Zateplení vazníkového stropu

Autor: Kuba (2 příspěvky)
Kategorie: Zateplení fasády
4. 11. 2018
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den Svépomocníci,

Potřeboval bych poradit, řeším zateplení vazníkového stropu. Chtěl jsem na spodní hranu vazníků připevnit parozábranu, na ni mezi vazníky vložit 20 cm vaty a celé to shora nechat zafoukat 20 cm vaty. Je to takhle možné? Jde kombinovat vata v rolích a foukaná? Vzhledem k tomu, že sklon střechy je pouze 16°, manipulace s další vrstvou vaty by byla obtížná a určitě by to nebylo tak kvalitní. Ještě jsem uvažoval nad vrstvou vaty pod vazníky do pomocného roštu, ale tam již není takový prostor, abych se vlezl mezi SDK rastr a vzduchotechniku.

Děkuji za pomoc.

Kuba5. 11. 2018 10:15:48

Děkuji všem za rady. Co se týče té polystyrenové drtě, slyšel jsem, že by mohl být problém s požární ochranou, když je pod ní SDK konstrukce, co je na tom pravdy? Nad tou drtí jsem přemýšlel již dříve, ale právě tohle mě od toho odradilo.

mates4. 11. 2018 21:14:37

Pokud máte nad spodní hranou vazníků dostatečný prostor na izolaci potřebné tloušťky, dejte parozábranu do úrovně spodní hrany vazníků a pod parozábranou nechte už jen volný prostor (vzduchotechnika, elektro, rošty pro SDK). Ušetříte si potíže s fixací další byť tenké vrstvy izolace pod parozábranou a snížíte perforaci parozábrany. Ty OSB desky bych zvážil. Ne kvůli jejich difuznímu odporu, viz příspěvek p. Kubíčka. (Často tady klame tloušťka OSB desky versus tloušťka fólie, ale i OSB4 tloušťky 30 mm má ekvivalentní difuzní tloušťku kolem několika metrů, kdežto kvalitní fólie je na desetinásobku a více.) OSB desky by ale mohly dobře posloužit jako nosná konstrukce pro izolaci i parozábranu. Nevýhodou je samozřejmě výrazně vyšší cena.

Jiří Kubíček4. 11. 2018 18:58:22

Znovu opakuji, záleží na celém složení konstrukce a na síle izolace pod parozábranou a nad parozábranou. Pod parozábranu samozřejmě izolaci dát můžete a dělá se to celkem běžně, akorát se musí dodržet to pravidlo 1/5 až 1/4, pak vám žádná kondenzace pod parozábranou nehrozí. Lze si to zkontrolovat v jakémkoli výpočtové SW pro průběh difúze a možné kondenzace v konstrukci.

Jiří Kubíček4. 11. 2018 18:55:35

Zdravím, jakákoli OSB deska, i když třídy 4 a 2x přetřená latexem, nemá zdaleka tak velký difúzní odpor jako klasická parozábrana, prakticky se jedná o parobrzdu, která se zpravidla místo parozábrany používá u difúzně otevřených konstrukcí. Takže jde o to, co bude nad izolací stropu. V případě, že by byla půda pochozí a tedy zaklopená, tak bych spíše doporučil parozábranu, samozřejmě dobře provedenou a s instalační mezerou, kdy není parozábrana hned nad SDK (kdo to chce mít úplně kované dá OSB desky i parozábranu). Jestliže nad izolací nebude pochozí vrstva s velkým difúzním odporem, ale už jen volný prostor, který bude odvětrán, případně bude odvětraná střecha s vysocedifúzní pojistnou fólií, pak lze použít pouze ty OSB desky.

pavel4. 11. 2018 18:45:35

Tepelnou izolaci pod parozábranu je myslím špatný nápad. Vodní pára nasytí izolaci pod parozábranou. Až zvodnatí, začne kapat na SDK podhled nebo jinou konstrukci a problém je na světě. To radši nasypte místo foukané izolace polystyrénovou drť a tím zvýšíte výšku zateplení jak budete chtít.

pavel4. 11. 2018 18:40:13

Tento týden jsem byl na konzultaci projektu v Centru pasivního domu v Brně. Pan Ing. Hrubý mi nedoporučoval parozábranu ve formě fólie. Prý je snadno náchylná k proražení, či už při instalaci parozábrany samotné, tak pozdějšími dalšími instalacemi (rošt pro sdk, elektro, ...) a její opravování je problematické hlavně v dalších fázích stavby. Navrhl mi zaklopení osb deskami třídy 4. Spoje mezi osb deskami přelepit parotěsnými páskami. Zeď v místě styku s osb přetáhnout do lepidla a následně přelepit páskou osb a zeď. Pro jistotu pak celou plochu osb včetně nalepených pásek přetřít latexem. Možno i dvakrát.

inspirace tady
https://www.svepomoci.cz/stavba-domu/dokonceni-stavby/5810-natirani-latexem.html
https://www.vodnici.net/2016/03/parotesna-folie-hotovo/

Jiří Kubíček4. 11. 2018 18:03:30

Zdravím, kombinovat ty dvě izolace klidně můžete, v tom není vůbec žádný problém. Též teoreticky můžete dát ještě izolaci pod parozábranu, platí ale pravidlo, že pod parozábranou nesmí být větší síla izolace než 1/4 toho, co je nad parozábranou, takže ve vašem případě maximálně 10 cm, ale spíše bych tam více jak 8 cm nedával.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama