Omitky a podlahy v zimě jde to nebo ne?

Autor: dede73 (21 příspěvků)
13. 8. 2018
8 komentářů
Dotaz

Ahoj,

stavime jak rychle to jde, ale dle planu a diky zdrzeni uradu se dostavame do faze, že bychom zacinali dělat omítky a následně podlahy v půběhu prosince. má s tím někdo zkušenost? Omítky budou lepidlo, perlinka, štuk. Podlahy se budou zalévat nejspíše anhydritem. co jsem tak četl tak hodně lidi doporučuje počkat do jara, ale nechce se mi věřit, že by stavba prostě celou zimu stála a nedalo se tam nic dělat :(

Vojta16. 8. 2018 11:00:49

Lepidlo jsem nehledal, kdyztak kouknete u vyrobce lepidla, ktere budete pouzivat, na technicky list, tam to budete mit pravdepodobne uvedeno.

Stuk HASIT 160, ktery mam nakoupeny, spotrebuje cca 12 litru na pytel. Pri tloustce 2mm by pytel mel byt zhruba na 10-11m ctverecnich. Spocitejte si plochu sten a mate hruby objem vody, ktery by mohl padnout jen na stuk.

Upozornuji, ze vychazim z cisel dle technickych listu, realita je pak vec druha. Muze byt horsi, ale asi i trochu lepsi.

dede7316. 8. 2018 10:48:41

Diky moc, to je dost vody no, jak na to koukam..kdyz si to prepoctu na podlahu domu je to cca 3652l vody, takze to delat v zime asi nebude dobry :/ nemate nekdo zkusenost s omitkami lepidlo, perlinka, stuk? Tam by te vody melo byt urcite mene ne? nebo udelat alespon lepidlo, perlinka a stuk udelat po zime?

Vojta16. 8. 2018 7:22:41

Delam si omitky sam, je to sice jadrova omitka, ale pro predstavu napisu, jak to mam s vodou. Na jeden pytel omitky je potreba cca 15-25l vody. Jeden pytel vychazi zhruba na 0,4-1m ctverecni (podle druhu a tloustky, kterou delam). Napriklad pricka mezi loznici a koupelnou je zhruba 10m ctverecnich, tedy zhruba 10 pytlu. Vody tam tedy padne kolem 150l. Taky jsem myslel, ze to nebude hrozne, ale je te vody fakt moc.
Pristi tyden chci zkusit svepomocne vylit anhydrit v satne (kde to muzu klidne zku*vit, tam mi to nevadi). Na podlahu 2x2,3m potrebuji 15 pytlu. Na jeden pytel je to cca 6-7l vody, tedy jen do satny naliji 90-100l vody (vychazim z technickych listu vyrobce smesi). Nepredpokladam, ze by "strojni" liti podlahy znamenalo mene vody, to by melo byt cca stejne. Co by na to mohlo mit trochu vliv je tloustka anhydritu. My mame naprojektovano 5cm. Nepredpokladam, ze budete mit min jak 4cm.

dede7316. 8. 2018 6:24:39

To jsem si prave řikal aby se mi ta vlhkost nedostala do ty vaty, ale pokud tam bude parotesna tak by nejspis nemela ne?

@lukasberan - tomu bych se prave chtel vyhnout, takze to vypada, ze si budeme muset pockat :/ ikdyz teda omitky lepidlo, perlinka, štuk by nemuseli byt na tu vlhkost az tak strasny doufam

Lukáš Beran

Lukáš Beran14. 8. 2018 16:03:48

My jsme dělali omítky v říjnu (sádrové) a podlahy v listopadu (betonová mazanina) a bylo s tím hodně problémů. S teplem jsme problémy neměly, protože tepelná izolace domu byla již v tu chvíli v podstatě finální, takže jsme do domu strčili elektrické přímotopy a bez problému jsme tam udržovaly teplotu kolem 20 °C. Jenže obrovský problém byl s vlhkostí. V omítkách i podlaze bylo několik tisíc litrů vody, které se musí odpařit. Omítky tedy vůbec neschly, podlaha také. Museli jsme do toho topení každý den i chvíli větrat, abychom pustili vlhkost ven, ale stejně to neschlo a pořád to bylo flekaté a vzduch v domě jak v prádelně. V prosinci jsme si museli půjčit průmyslový odvlhčovač, který tam nakonec běžel víc jak měsíc nonstop, kvůli kterému jsme ale kvůli efektivitě museli topit na 28 °C. Takže jsme s tím měli hodně starostí a hodně peněz to stálo (půjčení odvlhčovače + spoustu protopené elektřiny) a opravdu suché to bylo až někdy v únoru.

O odvlhčování stavby po realizaci podlah a omítek si můžete přečíst i v našem článku https://stavba.selfici.com/2017/12/odvlhcovani-novostavby-pro-finalni-upravy/

Pavel

Pavel14. 8. 2018 14:38:27

Jednoduse. Polozte vatu, dejte klidne parotes a vlastni SDK dejte az po omitkach. Nemusite davat vsechnu vatu hned, na ty omitky bude stacit 20cm.

dede7314. 8. 2018 10:57:08

Okna bychom měli mít zamontovaná v průběhu listopadu. Problém však vidim ve stropech, vzhledem k tomu že tam bude SDK tak se bude dělat naposled tudíž tedy všechno teplo bude utíkat tudy :/ zatím nevim jak by to šlo zaizolovat tak aby to moc nestálo a když se zatopí v kamnech aby teplo hned neuteklo

zero213. 8. 2018 13:29:49

V technických listech se u lepidel a štuku obvykle mluví o teplotě podkladu a teplotě materiálu minimálně +5 stupňů. Pokud jste schopni toto zaručit po celou dobu tuhnutí a tvrdnutí, pak se dá jistě dělat i v zimě.
Možná existují přísady či postupy (např. při betonování se dávají přísady a ještě se zahřívá voda či nahřívá kamenivo), které umožňují aplikovat tyto hmoty i v nižších teplotách, ale je otázkou, zda-li se vyplatí riskovat.
Samozřejmě by šlo říci, že zimy už nejsou co bývaly a může se podařit, že teploty budou příznivé i v prosinci.
Spíše bych tuto otázku směřoval na někoho, kdo vám tyto práce bude vykonávat a zda je ochoten vám poskytnout záruku.
Řekl bych, že i v zimě by se určité věci daly dělat, pokud např. máte zabedněná okna.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama