Mokrá vs Suchá podlaha

Autor: Karlík (1 příspěvek)
21. 7. 2018
2 komentáře
Dotaz

Dobrý den,rekonstruujeme dům z roku 1946 a popravdě nás dost tlačí čas, nemáme kam jinam na zimu jít, takže potřebujeme mít do zimy hotové podlahy, omítky, stropy, topení a s tím samo i elektriku,vodu a odpady. Stěny budou z fermacellu - omítka nemá smysl, protože zdi jsou jako vlnobití a honit tam 5cm omítkou mi přijde jako blbost. Navíc nemusim řešit drážkování pro ele a vodu. Ale dělá mi vrásky podlaha. Mám od stavaře obrázek jak bych ji měl udělat - 10cm makadam 16/32, 10cm beton s karisítí, ipa do kříže, igelit, 10cm polistyren a 6cm vrchního betonu. Jenže beton je minimálně 3 týdny než dozraje, což je hlavně u spodní vrstvy problém - stavba se zastaví. Koukal jsem ale na podlahy suchou cestou a vypadá to jako dobrej nápad. Podlahovku jsme chtěli jenom v koupelně, ale jako nutnost to nevidim, ačkoli jsem koukal, že i do tohodle by to neměl být problém. Otázka ale zní: má podlaha suchou cestou cenu co se týče kvality ? Je jasný, že každej kdo to prodává to bude chválit, tak bych rád názory někoho kdo to tak doma má, nebo je znalejší problematiky.

PS: jsme na samotě a nevede sem silnce, dostanu se sem max s avií a větší mechanzace, že bych sem dotáhmul domíchávač, nebo pumpu je pasé.

PS2: dům je normálně celoročně v provozu a jako krytinu jsme zvolili chodba + kuchyň kamenný koberce, koupelna dlažba, pokoj + ložnice + obývák vinil.

Děkuji

Jiří Kubíček22. 7. 2018 9:47:19

Dobrý den, nejdříve bych měl jednu otázku. Co znamená IPA do kříže a proč na to ještě dáváte igelit ? Dnešní asfaltové pásy mohou bez problémů přijít do styku s EPS, nic vám to s EPS neudělá. Jinak hydroizolace na podlahu vám stačí jen jedna vrstva, akorát by to chtělo něco s izolací proti radonu. Nerovnosti na podlaze vzniklé přechody mezi dvěma pásy hydroizolace se pak řeší např. horkovzdušnou pistolí malým žlábkem v EPS. Tepelnou izolaci je lepší dát ve dvou vrstvách spárami přes sebe a 10 cm EPS je na dnešní dobu docela málo, měl jste to udělat tak, aby se vám tam vešlo minimálně 15 cm, lépe 20 cm (nezapomenout taky, že s případnou podlahovkou je u podlahy větší teplotní gradient, ale i bez podlahovky beru 15 cm jako minimum, když už to navýšit nejde, lze použít materiál s lepší lambdou, než má obyčejný EPS). Jinak v případě těžké plovoucí desky z betonu, cementového potěru nebo anhydritu je potřeba dát ještě mezi EPS a tuto plovoucí desku, která mí dilataci kolem stěn, separační vrstvu v podobně PE fólie. Zvolit ale můžete i podlahu suchou cestou např. v podobě dvou vrstev slepených a sešroubovaných OSB desek přímo na EPS, samozřejmě též s dilatací kolem stěn. V případě, že se neptáte na tu vrchní betonovou plovoucí desku, ale na spodní podkladní beton, tak ten bych na vašem místě raději zachoval (předpokládám, že se jedná o podlahu na zemině, kde se musí kvalitní hydroizolací zamezit vzlínání vlhkosti do podlahy).

Pavel

Pavel22. 7. 2018 8:32:57

U betonu neni problem v dobe zrani. Normalne po 3 dnech od zaliti muzete natavovat ipu a delat dalsi veci. Tomu betonu se nic nestane. Neco jineho by bylo kdyby tam mela vjet tatra. Pokud budete podlahu kopaty nebal bych se 15 cm eps.
Hlavne jestli mate izolaci pod obvodovymi stenami hydroizolaci, kdyz uz se do baraku davate.