Zdravím stavebníci, v příloze posílám náčrt založení stavby. Mám několik otázek:
1) mám realizovat základ dle náčrtku, tedy dát 2 řady ztraceného bednění, nebo vylít základový pas o 25 cm výš a dát jen jednu vrstvu? Dává e jen 1 vrstva? Pokud ano, nedává se podélná výztuž ve ztraceném bednění, jen se tam provlečou roksory zabetonované v pasu?
2) Pokud mám v plánu stavět z tvárnic Ytong 375 lambda, jako šířku ztraceného bednění dát? První řadu budu mít z cihel tl. 300, aby mohlo být spodek stavby zateplen XPS polystyrenem. Stačí dát tedy šířku 300, nebo mám dát šířku 400?
3) Nechali byste v tomto případě šířku základového pasu 500, nebo 600 (v projektu mám 650, ale známý bagrista má lžíci 500 a 600).
4) Děkuji za případné další připomínky k navrženému řešení.
Pavel Novy6. 11. 2018 9:47:39
Na stavbách se pohybuji často. Všichni cpou štěrk do základové spáry, železo do pásů, železo do ZB svisle, vodorovně, uhlopříčně:-), odkopávají nepodsklepené baráky, drenážkují atd......Já si nechal udělat základní geologický průzkum a na základě toho mi statik navrhnul vše. Vypracoval prováděcí projektovou dokumentaci a já to skládal jako lego :-)
A největší sranda je, že když jsem se ptal pro dělá to či ono, prakticky mi nebyl schopen nikdo odpovědět, krom klasiky " Bo tak se to přeci dělá všude, ni :-) "
Stavěl jsem na jílovitém podloží, poddolované území (Ostravsko-Karvinsko), na malinkém kopečku. Statik dal železo (roxor 12) jen do jedné řady ZB, oproti 2 řadám 16, které tam měl projektant v projektu pro SÚ :-) Rozdíl byl i v šířkách pásů a ZB. Statik je měl užší. Zda ti to pomůže , nevím.
Spíše než na množství je třeba dávat pozor na kvalitu provedení. Tzn. dostatečné krytí výztuže betonem, správné provedené přesahy a umístění výztuže. Takže položená kari sít s přesahem jednoho oka, umístěná někde kolem středu tloušťky podkladního betonu asi moc význam nemá. [strike][/strike]