Rozpočet Bungalov 240m2

Autor: Tomáš (3 příspěvky)
Kategorie: Financování
26. 9. 2018
20 komentářů
Dotaz

Zdravím Vás stavebníci!

Na jaře chceme začít stavět a chtěl bych se s Vámi podělit o Náš rozpočet a znát Vaše názory, co je podle Vás přeceněné a co podceněné.

Bungalov je o zastavěné ploše cca 240m2. Zdivo brouš. cihla (heluz, PTH apod.) 30 + 20 greywall. Střecha valbová, bez vikýřů a střešních oken - klasický obdélník + napojení na garáž

Topení bude podlahové - topné folie + krb s rozvody horkého vzduchu

Okna plast - 3 sklo

Střecha z vazníků + pálená taška

V příloze přikládám půdorys a projekční rozpočet.

Díky za jakékoli rady, doporučení a připomínky !

Přílohy

Projeknrozpoetnklad.pdf
D1-Pudorys1NP.pdf

mates30. 9. 2018 20:14:35

K rozpočtu jen tolik, že mně přijde poněkud podhodnocený, zvláště když potom v diskuzi čtu pojem Loxone apod. Podle obestavěného prostoru a pláště bych spíše začal na 5 až 6 M a od této částky můžete odečítat náklady na práci, kterou zvládnete svépomocí. Samozřejmě pokud máte v příbuzenstvu někoho, kdo bude dělat jen za náklady, hodně to pomůže.
K vytápění rozvodem teplého vzduchu přispěji příkladem:
Řekněme, že místnost (4 x 4 x 3) m3 má tepelné ztráty 500 W za hodinu, tj. 1,8 MJ. Pokud budete tyto ztráty krýt vodním výměníkem s teplotním spádem 2 st. C, potom bude nutné výměníkem prohnat cca 200 litrů vody. Pokud ale budete tyto ztráty krýt výměnou vzduchu s teplotním rozdílem 2 st. C (větší teplotní rozdíl vyvolává diskomfort a je třeba řešit, jak teplý vzduch po místnosti distribuovat, aby přímo nezasahoval do zón s výskytem osob), potom bude nutné vyměnit 900 kg vzduchu, tj. asi 700 m3. Za jednu hodinu tak bude nutné asi 14x vyměnit vzduch v místnosti, tj. každé 4 minuty. Samozřejmě, že výpočet je extrémně zjednodušený a, řekněme, problematický, nicméně i přesto porovnejte tato čísla s rekuperační jednotkou (a jejími rozvody), která zpravidla pracuje s objemem 100 až 200 m3 pro celý dům. Přidejte si k tomu nepříjemnosti s šířením pachů, prachu, zvuku, čištěním, pohybem vzduchu v místnotech,...

Lukáš Beran

Lukáš Beran30. 9. 2018 9:56:30

Ten výpočet nákladů na topení podle "reálného" využití ani zdaleka není tak snadný. Dům teplo ztrácí pořád bez ohledu na to, jestli doma jste nebo nejste. Takže i když doma nebudete, nemusíte sice teoreticky topit, protože nikomu zrovna zima nebude, nicméně teplota bude stále klesat a když pak přijedete domů, budete muset topit o to víc. Těch X kW, které ten dům ztrácí trvale (bez ohledu na to jestli doma jste nebo ne), budete stejně po návratu muset opět vytopit a tu energii do toho domu opět dát.

Ano, samozřejmě jak klesá teplota v domě, tj. přibližuje se venkovní teplotě a snižuje se rozdíl teplot, tak klesají i tepelné ztráty. Jenže za dobu v práci dnešní domy neztratí tolik, aby tohle mělo smysl počítat. S tímto můžete kalkulovat v případě, že pojedete někam třeba na týden na dovolenou, ale rozhodně ne na to, když jste v práci.

