Dvouúrovňová základová deska ve svahu

Autor: Honza S. (36 příspěvků)
Kategorie: Základy a deska
11. 8. 2018
7 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

Chtěl bych se s Vámi poradit ohledně postupu výstavby základové desky ve svahu. Jedná se o dvouúrovňovou desku, kde převýšení bude uděláno cca uprostřed s výškou schodu 75 cm. Ovšem z návrhu od našeho projektanta mi není moc jasné, jak bude technologicky tento schod vyřešený. Moje původní představa byla, že převýšení obou úrovní bude uděláno ze ztraceného bednění, což v projektu tímto způsobem řešeno není.

Samozřejmě se našeho projektanta zeptám a nechám si to vysvětlit, ale zároveň by mě zajímaly Vaše názory a zkušenosti s podobnými případy. Pro lepší představu přikládám obrázek.

Díky.

Lukáš Beran

Lukáš Beran26. 1. 2019 12:35:58

U šalování obecně si dejte pozor, aby se vám nevyvalilo. Ten beton má neskutečnou sílu. Nám se takhle vyvalilo bednění překladu nad oknem při betonáži stropu, viz náš další článek https://stavba.selfici.com/2017/04/montaz-stropni-konstrukce-porotherm/, které jsme šalovali pomocí řeziva, i když jsme měli pocit, že to máme udělané dobře a nic se stát nemůže...

Takže určitě doporučuji použít ty nejtlustší OSB desky (myslím 32 mm) a co nejvíce závitových tyčí alespoň M8 s velkými podložkami. Což byla chyba u nás, protože jsme to řezivo neměli dostatečně dobře sešroubované.

Honza S.20. 1. 2019 19:49:09

Vypadá to, že u nás bude postup podobný. Ovšem šalovaní asi raději udělám z OSB desek, nebo obyčejného řeziva, protože celková výška pasů je jen 75 cm. Část pasu se mi podaří vybetonovat přímo v terénu, takže celková výška šalovaní, bude ve finále nižší.

Každopádně ještě jednou děkuji za inspiraci (hlavně co se týče prostupů) a zajímavé informace. I cena za kterou jste desku udělali, je dle mého názoru super. My máme základovou deska o rozměru cca 80m2 a cena od firem, které jsem poptával, nešla pod 300 tCZK. Z toho důvodu to chci dělat svépomocí a věřím, že se budu vejít do 200 tCZK.

Lukáš Beran

Lukáš Beran18. 1. 2019 13:48:58

My máme základy ve svahu, dělali jsme si je svépomocí a také máme základy komplet jako betonový monolit - žádné ztracené bednění, ale šalovali jsme základy až pod desku. My jsme si na to ale půjčili šalování od DEK (PERI), což sice stálo nějaké peníze, ale zase to ušetřilo obrovské množství času a nervů při stavbě bednění ze dřeva.

Koukni na náš článek https://stavba.selfici.com/2016/10/budovani-zakladu-ve-svahu-svepomoci/ , kde je to máme celé kompletně popsané včetně spousty fotek, videí i časové a finanční náročnosti.

Honza S.16. 1. 2019 20:03:35

Děkuji za info. Chtěl bych diskuzi ještě trochu oživit.
U projektanta jsem ověřil, že vrchní deska bude ze tří stran uložena normálně na základovém pasu a z jedné strany na betonové přizdívce o tloušťce 150 mm, která bude postavena na spodní základové desce.

Ovšem to co mi pořád není jasné, tak je realizace základových pasů, protože je máme navržené jako jeden celek z prostého betonu (žádné ztracené bednění, půdorys domu=půdorys základů) a jediný postup realizace, který mě napadá, tak je celé pasy z obou stran vyšalovat.

Trošku se toho bojím, protože nevím, jak a z čeho to udělat. Je lepší nakoupit stavební řezivo, nebo OSB desky? Budu základové pasy bagrovat širší, aby byl prostor je vyšalovat v celé výši, nebo nejprve pasy vybetonuji do výše kterou mi dovolí terén a až následně sestavím šalung do požadované výše a tvaru? Jak se v takových případech řeší prostupy?

Každopádně chtěl bych se zeptat na Váš názor a zkušenosti, jak byste takovou základovou desku realizovali svépomocí.

Pro lepší představu ještě přikládám výkres základů a vizualizaci dle studie (abyste měli představu proč to stavíme :))

Předem děkuji.

Pavel

Pavel11. 8. 2018 20:47:13

Schod ve vlastni desce patrne vyresite ztracenym bednenim. Ikdyz ve vykrese to vypada jako monolit. No a vlastni schody pak udelate jako nonolit pri finalizovani patra.
osobne bych se na schod vybodnul a celeou desku udelal v jedne rovine. Pokud na to teda nenavazuji scbody do patra ci neco jineho.

zero211. 8. 2018 16:25:17

Osobní zkušenost s tím nemám, ten "schod" bude vlastně jakési malé schodiště, jak je nakresleno. Na výkresu máte řez domem v nějakém místě, což ale nemusí znamenat, že schody budou v celé šířce domu.
Neboli, bude záležet na tom, jaké to schodiště budete chtít, v jaké bude délce a podobně.
Ztracené bednění je také možnost, ale spíše bych to viděl na monolitické betonové schodiště, tam se dá lépe řešit výška schodu - budete to muset správně rozměřit, aby schody dobře doléhaly na konečnou úroveň podlah obou úrovní, zároveň bude na stupnicích nejspíše nějaký povrch - třeba dřevěný a podobně.
Nebo můžete mít dřevěné, kovové s dřevěnými stupnicemi, točité, ...

Honza S.11. 8. 2018 15:20:52

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama