Podlaha v podkroví

Autor: Brruz (1 příspěvek)
17. 9. 2018
4 komentáře
Dotaz

Dobrý den.

Mám v plánu předělávat starou půdu na obytné podkroví a momentálně bych potřeboval poradit s konstrukcí podlahy, vše musím dělat v odlehčeném stylu, výšku až tak řešit nemusím, prostoru je tam dost.Momentálně je na pudě podlahový prostor řešen trámy s roztečí 100cm a pod nimi minerální vata a následně strop spodního patra.Mám v plánu udělat na tyto trámy rošt z latí 6x4 a nebo z kvh 6x4. Dále mě napadlo pro odlehčení těchto trámů vyzdít příčky spodního patra do výšky trámů a po obvodové zdi udělat kapsy pro latě udělaného roštu, takže by se váha podlahy roznášela do nosných trámů,příček a obvodového zdiva.Latě roštu bych dával s roztečí 30-40cm

Na tento rošt Bych udělal 1. vrstvu z OSB desek tl.22 mm s perodrážkou na ni 4 cm vrstvu polystyrenu pro kročejový útlum a na ni 2vrstvy k sobě prošroubovaných a slepených OSB desek tl.12 mm s perodrážkou, polystyren a poslední 2vrstvy by byly samozřejmě zvlášť s dylatační mezerou od stěn aby nepřenášely hluk do příček.

Chci aby podlaha byla dostatečně pevná, neprohýbala se a byla únosná pro běžné zatížení nebo spíše zatížení v odlehčeném stylu takže třeba příčky budou ze sadrokartonů , nabytek si taky nebudu moct dovolit udělat z masivu jedinej problém možná budou krbová kamna kde počítám se stálou váhou na asi 1m čtverečný kolem 200kg

Moje otázky tedy jsou:

1.Stačí udělat rošt ze střešních latí u kterych si ale myslím že je riziko toho že nejsou dostatečně vysušeny a že by se mohly kroutit prohnout a podobně nebo trocha připlatit a udělat rošt z KVH trámků 6x4 ? stačí rozteč 30-40 cm nebo můžu i víc od sebe ?

2.U jednoho příspěvku jsem se u podobné situace dočetl že pokud by dotyčný chtěl na takové podlaze jako je rošt a nosná deska z OSB desek, dělat koupelnu musel by postupovat jinak. Můžete mi poradit jak nejlépe řešit konstrukci podlahy v koupelně ?

3.Jak vyřešit konstrukci podlahy nebo roštu pod zatížením jako jsou krbová kamna +/- 200kg/m2

4. Je vhodné použít 22mm vrstvu OSB v 1. vrstvě nebo mám použít menší/vyšší

5.stačí 4 cm polystyrenu na útlum kročejového hluku ?

Děkuji za odpovědi

Brruz2. 10. 2018 23:22:39

Dobrý den. Spíše jde slyšet právě chůze a dupot , hlasy a televize jsou celkem tlumené.
Jinak asi teda připlatím a koupím tu minerální kročejovou vatu o tloušťce 40 mm. Tak snad to bude pak s hlukem v pohodě. Děkuji za odpovědi.

Jiří Kubíček1. 10. 2018 16:17:06

Dobrý den, ten polystyren v tom odkazu by se asi použít dal, záleží na vás, co si vyberete, jak už jsem psal minerální kročejovka navíc vylepší vzduchovou neprůzvučnost. Jinak 15 cm minerálu by mělo teoreticky pro vyřešení vzduchové neprůzvučnosti stačit, takže se docela divím, že je značně slyšet hluk. Ono záleží na tom, co tím hlukem myslíte, zda např. hlasy nebo televizi, což by znamenalo, že dobře nefunguje útlum vzduchové neprůzvučnosti a minerální kročejovka by se hodila, nebo zda dupání a chození v horní místnosti, což znamená, že tam chybí ta kročejovka a stačila by asi i ta z toho elastifikovaného polystyrenu. Každopádně minerální kročejovka, i když je dražší, je po všech stránkách lepší volba, než ten kročejový polystyren.

Brruz1. 10. 2018 14:06:37

Dobrý den
Děkuji vám za odpověď a radu hlavně v oblasti koupelny.
Ohledně toho polystyrenu jsem měl v plánu dat tento s kročejovým útlumem : https://www.levnestavebniny.cz/styrotrade-styrofloor-t4-.7893/
Ale poohledu se tedy i po minerální kročejové izolaci. Jinak v tom stropě podtim je asi 15 cm izolační vaty a hned sádrokarton ale i přesto je dole docela značně slyšet hluk.

Jiří Kubíček28. 9. 2018 11:40:30

Dobrý den, neodpovím úplně na vše, ale napíši pár postřehů, které by se mohly hodit. Nevím, jaký chcete použít polystyren jako kročejovou izolaci, ale buď byste měl použít minerální kročejovou izolaci pro lehkou plovoucí podlahu nebo elastifikovaný polystyren (u obojího je 4 cm v pohodě), který se ale používá hlavně u těžkých plovoucích podlah, klasický EPS není vůbec jako kročejová izolace vhodný. Nevím, kolik máte minerálu v tom stropě pod tím, ale minerální kročejovka vám ještě více vylepší vzduchovou neprůzvučnost. Případné příčky by se měly kotvit k podkladní vrstvě, tedy k té jedné spodní silné OSB vrstvě a kročejovka s plovoucí roznášecí deskou by se měla vytvářet v každé místnosti zvlášť mezi příčkami (ty by neměly sedět na plovoucí roznášecí vrstvě). Na roznášecí vrstvu bych spíše použil 2x 15 - 18 mm než 12 mm OSB desky.

Řešení koupelny je asi takové:
- dilataci kolem stěn vypěnit PUR pěnou a seříznout do roviny
- na plovoucí podlahu aplikovat penetraci na nesavé materiály a následně tekutou hydroizolaci
- do rohů dát pružný těsnící rohový pás
- flexilepidlem nalepit dlažbu, následně do spár flexi spárovačku a kolem stěn silikon
- tekutou hydroizolaci aplikovat i na stěny, kde bude sprcháč nebo vana