stříkaná PUR izolace v podkroví

Autor: Salmos (1 příspěvek)
Kategorie: Hrubá stavba
22. 6. 2018
9 komentářů
Dotaz

Dobrý den,

rád bych se zeptal na zkušenosti se stříkanou PUR izolací.

Mám v plánu zateplení střechy na půdě.

Na střeše je eternit přímo na difúzní folii a prknech a ty na krokvích.

Je možné provést nástřik přímo na prkna mezi krokve?

Je třeba znovu použít difuzní folii pod prkna?

Jaký typ izolace je nejvhodnější?

Mockrát děkuji za rady

Jiří Kubíček29. 6. 2018 7:57:56

Zdravím, i před tyto desky můžete udělat rošt pro SDK a vymezit tak mezeru pro kabely, zásuvky atd. Chápu, že nejsou nejlevnější, ale nevím, za kolik máte tu PUR pěnu (potřebujete ji skoro 2x tolik díky horší lambdě), parozábranu, k tomu práce navíc atd. Je tu ještě možnost dát pod bednění mezi trámy nějakou levnou minerální izolaci a pak to teprve celoplošně přes trámy překrýt těmi PIR deskami. Možností máte více, záleží jen na vás, co si vyberete.

Jiří Kubíček29. 6. 2018 7:50:23

Dobrý den, ty desky jsou obaleny ALU fólií z obou stran a samozřejmě ta fólie plní i funkci parozábrany, dokonce i reflexní. Jsou lehké, dobře se řežou, stačí jich menší síla a vše je rychle hotovo. Pouze se přelepí ve spojích, dále v místě vrutů a případně se dopění mezírky v rozích, kam se též použije stříbrná páska na parozábrany. Je to rychlá a jednoduchá práce, nevýhoda je pouze cena. Proto jsou nejvíce vhodné na místa, kde si nemůžete dovolit dát větší sílu izolace a dobře se mi osvědčily např. při zateplování boků vikýřů, které mám z venkovní strany obložené dřevem a bylo by komplikované řešit odvětrávanou mezeru. Přes tyto desky se vám žádná vlhkost nedostane.

Salmos29. 6. 2018 7:26:43

Dobrý den,
PIR desky vypadají nadějně, ale nevim jak bych do SDK dal zásuvky a elektrokrabice vůbec, abych je nějak nenarušil. Kromě toho 5 cm PIR pro mě znamená náklad asi 70 tis. Kč. Asi zvolím nějakou reflexní folii a vzduchovou mezeru nad SDK.
Díky za tip

lto29. 6. 2018 5:16:45

Dobrý den pane Kubíček, ta ALU fólie plní funkci parozábrany ?

Jiří Kubíček28. 6. 2018 18:00:06

Prostor mezi SDK a parozábranou se určitě neodvětrává a lze vzduchovou mezeru buď využít k reflexi při použití reflexní parozábrany, nebo můžete dát pod parozábranu ještě další izolaci, ale za předpokladu, že pod parozábranou, tedy blíže k interiéru, smí být maximálně 1/4 síly izolace nad parozábranou (při použití izolace s podobnou lambdou). V případě, že tedy žádnou mezeru dělat mezi izolací a bedněním nebudete, klidně tu pěnu nechte nastříkat přímo na bednění.

Ještě mám pro vás jeden tip. Existují PIR desky s nalepenou ALU fólií z obou stran a jsou i s perodrážkou. Mají lepší lambdu, než klasická izolace, velice dobře se s nimi pracuje a už nepotřebujete parozábranu, jen je slepíte izolepou na parozábrany ve spojích a utěsníte izolepou rohy. Dal byste tedy jednu vrstvu mezi trámy a druhou celoplošně pod trámy, celkem by vám stačilo tak 15 cm (třeba 10 cm mezi trámy a 5 cm pod trámy). Desky pomocí vrutů s podložkami připevníte k trámům (pak jen místa s vruty přelepíte izolepou) a na to můžete rovnou dávat SDK (opět jen pomocí vrutů před PIR desky připevníte k trámům), nemusíte dělat žádný rošt ani žádnou mezeru a žádná vlhkost se vám přes ty desky z bou stran obalených fólií nedostane. Desky jsou velkoformátové, práce je s nimi rychlá a jednoduchá. Podívejte se třeba sem: http://www.stawebniny.com/pamatherm/c-4874/ .

