka! Diky Bohu,protoze penez opravdu není nazbyt:-)
No a jak to tedy probíhalo? Do realitky jsem vypustila zprávu, ze odstoupime od smlouvy, protože pri podpisech rezervační smlouvy jsme se s prodavajicim jasně domluvili na stavbě silnice,prodávající tehdy neměl žádné námitky ci podmínky.
Načež nam tedy prodávající vzkázala ze s tim nemá problém a ze nam peníze vrátí.
Druhy den vsak volala znovu, ze by se s nami chtela sejít u sveho právníka, a vse dat doporadku.
Zhruba po mesici jsme se tedy skutečně sešli, právník , ktereho si hradila sana byl velmi slušný, lidský,a vysvetlil ji, ze chyba se skutecne stala na straně realitky a ze by bylo velmi nevhodné vymáhat penize nyní po nas. Ona tedy souhlasila, omluvila se za nepříjemnosti a podepsala nam vse co jsme potřebovali:-) :-) :-)

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber7. 1. 2019 17:31:37

Dobrý den. Možná jste už našli řešení, určitě by mne zajímalo, jak to dopadlo... ale dovolím si stručné odpovědi, bez emocí, ale s právní oporou:

1.) spoluvlastník má nárok na hájení statutu quo.
2.) máte právo jej z tohoto nároku odlákat a pokud zná svou cenu, tak je to i nejlepší možné řešení. V ceně celé investice je 130 tisíc zanedbatelných a většina stavebníků stejné ne-li větší peníze rozpustí v chybách a zmetcích při výstavbě.
3.) šanci získat stavební povolení ke stavbě domu máte, je-li zpevněná komunikace do 50m od vstupu do Vašeho domu, pokud je pozemek pro příjezd jen kratší, není na závadu, bude-li příjezdová cesta nerealizována.
4.) šanci získat stavební povolení ke stavbě příjezdové cesty nemáte, nezískáte-li souhlas všech vlastníků pozemku, to je pochopitelné.
5.) soudit se sousedem se nemusíte, ani byste neměli, protože tento spor z vaší strany nejde vyhrát. Na poplatcích soudu i nákladům pro právníky obou stran při troše tvrdohlavosti byste zaplatili podobně vysokou cifru, kterou soused žádá.
6.) soudit se s realitkou také nemá význam, pokud jsem správně četl, nekupovali jste stavební parcelu, ale ornou půdu, součást zemědělského půdního fondu. Ta sice za určitých podmínek může být zbavena ochrany a zastavěna, ale v době koupě takovou nebyla a ani detaily jako zpevněný příjezd nebyly tedy zákonem 501/2006 Sb. vyžadovány (na rozdíl od stavební parcely, kde ten příjezd pro integrovaný záchranný systém o šíři 2,5m a délky do 50m být musí). Něco jiného by bylo, kdyby prodávající či zprostředkovatel garantovali právo na výstavbu, to ale ve smlouvě určitě není.

Vojta28. 11. 2018 13:45:19

Pravnika na nej! Pokud nezabere, tak UK...
Obavam se, ze jste ve velice spatne situaci a vymahatelnost bude komplikovana a hlavne draha, jestli vubec. Zkusil bych i stavebni urad (pokud mate ochotne uredniky), popripade obecni urad (muzou dotycneho znat a vedet jak na nej, mel jsem s jednim clovickem z "nasi" vesnice taky problemy a starostka mi jeho problemovost potvrdila), jestli nemaji napad, jak situaci resit. Muzete asi zkusit pana upozornit na to, ze v budoucnu bude pravdepodobne potrebovat i on nejake povoleni od Vas, popripade, pokud by prodaval ten druhy pozemek, tak mu odhanet zajemce ale nemyslim, ze to zabere. Kdo vi, jestli nebyl s tou RK nejak sprazeny, ale to uz jsem asi trochu moc paranoidní.
Kdyz jsme kupovali pozemek my, tak nam malem nebyl prodan podil na prijezdovce. Nevim, jestli to byl zamer, aby jsme dopadli podobne, ale protoze lidem spise neverim, tak si myslim, ze ano.
Drzim palce.

K lidem, kteri verejne uvedou, ze by delali to same (tedy Vas vydirali), se radeji nebudu vyjadrovat.

JM

JM28. 11. 2018 11:11:19

Nejde mi do hlavy jak někdo může takto věřit realitce, jim je úplně jedno co bude po prodeji. Pokud jste koupili 1/2 pozemku, může si bohužel majitel druhé půlky diktovat podmínky jaké chce, já bych dělal to samé. Před koupí měl být rozdodně smlouva o smlouvě budoucí na věcné břemeno, stavbu atd... souhlasem se stavbou to nekončí ale začíná.

Zaplaťte si kvalitního právníka ať navrhne řešení, ale nejkrajnější je koupě zbylé části budoucí cesty a dohoda s majitelem ať už po dobrém nebo po zlém. Soudy jsou na roky.

PS: lidé většinou nejsou zlí, ale něco je se*e např. bývalý majitel pozemku... hodně štěstí a pevné nervy. Pak prosím napište jak jste dopadli.

Lukáš Beran

Lukáš Beran28. 11. 2018 10:08:35

Bez jeho souhlasu rozhodně ne, pokud je to jeho pozemek, kde má minimálně spoluvlastnický podíl. Bude k tomu potřeba právníka, který posoudí, na co máte vzhledem ke smlouvě nárok a na co má nárok on. Je možné, že to jen na vás zkouší a ve skutečnosti chce něco, na co nemá vůbec právo.

Každopádně projít smlouvu s právníkem před podpisem by měl být naprostý standard, pokud sami nemáte potřebné znalosti českého právního systému.

Druhou věc pak je, jestli chybu neudělala ta realitka a tím pádem jestli tohle pak nemáte vymáhat po ní. Ale to je právě na poradu s nějakým právníkem, kterého si najmete, který si důkladně prostuduje všechny podklady a podle toho pak navrhne a případně podnikne konkrétní kroky.