Projekt pasivního domu

Autor: lucka.gregurkova (1 příspěvek)
Kategorie: Projekt domu
21. 6. 2018
2 komentáře
Dotaz

Zdravím, chtěla bych požádat o radu/názor. Právě hledáme projektanta pasivního domu. Byli jsme u dvou firem a dostali jsme 2 velmi odlišné nabídky. Jedna nám nabízí ind. projekt celkem asi za 180 tis., ale je to vč. studie, optimalizace studie, ekonomická analýza, energetický posidek a samozřejmě projektová dokumentace pro stavební povolení, projekt budou mít cca za 6 měsíců. Projekt od druhé firmy by nás vyšel cca za 60 tis. ale je to jen projektová dokumentace a vyřízení žádosti o dotaci. Doba zpracování cca 1 měsíc (bez architektonické studie). Co si o tom myslíte?

ing. arch. Martin Veber

ing. arch. Martin Veber9. 7. 2018 14:05:34

Dobrý den, v případě takto komplexní úlohy, jako je pasivní dům, neoslovujte firmy, které to "chrlí", oslovte specialistu, který se s tím bude "piplat". Cena bude samozřejmě blíže té vyšší nabídce, ale bude to precizní a cizelované dílko, žádná rychlokvašená typovka v trochu zatepleném kabátku.

Pokud píšu, že se jedná o komplexní úlohu, vězte, že dům, který splňuje požadavky A++, je od klasické výstavby asi tak vzdálený, jako Tesla od Felicie. Navenek vcelku podobný a hlavní principy u obou v zásadě stejné, ale všechno mezi tím je tak nějak jiné.

tombl197122. 6. 2018 5:10:58

Dobrý den, myslím, že si musíte ujasnit celou řadu otázek.
Jaký dům můžete postavit dle regulačního plánu? (např. budete mít možnost postavit pouze bungalov s obytnými místnostmi na sever a vstupem z jihu a pasiv nepostavíte). Máte pozemek vhodný pro stavbu pasivního domu? (Na severním svahu pod lesem, kam se vám sluníčko podívá na chvíli v červnu v poledne se pasiv také nepostaví.)
Domnívám se, že projekt pasivního domu je velmi individuální záležitost, která musí vycházet z Vašich konkrétních podmínek. Jak chce firma nabízející pouze projektovou dokumentací (co všechno bude součástí projektové dokumentace ?) dům navrhnout? Podle typového projektu? Vymyslíte si ho sami a oni to překlopí do "pasivity"? Nebo mají nějaký typový pasivní projekt?
Jak chcete zajistit, že dům bude pasivní? Bez optimalizace projektu to nejde. Může se Vám lehce stát, že dům vůbec pasivní nebude. Je to o řešení a návrhu detailů.
Chcete dosáhnou na dotaci? Pak je to o potřebě tepla na vytápění a primárních energiích. Budete s největší pravděpodobností muset najít vhodné kombinace vytápění, ohřevu TV, s nějakými "zelenými" technologiemi. Jaké budou pořizovací náklady na tyto technologie? Vyplatí se Vám dotace? Bude Vám navrhnuta např. kombinace tepelného čerpadla s FVE, krbem s akumulační nádrží a pro jistotu ještě solárními panely. Vyplatí se to vůbec? Toto musíte řešit již ve fázi studie.
Doby kdy se pasivní dům dal navrhnout "pouze" s rekuperační jednotkou, elektrickými přímotopy a el. bojlerem na TV jsou pryč. Ostatně takto už dnes nepostavíte ani nepasivní dům.
Podíval bych se také, jaké mají firmy reference. Projekt pasivních domů dnes nabízí kdekdo, ale jestli to opravdu umí je věc druhá.
Budete stavět svépomocí nebo na klíč? Podle toho bude také třeba volit rozsah projektové dokumentace. Při stavbě na klíč bych si pasivní dům bez podrobné prováděcí dokumentace a důsledného stavebního dozoru v žádném případě nerisknul.
Možná jsem to napsal trochu "extrémně", ale nevím, jaké máte o pasivních domech představy a informace.