Salmos28. 6. 2018 10:50:33

Dobrý den,
dal bych tedy měkkou PUR pěnu.
Prostor mezi SDK a parozábranou se neodvětrává?
A přiznám se, že radši udělám 2x parozábranu pod pěnu než předělávat u hřebene eternit a navíc bude ve střeše dost oken, taky plánuju nějaké vikýře, to všechno bych musel přizpůsobit. A ještě ta věc s deformací difúzní folie po nastříkání pěny.
Takže klasická PUR pěna přímo na prkna a krokve může být?
Ještě jednou díky

Jiří Kubíček25. 6. 2018 14:15:05

Ideální skladba v případě stříkané měkké pěny by byla: SDK, mezera vymezená roštem, parozábrana, stříkaná pěna, kontaktní difúzní fólie mezi trámy (nemám ale osobně ověřeno, jak moc pěna dokáže nabýt na objemu a zda fólii moc nezmáčkne), odvětrávaná mezera se zajištěním průchodu vzduchu od kraje střechy až k odvětrávanému hřebeni nebo větracím otvorům u hřebene mezi každými trámy, bednění, fólie, krytina. Chápu ale, že často je dost nemožné a pracné zajistit odvětrání mezi bedněním a izolací, takže je potřeba buď použít izolaci s velkým difúzním odporem nebo se spolehnout na perfektní provedení parozábrany, nejlépe s mezerou mezi SDK a parozábranou. Při použití tvrdé PUR pěny s velkým difúzním odporem, které má i lepší lambdu, takže jí není potřeba tolik, bych se ani nebál to udělat bez parozábrany (při PUR pěně s faktorem difúzního odporu 100 a výše). Ale když tam tu parozábranu dáte, nic tím nezkazíte. U měkké pěny nebo středně tvrdé pěny bych parozábranu použil vždy, obzvláště u měkké pěny je to nutnost. Zabedněná střecha se vždy zespoda špatně zatepluje a mnoho lidí o nějaké hrozící kondenzaci nemá ani potuchy.

Salmos25. 6. 2018 8:04:39

Dobrý den, děkuji.
Varianta měkká PUR pěna:
Parozábrana pod izolací s mezerou znamená mezera mezi parozábranou a sádrokartonem? Třeba na šířku latě 4cm např?
Odvětrávaná mezera mezi bedněním a PUR izolací myslíte? Ten eternit nemá nahoře žádné větrání, to by se muselo dodělat? Musela by se pěna v tom případě stříkat na nějakou difúzní folii pod prknama? Zůstane tam mezera i po tom co pěna nabyde na objemu?
Varianta tvrdá PUR pěna:
měla by být i v tomto případě odvětrávaná mezera?

Snažím se dopočítat celkových nákladů pro obě varianty, i když folie a latě navíc pro měkkou pěnu bude pořád levnější než tvrdá pěna.

Jiří Kubíček24. 6. 2018 8:22:02

Dobrý den, vy sice tu střechu nemáte úplně difúzně uzavřenou (tedy v případě, že ta fólie pod eternitem je doopravdy difúzní), ale přesto difúzní odpor prken i té fólie není zanedbatelný, jako u většiny izolací. Stříkaných PUR pěn je více druhů, přes klasiku s malým difúzním odporem, po středně tvrdé až tvrdé pěny, které mají vyšší difúzní odpor. Vy máte podle mne dvě možnosti, buď použít tvrdou PUR pěnu s vysokým difúzním odporem, podobným jako ta prkna a pak ani nepotřebujete parozábranu. Ale tato pěna je dost drahá. Nebo PUR pěnu s malým difúzním odporem, ale v tom případě jednoznačně pod izolaci patří parozábrana a nenechte si namluvit opak. Další věcí je, že tu parozábranu byste měl provést s instalační mezerou, aby nebyla provrtaná vruty, jinak hrozí kondenzace vlhkosti na bednění z prken. A to vás ani nebudu zatěžovat tím, že by bylo ideální mít odvětrávanou mezeru mezi bedněním a izolací. Mohl bych vám ukázat i pár fotografií plesnivého dřevěné bednění, i když byla pod izolací parozábrana.

Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama