Ahoj stavebníci,
potřeboval bych od vás poradit, možná jste to už řešili..
Když jsme realizovali "základovou" desku, použili jsme jako bednění soklový polystyrén (důvodem bylo jednoduché bednění a zároveň izolace spodní stavby), ale nedomyslelo se následné zpětné natavení asfaltového pásu směrem dolů.
Momentálně máme nataven jeden vodorovný pás pod obvodovým zdivem, s přesahem na vnější hranu EPS a druhý pás na vnějším přesahu (tedy na šířce EPS 80mm) a zahnut směrem nahoru na cihlu (vytvořen tzv zpětný spoj) - znázorněno na obrázku.
Myslíte, že toto řešení je dostatečné?
Hrozí, že bude vodorovným spojem vzlínat vlhkost do zdiva?
Vytvoří takto řešená izolace tím vodorovným asfaltovým pásem tepelný most?
Nebo raději nalepit ještě jeden asfaltový pás pomocí lepidla (k tomu určenému) přímo na vnější stranu EPS a následně natavit směrem nahoru až na cihlu a překrýt tak spoj již natavených dvou pásů?
Před EPS ještě plánuji dát nopovou fólii.
Předem díky za každou radu.
Stavbě zdar.
Jiří Kubíček8. 11. 2018 22:06:41
Dobrý den, v tomto případě slouží ta nopovka pouze jako ochrana tepelné izolace, jakákoli "odvětrávací" nebo drenážní funkce zde nemá význam, není to starý dům bez izolace soklu a vodorovné izolace zdiva, jen se těmi nopy dovnitř zvětší ten případný liniový tepelný most. V konečném důsledku je to ale celkem jedno, zda se to dá nopy ven nebo dovnitř, rozdíly budou minimální. Ona by tam ta nopovka ani vůbec nutně nemusela být, stačí geotextílie. Jinak pro inspiraci zde článek, kde se dokonce prakticky vůbec nedoporučuje dávat nopovku nopama ke konstrukci: http://www.tom-builder.cz/nesvar-nopovka/ .