A druhá věc je, že podlahové topení má velmi vysoké zpoždění, protože má velmi vysokou akumulaci. Z tohoto pohledu vůbec nemá smysl uvažovat o něčem takovém, že když nebudete doma, budete topit na menší teplotu. Protože roztápění podlahovky trvá několik hodin, než opravdu ta podlaha začne skutečně topit. A ráno než jdete do práce určitě chcete mít běžný teplotní komfort, takže ani nemůžete moc předem přestat topit, ale naopak budete muset začít topit několik hodin před návratem z práce, abyste při příjezdu domů měli opět doma běžnou teplotu.

Tady to vypínání a zapínání topení v domě funguje dobře s krbem, kdy v době, kdy jste v práci, netopíte a jak přijdete z práce domů, tak hned zatopíte a alespoň v obýváku máte během chvilky zase běžnou teplotu. Teoreticky možná to může fungovat i s radiátory, ale i tam o tom při dnešních zateplených domech docela pochybuji. S podlahovkou tohle fungovat nemůže a už vůbec ne s teplovodní podlahovkou, kde musíte navíc ještě ohřívat tu vodu, než ta voda teprve začne ohřívat samotnou podlahu.

Ve skutečnosti tedy to dopadne nejspíš tak, že budete topit trvale +- stejně a jen když pojedete dlouhodoběji někam pryč, tak teplotu upravíte. To vám pak ukáže praxe :-) Taká jsme si říkali, jak to budeme doma řídit, regulovat, upravovat, ale praxe ukázala, že topit na konstantní teplotu je nejjednodušší a nejpohodlnější. A i v původním starém domě s radiátory jsme zjistili, že když jsme topili konstantně, tepelný komfort byl mnohem lepší a na vyúčtování se to nijak významně neprojevilo - a to jsme v zimě protopili 10-12 tisíc měsíčně :-)

Tomáš27. 9. 2018 11:23:28

To máte pravdu :) Každopádně děkuji za názory a diskuzi :)

Daniel a Bára

Daniel a Bára27. 9. 2018 11:05:31

Vaše argumenty jsou logické, ale zákon o zachování energie platí pořád stejně :)

Tomáš27. 9. 2018 10:51:57

Souhlasím s Vámi, že se to dá přibližně propočítat.
Nesouhlasím s Vámi v jedné věci, a sice nebudete přeci topit 24/7. Zdi mají nějakou akumulační vlastnost, zateplení domu to teplo drží uvnitř a rozhodně nejste 24/7 doma. Ve spojení s řídicím systémem, třeba Loxone, který hodláme do domu instalovat, se dá vše nastavit, kdy a na kolik bude systém topit.
Za celý den jste určitě 8h v práci + nějaká cesta atd... v noci taky nepotřebujete topit po celou noc, bohatě stačí když systém sepne tak abyste měli ráno tepelnou pohodu.
Reálně bych počítal cca 10 hod topení denně. Když budu počítat těch 3,5kW co píšete, pak je to při ceně 2,2Kč/kW 77Kč za den což je nějakých 2300,- za měsíc. Když budeme topit 6 měsíců tak je to cca 13 500 ,-
A pořád si myslím, že i 10 h topení denně je hodně, když je ta novostavba udělaná pořádně :)

Daniel a Bára

Daniel a Bára27. 9. 2018 10:38:28

No nám to topení elektrokotlem vycházelo zrovna na blbou dobu, listopad až začátek února, a protopili jsme za ty 3 měsíce tedy víc než 12000,- , a to v přímotopné sazbě. Topné folie nejsou nic jiného než přímotop v podlaze. Není to zase tak složité. Máte vypočtenou tepelnou ztrátu budovy. Dají se sehnat i tabulky, kde jí to přepočítá na nějakou reálnou tepelnou ztrátu (ne pořád je venku -15C, samozřejmě). A tak si snadno spočítáte, kolik Kw budete potřebovat aby bylo doma např. 21C. Zjednodušeně řečeno, ztráta bude reálně např. 3,5 kW při 21C doma a -3C venku. Takže abyste to udržel, musíte stále dodávat těch 3,5 kW. Když to bude jen v elektřině, máte to 24 x 3,5 = 84 Kw za den. To celé krát třeba 2,2 Kč = cca. 185,- Kč denně jen topení. To máte jen topení 5729,- Kč za měsíc... Stejně snadno pak přepočítáte cenu konkrétního typu dřeva. Tabulky kg/kW "výkonu" dřeva jsou normálně na netu. A máte jasno. Na strejdu bych v tomto až zase tak nedal, platit to budete vy.
Topení elektřinou má smysl jen v pasívních domech, jelikož realizace topení je levná a realativně jednoduchá.

Tomáš27. 9. 2018 10:33:25

Tady bych kecal jestli kupuje nebo má svoje, ale co vím tak les nemá, tudíž je pravděpodobné, že kupuje :)

Daniel a Bára

Daniel a Bára27. 9. 2018 10:26:25

Tady je asi třeba znát několik důležitých neznámých :) Dřevo nakupuje nebo má svoje? Samozřejmě, když jsem si dělal ještě dříví sám (máme les), tak jsem ho měl "zadarmo". Ve skutečnosti ale práce s ním je docela hodně, než se zatopí. Takže ty hodiny strávené řezáním , štípáním a přesunem dřeva by ho asi možná i zaplatili. Kdyby měl dříví kupovat a ještě topit rohožema, nevěřím, že se lze dostat na 12 000,- za rok. To prostě není možné. A nebo topí v domě na 18C, což ale asi ne :)

Pavel

Pavel27. 9. 2018 10:06:18

Rozdil mezi elektrokotlem a rozozemi neni so do nakladu zadny. Jediny rozdil jsou naklady na trubky v podlaze pri instalaci. Jinak to samo o sobe funguje jako rychlovarna konvice.

Tomáš27. 9. 2018 9:33:06

Záleží asi na každé rodině co je a není finanční sebevražda. Jak už jsem psal výše - s foliema + krb roční náklady na topení cca 12 000,- a to pro Nás rozhodně sebevražda není :)

Daniel a Bára

Daniel a Bára27. 9. 2018 9:29:12

Elektrokotel máme jako záložní zdroj a kvůli lepší sazbě elektřiny. 3 měsíce jsme s ním na začátku topili, jelikož nebyl ještě instalovaný interiérový kotel. Mohu s jistotou konstatovat, že to je finanční sebevražda. A to máme výpočtovou ztrátu 5,8 kW (21C/-15C) na 205 m2 obytné plochy.

Daniel a Bára

Daniel a Bára27. 9. 2018 9:23:18

Ventilátory jsme měli 3. Jeden hlavní a ještě za ním 2 podružné, na samostatných větvích. Problém byl ten, že i když bylo potrubí silně izolované, díky tomu, jak bylo dlouhé (bungalov), tak cestou vzduch vychladl a topilo to málo. Aby to zadní místnosti standardně vytopilo, musel by být vzduch výrazně teplejší (ale jak toho dosáhnout, když to nasávalo přímo nad krbem?) a ventilátory silnější. To ale zase způsobí problém s aerodynamickým hlukem, který jsme vnímali ve dvou nejbližších místnostech od hlavního ventilátoru. Podle mě je to prostě řešení s příliš mnoha kompromisy, oproti jiným, lepším.

Tomáš27. 9. 2018 7:49:22

Souhlasím s Váma, taky jsem nedošel k tomu, že by se mi investice do TČ vrátila. Hodně lidí bere jen náklady na topení, to je asi pravda, že TČ dokáže topit nejlevněji ze všech systémů, ale už se nemluví o pořizovacích nákladech, servisech a po cca 15 - 20 letech výměna nebo repas, a jestli vůbec po 15 letech.
Nad el. kotlem jsem také uvažoval, tady si ale myslím, že náklady na topení budou vyšší než u folií.

kuba27. 9. 2018 7:26:58

A co třeba podlaha s el. kotlem - ekonomické řešení. Ještě mi nikdo neprokázal, že se mi náklady na čerpadlo vrátí. Mám asi jen přesné náklady na hrubou, pak už jsem to dělal sám a moc ty náklady neevidoval. Kouknu se, ale každá stavba je hodně individuální

Tomáš27. 9. 2018 7:20:58

V prvé řadě díky za vyjádření k rozpočtu :) Mohl byste mi poslat Váš rozpočet pro srovnání ? Klidně na mail pokud jej nechcete dávat veřejně (tomasszocs@seznam.cz), byl bych Vám moc vděčný :)
Jinak co se týče topného systému, pořád zvažujeme možnost folii + horkovzduch nebo teplovodní podlahovku s TČ. Výhody i nevýhody jsou u obou možností, tak doufám, že se nakonec rozhodneme správně. Folie s krbem jsme viděli v praxi u již zmiňovaného strejdy a tepelná pohoda a funkčnost se nám líbila, nějakou zvýšenou prašnost jsme nezaregistrovali :) V domě s TČ jsme zatím nebyli, takže nemáme srovnání :(

kuba27. 9. 2018 7:09:47

Nevyplatilo by se vám nechat si přepočítat TZ domu. Zkuste ještě zvážit ten horkovzdušný krb, výří to prach po celém baráku. Je mi jasné, že teplovodní systém pro vás představuje náklady navíc, ale v dlouhodobém výhledu by to mohlo představovat výhody (změna topení, soláry, čerpadlo...)
K rozpočtu - mám bungalov 220 m, včetně garáže, obytná plocha 140. Dům je hotový, jen není finální fasáda (a dlouho nebude) a vyšlo to na 3 200 000 - jen dům, na zahradu bych potřeboval dalších 200. Hodně věcí jsem dělal sám. Jednoduchý obdélníkový tvar a jen střecha (plech) včetně vazníků a podbití vyšla na skoro 500. Jinak ty ceny v rozpočtu až tak nereálné nejsou. Ale vždycky se objeví nějaké "vícenáklady"

Tomáš27. 9. 2018 6:39:27

Dobrý den,

strejda má cca dva roky starý barák, taky bungalov o podobné podlahové ploše. Skladbu zdiva má stejnou jako my, klimatické podmínky o něco horší než my a má v celém domě topné folii + krb a protopí cca 12k ročně. Nemyslím si, že tyto náklady na topení jsou sebevražedné :)
Ještě k tomu vlastní firmu, která realizuje topné folie, takže realizace podlahovky bude za hubičku :)

kuba27. 9. 2018 6:32:30

Dobrý den, nechci vám kazit iluze, ale topení rohožema, v takto velkém baráku, s vaším půdorysem - trochu komplikovaný, je finanční sebevražda

Tomáš27. 9. 2018 5:40:09

Zdravím !
Jak jste měl ty rozvody vzduchu dělané ? měl jste tam tažný ventilátor nebo jste měl jen rozvody a vzduch proudil svévolně ?

Daniel a Bára

Daniel a Bára26. 9. 2018 19:40:44

Rozpočet se komentuje těžko, ale měl bych připomínku k plánovanému topení. Krb z horkovzduchem (půdní rozvody do jednotlivých místností) a topnou folií jsme měli v předchozím domě. Měli jsme instalovaný kanadský krb o výkonu 24 kW na podlahovou plochu 175 m2. A mohu jednoznačně potvrdit, že to fungovalo úplně na hov... Zadní místnosti byly v zimě studené, obývák permanentně přetopený (vše instalovala odborná firma). Folie v koupelnách a na WC fungovaly dobře, ale samozřejmě spotřeba byla docela velká. Aktuálně máme v novém domě všude také podlahovku, ale kompletně vodní a topíme jen centrálním interiérovým krbem (13 kW) přes 800l akumulační nádrž s automatickou regulací. Spotřeba na 205 m2 je 7m3 dřeva (to již nakupujeme hotové, naštípané, suché, břízu, aktuálně 11000,- / rok) za sezonu a máme všude zcela rovnoměrně vytopeno a nikde přetopeno. Bydlíme v předhůří Šumavy, 500m n.m. Technologicky a uživatelským komfortem zcela nesrovnatelná záležitost. V mém blogu zde na stránkách jsou podrobnosti.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama